Žemaitijos gidas
  • Įdomu
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Kultūra
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Technologijos
Ketvirtadienis, 14 gegužės
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Telšiai
  • Plungė
  • Klaipėda
  • Šiauliai
  • Kretinga
  • Tauragė
  • Mažeikiai
  • Kelmė
  • Rietavas
  • Akmenė
  • Palanga
  • Pagėgiai
  • Raseiniai
  • Skuodas
  • Jurbarkas
  • Šilutė
Žemaitijos gidas
  • Įdomu
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Kultūra
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Technologijos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Žemaitijos gidas
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus

Pradžia » Įdomu » Dzūkai pradeda pramogų sezoną

Dzūkai pradeda pramogų sezoną

Paulius Liškauskas
2016-04-08
Įdomu, Laisvalaikis
Laikas: 4 min skaitymo
FacebookTwitterLinkedin

Dzūkai pirmieji pradeda renginių po atviru dangumi maratoną ir kviečia į festivalį „Vidur girių“. Ką veikti miške balandį?! Iš pėdsakų skaityti žvėrių istorijas, prie laužavietės klausytis naktinio paukščių koncerto, skaičiuoti gerves, nukeliauti net į Meškos šikną… Pramogų tiek daug, kad vos pakanka dviejų festivalio dienų, o visų norinčiųjų neįmanoma priimti.

Nebijokite sušalti palapinėje

„Girdžiu skundžiantis, kad miške dar šalta ir drėgna, bet daugybė reiškinių rodo, kad prasidėjo pavasaris. Jau prabudo skurzdėlynas, žydi žalčialunkiai, šalpusniai, žibutės, išbarstė žiedadulkes lazdynai. Tuokiasi kurtiniai ir tetervinai, gieda karietaitės, sugrįžo slankos. Kai kurie paukščiai jau peri, kranklių lizduose galima rasti kiaušinių, mačiau uoksą kalančią juodąją meletą, savo teritorijas pasirinko ir naminės pelėdos“, – pasakoja Eugenijus Drobelis, Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direktoriaus pavaduotojas.

Pasak Emilio Tamošiūno, Varėnos rajono savivaldybės ekonomikos ir žemės ūkio vyriausiojo specialisto, Dzūkijos nacionaliniame parke populiariausias ekologinis turizmas. „Turime upių ir upelių, kurios labai tinkamos vandens turizmui. Turistai mėgsta plaukioti baidarėmis, valtimis, populiarėja naujovė – irklentės. Nacionaliniame parke yra 5 pažintiniai takai, šiemet atidaromas naujas Partizanų apygardos takas, – vardija E. Tamošiūnas. – Pas mus turistai žavisi ne tik gamta, bet ir senaisiais dzūkų kaimais, drevine bitininkyste, juodąja keramika – tuo, ko nepamatysi kituose rajonuose.“

Kol įsibėgės vasaros sezonas, dzūkai nelaukia. „Pavasarinis festivalis „Vidur girių“ pradeda renginių po atviru dangumi maratoną. Mes kviečiame nepabijoti sušalti naktį palapinėje ir pasidžiaugti atbundančia gamta“, – ragina viena iš šventės organizatorių Rita Norvaišaitė, Baltijos aplinkos forumo Lietuvoje aplinkosaugos komunikacijos specialistė.

Ką pasakoja miškas?

Festivalis „Vidur girių“, šiais metais subursiantis gamtos mylėtojus balandžio 16–17 d., rengiamas trečią kartą. Šventė vyksta dvi dienas, kad svečiai suspėtų pasimėgauti Čepkelių raisto paslaptingumu, dzūkiškomis bandomis ir šiupiniu, pasiklausyti gervių trimitavimo ir pasinerti į bendraminčių geros energijos sūkurį.

Suaugusiesiems ir vaikams įdomu pasivaikščioti po mišką ir išmokti pažinti žvėrių pėdsakus. Pradedantieji pėdsekiai neskubėdami tyrinėja aplinką, ieško gyvūnų veiklos ženklų: smėlyje, samanose ir ant medžių perskaito žvėrių istorijas, pastebi kintančią gamtą, išmoksta suprasti joje vykstančius procesus. Renginio dalyvius pėdsekystės paslapčių moko gamtosaugininkas, vilkų draugas, pėdsekystės žinovas Aivaras Jefanovas.

