Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai prie Sveikatos apsaugos ministerijos jau kurį laiką kelia nerimą žmonių susidomėjimas reklamuojamais abejotinais „stebuklingais“ aparatais, neva galinčiais greitai ir efektyviai „ištirti nuo visų galimų ligų“ – apie tai Akreditavimo tarnyba jau yra įspėjusi savo internetinėje svetainėje http://www.vaspvt.gov.lt. Dėmesys krypsta ir į besiskelbiančius neaiškios kompetencijos „specialistus“, teikiančius sveikatos priežiūros paslaugas neturint licencijos, ir šias paslaugas teikiančius net ne gydymo įstaigose.
Laikraščiuose ir kitose žiniasklaidos priemonėse vis atsiranda skelbimų, kviečiančių žmones pasitikrinti sveikatą įvairiausiais prietaisais, išsitirti iš karto visą organizmą, pasikonsultuoti dėl gydymo, o atliekami tyrimai ir procedūros būna pavadintos įmantriais, keistais pavadinimais, kuriuos specialistai įvertina kritiškai: biorezonansinė organizmo diagnostika, etaloninio sveiko organo spektrograma, elektrosferinė kompiuterinė bioinformacinė sveikatos diagnostika, kompiuterinė diagnostika VALEO, neinvazinis viso organizmo ištyrimas, kvantinė – magnetinė rezonansinė diagnostika, akių skenavimas ir pan. Šiuos tyrimus atlikti siūlosi skelbimuose paslaugų teikimo vietos (adreso) ir savo pavardžių nenurodę asmenys, save įvardinę gydytojais, specialistais, ekspertais ir pan., prisidengę skambiais įmonių pavadinimais.
Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad sveikatos tyrimai, procedūros, organizmo valymas įvairiais aparatais, konsultacijos gydymo klausimais dažnai būna teikiamos neįprastose gydymo veiklai vietose – kultūros namuose, viešbučiuose, verslo centruose, autobusuose, privačiose asmenų valdose (butuose, namuose) ir kt.
Pažymėtina, kad žmogaus organizmo būklės tyrimai, ligų diagnozavimas, gydymo paskyrimas yra veikla, priskiriama asmens sveikatos priežiūrai, kurios sąvoka yra reglamentuota įstatymų: asmens sveikatos priežiūros paslaugas gali teikti tik tie fiziniai ir juridiniai asmenys, kurie teisės aktų nustatyta tvarka turi gavę licencijas tokiai veiklai.
Reaguodama į pranešimus, Akreditavimo tarnyba atliko neplanines asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybės kontroles įvairiuose miestuose ir nustatė rimtus asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo pažeidimus, pvz., įstaiga vertėsi sveikatinimo veikla, neturėdama licencijos; asmuo, save įvardinęs gydytoju, teturėjo slaugytojo licenciją; kitas asmuo, pasivadinęs ekspertu, neturėjo jokios licencijos ir kt.
Nustačius, kad asmuo neteisėtai teikia tam tikras asmens sveikatos priežiūros paslaugas, jis yra traukiamas administracinėn atsakomybėn, surašant administracinio teisės pažeidimo protokolą ir tai užtraukia baudą nuo 579 iki 1158 eurų. Deja, neretai asmenys, vykdantys tokią neteisėtą veiklą, nesuvokia savo atsakomybės arba nenori atsisakyti lengvai gaunamų pinigų.
Gyventojai raginami nebūtų lengvatikiais ir išsamiau pasidomėti, į ką kreipiasi dėl sveikatos sutrikimų nustatymo ar gydymo taktikos parinkimo, koks gydytojas teikia šias paslaugas, paprašyti gydytojo ir įstaigos parodyti turimas licencijas ir kt. Žmonės, kreipdamiesi į licencijų neturinčius asmenis bei įstaigas, rizikuoja ne tik prarasti pinigus už jiems suteiktas bevertes „paslaugas“, bet ir savo sveikatą, nes neteisingai diagnozuota liga, netinkamai paskirtas gydymas yra bene dažniausios priežastys, dėl kurių gali atsirasti neigiamų pasekmių.
Akreditavimo tarnybos interneto svetainės www.vaspvt.gov.lt nuorodoje „Licencijos“ yra paskelbta aktuali informacija apie įstaigų, sveikatos priežiūros specialistų turimų licencijų galiojimą, sustabdymą ar panaikinimą, todėl galite operatyviai patikrinti ir rasti tikslią informaciją apie tai, ar konkretus fizinis ar juridinis asmuo turi teisę teikti tam tikras sveikatos priežiūros paslaugas.
Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba