Žemaitijos gidas
  • Įdomu
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Kultūra
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Technologijos
Šeštadienis, 12 liepos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Telšiai
  • Plungė
  • Klaipėda
  • Šiauliai
  • Kretinga
  • Tauragė
  • Mažeikiai
  • Kelmė
  • Rietavas
  • Akmenė
  • Palanga
  • Raseiniai
  • Skuodas
  • Jurbarkas
  • Šilutė
Žemaitijos gidas
  • Įdomu
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Kultūra
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Technologijos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Žemaitijos gidas
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus

Pradžia » Puoselėja nykstančių vardų atmintį

Puoselėja nykstančių vardų atmintį

Paulius Liškauskas
2016-04-15
Gyvenimas, Įdomu, Mažeikiai, Palanga
Laikas: 6 min skaitymo
FacebookTwitterLinkedin

Sakoma, kad vardas kaip lemtis. Pasirodo, gali būti ir kaip gairės prasmingai veiklai. Į bendravardžių klubus susibūrę Vytautai, Birutės, Dalios gaivina istorinę atmintį ir nori išsaugoti nykstančius vardus ateities kartoms.

Vytautai tradicijas puoselėja seniausiai

Seniausias tradicijas Lietuvoje turi Vytautų klubas. Vilniaus Vytautų klubo prezidentas dr. Vytautas Pocius patikslina, kad šiuo metu klubai veikia Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Marijampolėje, Druskininkuose, Kėdainiuose, Ukmergėje, Garliavoje ir Punske.

Įdomupaskaityti

Specialistė apie 15-mečio mirtį nuo elektroninių cigarečių: tėvai patys nuperka dovanų, manydami, jog taip apsaugos vaiką nuo cigarečių rūkymo

Specialistė apie 15-mečio mirtį nuo elektroninių cigarečių: tėvai patys nuperka dovanų, manydami, jog taip apsaugos vaiką nuo cigarečių rūkymo

2025-07-11
Kartuvėnų bažnyčia

„Bažnyčių naktis“ – nemokamas renginių ciklas

2025-07-11

Lietuvos Vytautų klubas įkurtas Kaune 1992 metais, jam vadovavo profesorius Vytautas Jurgutis. Persikėlęs gyventi į sostinę, jis įkūrė Vilniaus Vytautų klubą.

V. Pocius į klubą buvo priimtas 1993 metais. „Kartu su klubo nariais važiavau į Žalgirio mūšio vietą. Oficiali priėmimo į klubą ceremonija vyko mūšio lauke“,– prisimena vilnietis. Tuo metu klubas dar neturėjo jokių skiriamųjų ženklų. Dabartiniai nariai priimami iškilmingai: priklaupia ant kelio ir pabučiuoja tautinę vėliavą.

Profesorius V. Pocius klubui vadovauja nuo 2012 metų. Prieš tai klubo prezidentais buvo Jurgutis, Tulevičius ir Paulaitis. 86-erių V. Pocius sako, kad norėtų klubo vairą patikėti jaunesnio amžiaus Vytautui. Vilniaus Vytautų klubas vienija 50 žmonių, nors ne visi yra aktyvūs nariai. Tarp Vytautų yra ir dvi moterys – Vytautės. Jauniausiam klubo nariui – 35-eri.

„Dabar šis vardas nepopuliarus, naujagimių niekas nekrikštija Vytautais. Dažnesni tokie vardai, kurių reikšmės niekas nesupranta“, – apgailestauja klubo prezidentas.