Dzūkija garsėja ir drevinės bitininkystės tradicijomis. Renginio dalyviai susipažįsta, kaip medų kopinėjo senovės dzūkai. O šiais laikais į medį galima įlipti šiuolaikinėmis sporto priemonėmis.

Moksleiviai labai laukia ekskursijos į paslaptingą Meškos šikną. Vaikus labai juokina vietovės pavadinimas. Šią ekskursiją vedanti ekologė Onutė Grigaitė kviečia į Dziackagirio pažintinį taką, kurio ilgis 13,8 kilometrų. Pirmiausia nustebina smėlingos kopos kaip pajūryje. Jas keičia miškas ir nedidelė pelkutė – tai ir yra Meškos šikna. Ši pelkė kaip miniatiūriniai Čepkeliai. Iš kur kilo toks pavadinimas? Niekas tiksliai nežino, bet vietiniai gyventojai sako, kad ten visada buvo tamsus miškas, kemsynai. Kai supykdavo, sakydavo – eik tu meškos šiknon. Taip ir prigijo vietovardis.

Pasijunta kovos lauke

Festivalio „Vidur girių“ ištakos – gervių balsų skaičiavimo tradicija, gyvuojanti beveik keturis dešimtmečius. „Dalyvauju šioje šventėje jau 15 ar 16 metus. Meilę gamtai man perteikė tėvas – gamtininkas Saulius Tamošiūnas, jis iki šiol vadovauja Varėnos „Ąžuolo“ vidurinės mokyklos gamtotyros klubui „Eureka“, – pasakoja E. Tamošiūnas.

Kaip skaičiuojamos gervės? Pasak Emilio, metodika elementari: dalyviai suskirstomi į grupeles po 2–3 žmones ir išvežiojami į iš anksto numatytas vietas.

„Įsirengi nedidelę laužavietę, sėdi visą naktį ir klausaisi pelėdų, – dalijasi įspūdžiais apie naktinius žygius specialistas. – Kartais girdi, kaip staugia vilkas, suloja stirninas. Gervės suaktyvėja paryčiais, nuo 3–4 valandos ryto. Dalyviai turi kompasus: jei aš girdžiu gervę šiaurėje, kita grupelė girdės pietuose. Susitikę suvedame duomenis, braižome schemas ir žinome, kur peri gervės. Kartais klausymo punktą įsirengiame tokioje vietoje, kad iš visų pusių supa gervių lizdai. Gerves galima išgirsti per 2–3 kilometrus. Kai jos trimituoja, pasijunti kaip kovos lauke. Nerealus jausmas, to garso su niekuo negali supainioti.“

Ekstremalios naktys

Išsirengus į gervių balsų skaičiavimo naktį, miegą reikia pamiršti, nes kartais labai spaudžia šaltukas. „Būdavo pavasarių, kai naktimis temperatūra nukrisdavo iki 10 laipsnių šalčio. Dar reikia saugoti ir jaunesnį kolegą, kad neprisnūstų ir į laužą neįkristų. Senbuviai pasikeisdami kelias valandas gali pasnausti“, – sako Emilis.

Jis šią gražią gervių skaičiavimo tradiciją nori puoselėti kartu su savo šeima. Anksčiau dalyvaudavo su žmona, bet po kelių festivalių ji atsisakė šaltų nakvynių – per daug ekstremalu. Ateityje Emilis ketina vežtis ir vaikus, tik jie dar maži – dukrai beveik šešeri, sūnui – ketveri.

Jau daugelį metų į naktinį gervių balsų skaičiavimo renginį susirenka tie patys entuziastai iš Druskininkų, Vilniaus. „Naktį sėdėdamas pelkėje pasidaliji ir įspūdžiais, ir gyvenimiškąja patirtimi, tampi gerais draugais“, – pasakoja E. Tamošiūnas.

Festivalis „Vidur girios“ tapo toks populiarus, kad bilietai į gervių skaičiavimo naktį jau išpirkti, bet gamtos mylėtojai laukiami kituose šventės renginiuose.

