Žemaitijos gidas
  • Įdomu
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Kultūra
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Technologijos
Penktadienis, 4 liepos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Telšiai
  • Plungė
  • Klaipėda
  • Šiauliai
  • Kretinga
  • Tauragė
  • Mažeikiai
  • Kelmė
  • Rietavas
  • Akmenė
  • Palanga
  • Raseiniai
  • Skuodas
  • Jurbarkas
  • Šilutė
Žemaitijos gidas
  • Įdomu
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Kultūra
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Technologijos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Žemaitijos gidas
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus

Pradžia » Bitėnai – lietuvininkų susitikimo vieta

Bitėnai – lietuvininkų susitikimo vieta

Paulius Liškauskas
2016-08-16
Kultūra, Lankytinos vietos, Tauragė
Laikas: 5 min skaitymo
FacebookTwitterLinkedin

Rambyno kalną (Pagėgių savivaldybė) Lietuvoje garsina Joninės, tačiau etninių tradicijų puoselėjimas anaiptol nėra pagrindinė šiame Mažosios Lietuvos kultūriniame centre dirbančių entuziastų veikla. Labiau už viską jiems rūpi atgaivinti Mažosios Lietuvos bei Prūsijos krašto istorinę atmintį, parodyti visuomenei asmenybes, savo gyvenimus paskyrusias lietuvybės idėjai puoselėti.

Tragiško likimo kraštas

Prie Rambyno kalno prisiglaudę Bitėnai teturi gal tik kelias dešimtis gyventojų, tačiau visais laikais buvo ir tebėra svarbus kultūrinis centras. Prieš 400–500 metų tai buvo sielininkų ir keliaujančiųjų Nemunu poilsio vieta, lietuvių tautinio atgimimo laikais šis nuošalus kaimas tapo draudžiamos lietuviškos spaudos leidimo ir platinimo centru, o Foto 4Lietuvai atgavus nepriklausomybę čia susibūrė Mažosios Lietuvos istorijos gaivintojai. Pagrindinė jų susitikimo vieta – publicisto, spaustuvininko, Tilžės akto signataro ir atstovo Valstybės taryboje Martyno Jankaus muziejus.

Įkurtas jis buvo praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pradžioje, tada, kai Lietuvoje laisvai minčiai ir laisvam žodžiui nebuvo leidžiama reikštis, tačiau šio krašto žmonės suprato, kad nėra nieko svarbiau už savo tautos istoriją. Klaipėdos kraštui likimas buvo ypač negailestingas. Nors senieji Mažosios Lietuvos gyventojai buvo baltai – lietuvininkai, prūsai, ši teritorija nuo XIII a. pab. beveik visą laiką buvo vokiečių valdžioje, todėl kraštą pasistengta kolonizuoti. Vis dėlto atsikėlėliai iš Vokietijos žemių mieliau rinkdavosi gyventi miestus, todėl iki XIX a. vid. lietuvininkai ne tik Klaipėdos, bet ir Karaliaučiaus krašte sudarė kaimo gyventojų daugumą.

Pralaimėjusi Pirmąjį pasaulinį karą, Vokietija Klaipėdos kraštą prarado ir tai nulėmė jo lietuvišką ateitį. Bene skaudžiausias pasekmes Mažosios Lietuvos gyventojams turėjo 1939 m. nacistinės Vokietijos aneksija – baigiantis Antrajam pasauliniam karui Reicho valdžia visiems Klaipėdos krašto gyventojams įsakė trauktis į Vokietijos gilumą, o tuos, kurie nesitrauks – negailestingai šaudyti.

Taip buvo evakuota apie 90 proc. Klaipėdos krašto gyventojų – liko tik apie 120 tūkst. lietuvių ir 2 tūkst. vokiečių. Bene pusė jų po karo buvo ištremti į Rusijos gilumą, todėl vietiniai gyventojai Klaipėdos krašte tapo visiška mažuma. Iš visos šalies į Mažąją Lietuvą perkeltiems gyventi darbininkams ir kolūkiečiams nerūpėjo nei šio krašto išskirtinumas, nei tragiškas jų pirmtakų likimas, todėl gaivinti istorinę atmintį daugelyje vietų pradėta tik visiškai neseniai.

Atminties ištrinti nepavyko

Bitėnai – išimtis. Nors 1946 m. sudegė Martyno Jankaus gyvenamasis namas, kuriame 1892–1909 metais veikė spaustuvė, su visais „Aušros“, „Garso“, „Varpo“, daugybės kalendorių bei svarbių istorinių dokumentų archyvais, nors naujieji Bitėnų kaimo gyventojai M. Jankaus sodyboje ganė karves, o 1959 m. kolūkis nugriovė dar tvirtą raudonplytį tvartą, visada buvo žmonių, kurie suprato šios vietos svarbą. Pradinėje mokykloje dirbę Birutė ir Kazimieras Žemguliai reguliariai sulaukdavo svečių, prašiusių parodyti M. Jankaus sodybos pamatus.