V. Pocius prisimena savo vardo istoriją. Jis gimė 1930-aisiais – jubiliejiniais Vytauto Didžiojo metais. „Tuomet Lietuvoje tūkstančiai berniukų gavo kunigaikščio vardą. Mano tėvas buvo didelis patriotas, Lietuvos savanoris, šaulys, apdovanotas už Klaipėdos krašto gynybą. Jis mane pakrikštijo Viktoru Vytautu, mat pagal to meto bažnytinę tradiciją pirmas vardas turėjo būti krikščioniškas, netautinis. Šie vardai gražiai derėjo pagal skambesį. Mano pusbroliai Vytautai irgi turėjo dvigubus vardus– vienas Petras Vytautas, kitas Jurgis Vytautas. Tik namuose manęs niekas nevadino Viktoru, šaukė Vytautu. Kai pradėjau lankyti gimnaziją, kilo nesusipratimas: pagal dokumentus pirmas vardas buvo Viktoras – tokį ir parašė. Keistai jaučiausi: mokykloje Viktoras, namuose Vytautas. Kai man sukako 16 metų, jau buvo sovietiniai laikai, nunešiau milicininkui butelį naminukės ir paprašiau, kad įrašytų tik Vytauto vardą– taip pagaliau tapau Vytautu“, – smagią istoriją pasakoja V. Pocius.

Pasak klubo prezidento, Vytautai aktyviai dalyvauja šalies visuomeniniame gyvenime, rengia istorines konferencijas, bendrauja su jaunimu, organizuoja ekskursijas į istorines vietas, yra pastatę Vytautui Didžiajam paminklų, pasodinę ąžuoliukų.

Vytautai išleido dailininko Antano Račo Vytauto Didžiojo paveikslo reprodukcijų: 4 500 egzempliorių padovanojo Lietuvos mokykloms, 300 – Lietuvos kariuomenei. Paveikslas taip pat dovanojamas kitoms patrio­tinėms organizacijoms, išeivijos lietuviams.

Dalios – aktyvios   keliautojos

Dalia Poškienė, Lietuvos universitetų moterų asociacijos (LUMA) vadovė, pasakoja nustebusi, kai konferencijoje vienoje eilėje suskaičiavo net aštuonias Dalias. „Kilo mintis įkurti Dalių klubą. Tai buvo 2002 metais. Klubas nėra oficialus asociacijos darinys, jo veikla nėra didelė“, – sako D. Poškienė.

Šiuo metu LUMA yra 15 moterų, kurių vardai Dalia arba Dalė. Bendravardės laikosi tradicijos pasveikinti visas varduvininkes balandžio 9-ąją, kai švenčiamas Dalios vardadienis. „Klubo veiklą ketiname įteisinti, parengti nuostatus, taip pat informaciją apie mūsų žymias moteris Dalias. Turime nemažai bendravardžių, kurias kviečiame, o ir mintis oficialiai įteisinti klubo veiklą labai palaikoma“, – planais dalijasi D. Poškienė. Praėjusiais metais su „Kalendoriaus“ leidykla, kuri leidžia knygų seriją „Vardai“, klubo narės aptarė galimybę išleisti knygą „Dalia“ – jau renkama medžiaga.

„Mūsų klubo Dalios – aktyvios keliautojos, aplankėme Šveicariją, Karaliaučių, Baltarusiją, keliavome LDK keliais po Lietuvą, Latviją, Ukrainą. Aptarti kasdienių reikalų dažniausiai renkamės svetinguose Dalios Kerpauskienės namuose, kur galime pasigrožėti naujais dailininkės sukurtais tekstiliniais gobelenais“, – pasakoja LUMA vadovė. Klubas išleido dviejų Dalių knygą „Spalva ir žodis“. Joje Dalios Kerpauskienės tekstiliniai gobelenai ir Dalios Poškienės eilėraščiai.

Vidutinis šio bendravardžių klubo narių amžius – nuo 50 iki 80 metų. Pasak Lietuvos universitetų moterų asociacijos vadovės, dabar Dalios vardas nėra populiarus: nuo 1999-ųjų vidutiniškai per metus suteikiamas mažiau nei 10 mergaičių. Mėgstamiausias Dalios vardas buvo praėjusio amžiaus 6–8 dešimtmečiais. Populiariausiais metais jis buvo suteiktas 379 mergaitėms.

Biručių klubo gimtadienis per vardadienį

Prieš ketverius metus Mažeikiuose susibūrė Biručių klubas. „2012-ųjų vasario 5-ąją susirinkome švęsti Birutės vardadienio. Pasveikinome viena kitą ir nutarėme įkurti klubą. Šią dieną ir laikome klubo įkūrimo data“, – sako Birutė Traubergienė. Į bendravardžių klubą susirinko pažįstamos Mažeikių moterys.