Atgal į gamtą

Įdomupaskaityti

Nidoje gimsta nauja tradicija – „Kernaginės“

Nidoje gimsta nauja tradicija – festivalis „Kernaginės“

2026-05-14
Kraštiečiai kviečiami kartu švęsti Gargždų miesto gimtadienį

Kraštiečiai kviečiami kartu švęsti Gargždų miesto gimtadienį

2026-05-14

Prieš 20–30 metų gervės Lietuvoje buvo didelė retenybė. „Kai atvykau dirbti į Čepkelių rezervatą prieš 40 metų, radau kelias gerves. Dabar šie paukščiai prisitaikė prie žmogaus ir pradėjo perėti nebūdingose teritorijose – didesnėse balose, klampynėse arčiau ežerų. Per kelis dešimtmečius įvyko tiesiog gervių populiacijos sprogimas“, – sako E. Drobelis.

Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direktoriaus pavaduotojas sukūrė filmą apie gervių gyvenimą – nuo perėjimo iki rudeninių migracijų. „Norėjau visiems parodyti, kokia gervė graži. Jų tuoktuvių šokis – neįtikėtinas reginys. Kol sukaupiau medžiagą, klampynėse pratūnojau ištisomis naktimis ar net paromis“, – pasakoja  gamtininkas. Jis pastebi, kad pastaruoju metu keičiasi žmonių požiūris į gamtą. Subyrėjus sovietų sąjungai, žmonės norėjo kuo greičiau ir kuo daugiau užsidirbti pinigų, daugelis pamiršo savo pomėgius. Atrodo, kad šis laikotarpis jau praeina, vis daugiau žmonių atsigręžia į gamtą.

Rita Šemelytė, „Šeimininkės“ korespondentė

Ritos Norvaišaitės asmeninė nuotrauka

image001 (1)

DalintisDalintis

Panašios naujienos

Mažeikiai kviečia registruotis į Lietuvos seniūnijų sporto žaidynių pirmąjį etapą
Laisvalaikis

Mažeikiai kviečia registruotis į Lietuvos seniūnijų sporto žaidynių pirmąjį etapą

2026-05-13
Kelmės rajono savivaldybės Tytuvėnų poilsiavietėje „Sedula“ šeimų lauks stovykla
Įdomu

Kelmės rajono savivaldybės Tytuvėnų poilsiavietėje „Sedula“ šeimų lauks stovykla

2026-05-13
Svečiai iš Škotijos Pagėgių jaunimo erdvėje „PAJE“ pristatė 3D žaidimų kūrimo pasaulį
Įdomu

Svečiai iš Škotijos Pagėgių jaunimo erdvėje „PAJE“ pristatė 3D žaidimų kūrimo pasaulį

2026-05-12
Vaiko dienos proga – tradicinė mažųjų šiauliečių pagerbimo šventė „Aš – mažasis šiaulietis“
Įdomu

Vaiko dienos proga – tradicinė mažųjų šiauliečių pagerbimo šventė „Aš – mažasis šiaulietis“

2026-05-12
Festivalyje „AMBER WIND 2026“ Palangoje – tarptautinį pripažinimą pelnęs ansamblis „Tetra Brass“
Kultūra

Festivalyje „AMBER WIND 2026“ Palangoje – tarptautinį pripažinimą pelnęs ansamblis „Tetra Brass“

2026-05-12
Mažeikiuose vėl vyks Gatvės muzikos diena
Įdomu

Šeštadienį Mažeikiuose – Gatvės muzikos diena

2026-05-12
Šiauliuose surengtas Camino Lituano žygis „Lietuva eina“
Įdomu

Šiauliuose surengtas Camino Lituano žygis „Lietuva eina“

2026-05-11
Norvegų choras „Sangvirkelaget“ Kurtuvėnų šv. Jokūbo bažnyčioje uždainuos lietuviškai
Įdomu

Norvegų choras „Sangvirkelaget“ Kurtuvėnų šv. Jokūbo bažnyčioje uždainuos lietuviškai