Supratusi, kad nepavyks sunaikinti M. Jankaus atminimo, Šilutės r. valdžia aptvarkė sodybos vietą ir 1972 m. pastatė architekto G. Lauciaus suprojektuotą paminklą – stelą – aukštyn kylančių medžio stulpų kompoziciją su varpu viršuje. Atminimo lentoje kaip svarbiausias M. Jankaus nuopelnas buvo paminėtas 1904 m. pirmą kartą Bitėnuose lietuvių kalba išspausdintas Komunistų partijos manifestas.

1981 m. gegužės 24 d. pirmą kartą po Antrojo pasaulinio karo į Bitėnus susirinko žmonės pagerbti Martyno Jankaus – vienoje iš pradinės mokyklos klasių buvo atidaryta jam skirta ekspozicija. Muziejus greitai turtėjo: daug vertingų Foto 2nuotraukų ir laiškų jam perdavė Lietuvos kariuomenės pulkininko, vyriausiojo Lietuvos skautininko, Juozo Šarausko sūnus architektas Algirdas Šarauskas, iš tolimos Kanados grįžo Elzės Jankutės išsaugoti asmeniniai M. Jankaus daiktai, dokumentai. 1989 m. Bitėnų muziejus tapo Šilutės muziejaus filialu.

Dar 1988 m., minint M. Jankaus 130-ąsias gimimo metines, entuziastai pradėjo brandinti idėją atstatyti Bitėnuose spaustuvės pastatą – šią mintį paskatino ir M. Jankaus artimųjų noras parvežti jo palaikus iš Vokietijos ir palaidoti Bitėnų kapinėse greta mamos ir žmonos. Netrukus visame pasaulyje pradėtos rinkti aukos, tačiau pastato atstatymas užtruko dešimtmetį – pirmą kartą į jį įžengta tik 1998 m. rugpjūčio 7 d., minint Martyno Jankaus 140-ąsias gimimo metines. Pernai, įgyvendinant ES remiamą projektą, ne tik atliktas muziejaus kapitalinis remontas, bet ir atstatyta klėtis, kurioje įrengta „špikerine“ vadinama konferencijų salė, atsirado vietos naujoms ekspozicijoms.

Avantiūros Lietuvos labui

M. Jankus ne simboliškai grįžo į Bitėnus – jo dvasia čia tebėra gyva. Tuo galima įsitikinti kasmet rugpjūčio pradžioje švenčiant didžiojo lietuvininko gimtadienį, kai į muziejaus rengiamą „Sueigą pas Martyną Jankų“ iš visos Lietuvos suvažiuoja šio krašto kultūros ir istorijos puoselėtojai. Tradicinė jų susitikimo vieta – Mažosios Lietuvos panteonu vadinamos Bitėnų kapinės, į kurias grįžo ne tik M. Jankaus, bet ir Vydūno bei kitų šio krašto asmenybių palaikai. Visų šių suėjimų siela – Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto direktorė dr. Silva Pocytė, pati kilusi iš Klaipėdos krašto, todėl su užsidegimu tyrinėjanti Prūsų Lietuvos istoriją ir identitetą.

Šiemet jos akiratyje – Jonas Vanagaitis, kurio, kaip ir M. Jankaus, mirties 70-ąsias metines mini Klaipėdos krašto lietuvininkai. Pasak mokslininkės, M. Jankaus, Vydūno veikla, kūryba, darbai jau atskleisti, o J. Vanagaitis šiam kraštui vis dar yra paslaptis. Istorikai jį gerbia dėl to, kad niekada neatsisakė kovoti už Mažosios ir Didžiosios Lietuvos susijungimą, kad ir kaip ši idėja atrodė neįmanoma įgyvendinti.

M. Jankaus muziejuje neseniai atsirado nauja vertinga ekspozicija – iš Bostono į Bitėnus atkeliavo J. Vanagaičio archyvai, fotografijos, dienoraščiai, atsiminimai ir asmeniniai daiktai, kuriuos muziejui padovanojo jo vaikaičiai Romas Šležas ir Marytė Kavaliauskaitė-Merphy. Muziejaus direktorė Liudvika Burzdžiuvienė džiaugiasi, kad jie domina ne tik lankytojus, bet ir suteikia medžiagos akademikų studijoms.

Neseniai vertingų dokumentų apie J. Vanagaičio veiklą, pasak dr. S. Pocytės, rasta ir Krašto apsaugos ministerijos archyvuose. „Špikerinėje“ surengtoje istorijos valandoje ji papasakojo, kad 1918 m. Prūsų Lietuvos tautinė taryba, kuriai priklausė ir J. Vanagaitis, nusprendė Tauragėje kurti Žemaičių batalio­ną. J. Vanagaitis buvo paskirtas šio bataliono ūkvedžiu, vadu – jo bendražygis Jurgis Aukštuolaitis.

Nors batalionas gyvavo tik du mėnesius, minint pirmąsias Vasario 16-osios metines, kartu su Žemaičių Naumiesčio orkestru dalyvavo eitynėse Tauragės gatvėmis. Pamanęs, kad jau atėjo laikas ginti Lietuvą nuo rusų bolševikų, bataliono vadas J. Aukštuolaitis paskelbė karo padėtį – tai lėmė, kad netrukus batalionas buvo išformuotas.