„Bendravardžių klubo idėja pasiteisino. Visos Birutės, kurias kvietėme, neatsisakė prisijungti, mūsų klubo gretas nuolat papildo naujos narės. Susipažinome su visomis Mažeikių krašto Birutėmis. Prisimename vyresniojo amžiaus bendravardes, kurios negali atvykti į klubo susitikimus – pasveikiname gimtadienio, vardadienio progomis“, – pasakoja B. Traubergienė.

Veiklos pradžioje Biručių klubas suvienijo 22 bendravardes, šiuo metu jau yra 40 narių. Kai garsas apie Mažeikių Biručių klubą pasklido po visą Lietuvą, bendravardės skambino ir iš kitų miestų – moterys norėtų dalyvauti klubo veikloje.

Mažeikiškės šią vasarą, pirmąjį rugpjūčio šeštadienį, visas Lietuvos Birutes ketina pakviesti į Palangos parką. B. Traubergienei smalsu, kiek susirinktų Biručių iš visos Lietuvos į Palangą? „Žinome, kad jaunų tikrai yra nedaug. Mūsų klubo jauniausiai narei daugiau kaip 40, o vyriausioji perkopė 65-erius. Gaila, kad dabar šis vardas nebepopuliarus. Mažeikių rajone, berods, prieš penkerius metus užregistruota naujagimė, vardu Birutė. O juk tai vienas iš nedaugelio lietuviškų vardų, kuris neverčiamas į kitas kalbas“, – apgailestauja B. Traubergienė.

Lietuvoje Birutės vardas paplito trečiąjį praėjusio amžiaus dešimtmetį. Populiarumo viršūnę pasiekė 1959-aisiais – tais metais šalyje jis suteiktas net 878 mergaitėms.

B. Traubergienė prisimena, kad mokykloje jos klasėje mokėsi keturios Birutės: „Tais laikais šis vardas buvo labai populiarus – gimiau 1950 metais. Negalvojome, kad tai senovinis vardas. Man jis patiko, niekas neiškraipydavo. Be to, visos Birutės buvome aktyvios, gabios, bendraujančios. Nekilo nepatogumų, kaip mus, keturias bendravardes, atskirti, bendraklasiai gal ir pavarde šaukdavo.“

Dabar jai atrodo, kad keturios bendravardės – tai visai nedaug. Birutės yra Birutės – visos smagios, iniciatyvios. „Kai važiuojame į ekskursijas ir pilnas autobusas Biručių, mažiausiai 30, kaip smagu! Šauki Birute – ir visos atsisuka. Svarstėme, kad prie vardo reikėtų pridėti pirmą pavardės raidę, bet kol kas nieko nenusprendėme“, – juokiasi mažeikiškė Birutė Traubergienė.

Įkvėpė vienintelei operai

Balio Dvariono opera „Dalia“ – vienintelis šio kompozitoriaus operos žanro kūrinys. Operos libretas parašytas pagal rašytojo ir dramaturgo Balio Sruogos dramą „Apyaušrio dalia“. 1956 m. ji pastatyta LTSR valstybiniame akademiniame dramos teatre (žr. nuotr. Dalia – Marija Rasteikaitė, Tyzenhauzas – Stepas Jukna) ir Klaipėdos dramos teatre. Veikalo pagrindu tapo 1769 m. Šiaulių ekonomijoje kilęs valstiečių sukilimas. Pagrindinė dramos veikėja Dalia – iš valstiečių tėvų atimta ir užsienyje išlavinta baleto šokėja. B. Dvarioną ypač patraukė Dalios tragizmas: sugriautos merginos svajos, veidmainystėje ir purve prabėgę jaunystės metai ir Dalios protestas prieš moralinį paniekinimą bei skriaudas. Vilniaus operoje Balio Dvariono opera „Dalia“ pastatyta 1959 metais, o 2004-aisiais jos pastatymas vainikavo kompozitoriaus gimimo 100-ųjų metinių progai skirtus renginius.