2026-05-11
Kūdikis
Aktualijos

Pirmieji kūdikio metai: reikia daugiau laisvės ir palaikymo

2026-05-11
Gegužės 2-ąją šurmuliuos Jurbarko miesto ir verslo dienos
Kultūra

Netrukus Mažeikių miesto šventė „Miestas vingyje Ventos“

2026-05-09

Skaitomiausia

Joniškis ruošiasi jubiliejinei miesto šventei
Įdomu

Joniškis ruošiasi jubiliejinei miesto šventei

2026-02-14
Nemirsetos paplūdimyje rasto vyro gyvybė užgeso jūroje
Aktualijos

Kopų tvirtinimo talka pajūryje

2025-09-26
Areštas
Kriminalai

Plungėje vagis pagrobė 18 loterijos bilietų – laimėjo areštą

2026-05-08
Šių metų superdaržovė salieras – kaip skaniai jį paruošti?
Receptai

Šių metų superdaržovė salieras – kaip skaniai jį paruošti?

2025-01-22
Neveikia kompiuterio klaviatūra: priežastys ir sprendimo būdai
Technologijos

Neveikia kompiuterio klaviatūra: priežastys ir sprendimo būdai

2024-12-20

Reklama

Verta pamatyti Verta pamatyti Verta pamatyti

Vietos naujienos

Neringos meras su „Smiltynės perkėla“ aptarė pasirengimą vasaros sezonui

Neringos meras su „Smiltynės perkėla“ aptarė pasirengimą vasaros sezonui

2026-05-14
Šiauliuose atidarytas paliatyviosios pagalbos dienos stacionaras

Šiauliuose atidarytas paliatyviosios pagalbos dienos stacionaras

2026-05-14
Bus pristatomas grupinio gyvenimo namų įrengimas Gargžduose ir Kvietiniuose

Bus pristatomas grupinio gyvenimo namų įrengimas Gargžduose ir Kvietiniuose

2026-05-14
Latvių dueto neužteko: „Žalgirio“ serija dramatiškai prasitęsė Klaipėdoje

Klaipėdos „Neptūnas“ susikomplikavo savo galimybes reguliariajame sezone užimti trečią vietą

2026-05-14
Šiaulių aukštosios mokyklos kviečiamos teikti paraiškas INOSTART (inovacijų) programų konkursui

Šiaulių aukštosios mokyklos kviečiamos teikti paraiškas INOSTART (inovacijų) programų konkursui

2026-05-13
Mažeikių rajone numatyti magistralinių melioracijos griovių, juose esančių statinių remonto darbai

Mažeikių rajone numatyti magistralinių melioracijos griovių, juose esančių statinių remonto darbai

2026-05-13

Apie Žemaitijos gidą

Žemaitijos gidas

Žemaitijos krašto naujienų portalas, pateikiantis tiesiai Tau aktualias žinias ir įvykius.

Populiariausi

Joniškis ruošiasi jubiliejinei miesto šventei

Joniškis ruošiasi jubiliejinei miesto šventei

2026-02-14
Nemirsetos paplūdimyje rasto vyro gyvybė užgeso jūroje

Kopų tvirtinimo talka pajūryje

2025-09-26

Naujausi

Šiauliuose vyks XXV jubiliejinis Lietuvos, Latvijos ir Estijos kaimo muzikantų ir kapelijų festivalis „Ant rubežiaus“

Šiauliuose vyks XXV jubiliejinis Lietuvos, Latvijos ir Estijos kaimo muzikantų ir kapelijų festivalis „Ant rubežiaus“

2026-05-14
Neringos meras su „Smiltynės perkėla“ aptarė pasirengimą vasaros sezonui

Neringos meras su „Smiltynės perkėla“ aptarė pasirengimą vasaros sezonui

2026-05-14
  • Paskelbk naujieną
  • Rašyti redakcijai
  • Reklama
  • Privatumo politika
  • Susisiekite

© Žemaitijos gidas.

Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Naujienos
  • Aplinka
  • Įdomu
  • Krašto apsauga
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Laisvalaikis
  • Receptai
  • Sportas
  • Sveikata
  • Transportas
  • Žinios
    • Akmenė
    • Jurbarkas
    • Kelmė
    • Klaipėda
    • Kretinga
    • Mažeikiai
    • Palanga
    • Plungė
    • Pagėgiai
    • Raseiniai
    • Rietavas
    • Šiauliai
    • Šilutė
    • Skuodas
    • Tauragė
    • Telšiai

© Žemaitijos gidas.