Žymiausias visų laikų valdovas

 Didžiuoju Vytautas vadinamas neatsitiktinai: nors ir netapo nominuotu karaliumi, tai žymiausias visų laikų Lietuvos valdovas. Jo valdymo epocha pasižymėjo reikšmingais darbais ir permainomis įvairiausiose Lietuvos politinio, kultūrinio ir ekonominio gyvenimo srityse. Vytauto laikais Lietuva pasiekė didžiausias savo teritorijos ribas, tapo valstybe nuo jūros iki jūros. XV a. antrojoje pusėje lenkų kronikininkas Janas Dlugoszas perdavė amžininkų nuomonę apie Vytautą: „Neabejotina, kad Lietuvos didybė buvo jo sukurta ir su jo mirtimi baigėsi.“ Per 585 metus nuo Vytauto Didžiojo mirties vienaip ar kitaip tęstas jo paliktas Lietuvos savarankiškumo priesakas. Šiandien Lietuvoje jokiai kitai asmenybei nėra sukurta tiek paminklų – arti keturių dešimčių. Aukščiausias valstybinis šalies apdovanojimas – Vytauto ordinas su grandine.

Charizmatiškoji kunigaikštienė

Birutė Vidmantaitė buvo turtingo žemaičių bajoro dukra, kilusi iš Vidmantų, vietovės netoli Palangos. Jos tėvas turėjo keturis sūnus ir vienintelę dukrą Birutę. Matyt, tuo metu šis vardas buvo labai populiarus, jei buvo suteiktas vienintelei dukrai. Tėvas atidavė Birutę į nuotakas kunigaikščiui Kęstučiui, kad suvienytų Lietuvą. Istoriniai faktai rodo, kad kunigaikštienę Birutę nužudė (nunuodijo ar paskandino) jos dėdė Vidmantas. Žmonės dar ilgai prisiminė charizmatišką kunigaikštienę, žavėjosi jos grožiu, gerumu, kilnumu ir dorybėmis. O Bychovco kronikoje užrašyta legenda apie vaidilutę Birutę, kuri gyveno Palangoje ir buvo pasišventusi pagonių dievams. Ją pamatęs kunigaikštis Kęstutis įsimylėjo, pagrobė ir vedė. Birutės sūnus Vytautas vėliau tapo krikščionimi, bet kunigaikštienė Birutė iki mirties liko ištikima savo dievams ir buvo palaidota Palangoje ant kalniuko, kuris ir dabar vadinamas Birutės kalnu.

Rita Šemelytė, „šeimininkės“ korespondentė

image002

DalintisDalintis

Panašios naujienos

Rolandas Rastauskas
Kultūra

Rolando Rastausko literatūrinei premijai pasiūlyta vienuolika kandidatų

2025-07-10
Mažeikiuose išbandomas elektrinis autobusas
Mažeikiai

Mažeikiuose išbandomas elektrinis autobusas

2025-07-10
Valstybiniai brandos egzaminai Mažeikių rajone
Mažeikiai

Valstybiniai brandos egzaminai Mažeikių rajone

2025-07-10
Radiacija – nebaisu, kai žinai!
Aktualijos

Radiacija – nebaisu, kai žinai!

2025-07-10
Gydytojai
Palanga

Nemokama krūtų patikra ir gydytojo echoskopuotojo konsultacija

2025-07-09
Šilalės raj. žuvo nuo kelio nuvažiavusi moteris
Akmenė

Telšių apskrities antradienio suvestinė

2025-07-09
Išmokos vaikams nuo 2025 m.: kas priklauso?
Gyvenimas

Kelionės su vaikais – išsiruošti sunku, bet įspūdžiai atperka viską

2025-07-09
Išplėstas mokamų kelių tinklas
Aktualijos

Išplėstas mokamų kelių tinklas

2025-07-09
Vasaros sezono įtaka kainoms ir vartojimui: kaip keisis gyventojų finansinė padėtis?
Finansai

Vasaros sezono įtaka kainoms ir vartojimui: kaip keisis gyventojų finansinė padėtis?

2025-07-09
Saugios maudynės mažiesiems
Gyvenimas

Saugios maudynės mažiesiems

2025-07-09

Skaitomiausia

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?
Įdomu

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?

2023-05-25
Mažeikiuose išbandomas elektrinis autobusas
Aplinka

Klaipėdoje palei Šilutės plentą nuo triukšmo ir taršos saugos naujas parkas

2025-07-10
Kaip pavasarį pasirūpinti veja, kad ši žaliuotų be vargo: laistymas, pjovimas ir tręšimas
Aplinka

Tvarka – visų atsakomybė: kada ir kaip pjauti žolę savo sklype?

2025-05-23
Mažiau streso, daugiau poilsio: kaip suplanuoti šeimos biudžetą vasaros atostogoms
Gyvenimas

Mažiau streso, daugiau poilsio: kaip suplanuoti šeimos biudžetą vasaros atostogoms

2025-07-08
Neringos vasaros parkavimo leidimai: kas gali gauti, kaip kreiptis ir kiek laiko galioja?
Naujienos

Neringos vasaros parkavimo leidimai: kas gali gauti, kaip kreiptis ir kiek laiko galioja?

2025-05-13

Reklama

Verta pamatyti Verta pamatyti Verta pamatyti

Vietos naujienos

Pasitinkant Durbės mūšio dieną, iškelta Žemaitijos vėliava

Pasitinkant Durbės mūšio dieną, iškelta Žemaitijos vėliava

2025-07-11
Neringoje – dėmesys vaikų saugumui ir draudžiamam motorinių priemonių eismui krantinėje

Neringoje – dėmesys vaikų saugumui ir draudžiamam motorinių priemonių eismui krantinėje

2025-07-11
Jaunieji Klaipėdos rajono karatistai – Lietuvos čempionai

Jaunieji Klaipėdos rajono karatistai – Lietuvos čempionai

2025-07-11
Skuodo rajono garbės ambasadoriaus vardas įteiktas Gintautui Skiudului

Skuodo rajono garbės ambasadoriaus vardas įteiktas Gintautui Skiudului

2025-07-10
Ilgalaikė metalų vagystė Ventoje: sulaikytas įtariamasis, žala siekia dešimtis tūkstančių

Ilgalaikė metalų vagystė Ventoje: sulaikytas įtariamasis, žala siekia dešimtis tūkstančių

2025-07-10
Sendvario seniūnijoje – svarbūs infrastruktūros darbai

Sendvario seniūnijoje – svarbūs infrastruktūros darbai

2025-07-10

Apie Žemaitijos gidą

Žemaitijos gidas

Žemaitijos krašto naujienų portalas, pateikiantis tiesiai Tau aktualias žinias ir įvykius.

Populiariausi

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?

2023-05-25
Mažeikiuose išbandomas elektrinis autobusas

Klaipėdoje palei Šilutės plentą nuo triukšmo ir taršos saugos naujas parkas

2025-07-10

Naujausi

Pasitinkant Durbės mūšio dieną, iškelta Žemaitijos vėliava

Pasitinkant Durbės mūšio dieną, iškelta Žemaitijos vėliava

2025-07-11
Turo anonsas: šiauliečiai sieks revanšo Vilniuje

Turo anonsas: šiauliečiai sieks revanšo Vilniuje

2025-07-11
  • Paskelbk naujieną
  • Rašyti redakcijai
  • Reklama
  • Privatumo politika
  • Susisiekite

© Žemaitijos gidas.

Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Naujienos
  • Aplinka
  • Įdomu
  • Krašto apsauga
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Laisvalaikis
  • Receptai
  • Sportas
  • Sveikata
  • Transportas
  • Žinios
    • Akmenė
    • Jurbarkas
    • Kelmė
    • Klaipėda
    • Kretinga
    • Mažeikiai
    • Palanga
    • Plungė
    • Pagėgiai
    • Raseiniai
    • Rietavas
    • Šiauliai
    • Šilutė
    • Skuodas
    • Tauragė
    • Telšiai

© Žemaitijos gidas.