Foto 3Tokių avantiūrų, pasak dr. S. Pocytės, J. Vanagaičio gyvenime buvo ne viena, tačiau viskas, ką jis bedarė, buvo skirta lietuvybei bei dviejų kraštų susijungimui skatinti ir propaguoti.

Mažojoje Lietuvoje dar slypi daug tokių neatskleistų istorijos lobių, todėl mokslininkai ilgai turės ką veikti. Minčių kūrybai čia randa ir menininkai, jau daugelį metų prie M. Jankaus muziejaus Bitėnuose sodinantys paveikslų sodą. Kasmet jis pražysta naujais žiedais. Kartu su profesionalais kurti pakviečiami ir gabiausi Klaipėdos krašto moksleiviai – jų piešiniai originaliai papuošia daržinės sienas.

Daiva Bartkienė

Autorės nuotraukos

image001

Įdomupaskaityti

IV tarptautinis Mažeikių vargonų muzikos festivalis

IV tarptautinis Mažeikių vargonų muzikos festivalis

2025-06-30
Valstybės dienos šventė Palangoje ir Šventojoje

Valstybės dienos šventė Palangoje ir Šventojoje

2025-06-29
DalintisDalintis

Panašios naujienos

Šiauliai švenčia Valstybės dieną
Kultūra

Šiauliai švenčia Valstybės dieną

2025-06-29
XIII tarptautinis M. K. Čiurlionio muzikos festivalis Palangoje
Kultūra

XIII tarptautinis M. K. Čiurlionio muzikos festivalis Palangoje

2025-06-27
IV tarptautinis Mažeikių vargonų muzikos festivalis
Kultūra

IV tarptautinis Mažeikių vargonų muzikos festivalis

2025-06-26
Didžiosios Joninės ir vėl subūrė tūkstantinę minią
Kultūra

Didžiosios Joninės ir vėl subūrė tūkstantinę minią

2025-06-24
IV Gatvės teatrų festivalis Šventojoje
Kultūra

IV Gatvės teatrų festivalis Šventojoje

2025-06-24
Naujas Baltasis kryžius – atminimui išsaugoti
Kultūra

Naujas Baltasis kryžius – atminimui išsaugoti

2025-06-24
Rietave nuskambėjo Pažaislio muzikos festivalio koncertas
Kultūra

Rietave nuskambėjo Pažaislio muzikos festivalio koncertas

2025-06-24
Joninių papročiai: ugnies, vandens ir paparčio žiedo magija trumpiausią naktį
Kultūra

Joninių papročiai: ugnies, vandens ir paparčio žiedo magija trumpiausią naktį

2025-06-23
Savaitei bus uždaroma kelio Šiauliai–Gruzdžiai atkarpa
Kultūra

Magiškoje Kupolinių šventėje prie Žaliūkių vėjo malūno – tarptautinė atlikėjų komanda

2025-06-20
„OLDMAN Palanga“ kviečia į koncertų ir kino vakarų maratoną
Kultūra

„OLDMAN Palanga“ kviečia į koncertų ir kino vakarų maratoną

2025-06-17

Skaitomiausia

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?
Įdomu

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?

2023-05-25
Praktiniai patarimai, kaip rūkyti šalto rūkymo dešras
Gyvenimas

Praktiniai patarimai, kaip rūkyti šalto rūkymo dešras

2025-06-02
Telšių apskrities policijos paros įvykių suvestinė

Telšių apskrities policijos paros įvykių suvestinė

2025-03-08
Žalia šviesa pėsčiųjų ir dviračių takui Tauragėje, Purienų gatvėje
Aplinka

Pajūryje bus nutiesta 4,3 km pėsčiųjų ir dviračių takų – poilsiautojai jais naudosis jau kitą vasarą

2025-06-30
A lygos turo anonsas – ar bus sustabdyta pakilusi „Banga“
Sportas

Po penkerių „TOPsport A lygos“ 18-ojo turo rungtynių finišuos antrasis pirmenybių ratas

2025-06-29

Reklama

Verta pamatyti Verta pamatyti Verta pamatyti

Vietos naujienos

 XII pasaulio lietuvių sporto žaidynes Palangoje

 XII pasaulio lietuvių sporto žaidynes Palangoje

2025-07-03
D. Songaila – naujasis Šiaulių ekipos treneris

D. Songaila – naujasis Šiaulių ekipos treneris

2025-07-03
Istorinė diena Nidoje: Thomo Manno muziejuje – Prezidentų susitikimas ir apdovanojimas kultūros...

Thomo Manno muziejuje – Prezidentų susitikimas ir apdovanojimas kultūros puoselėtojai

2025-07-03
Klaipėdos Turgaus aikštės atnaujinimas

Klaipėdos Turgaus aikštės atnaujinimas

2025-07-03
Projekto „Kuriančios bitutės“ renginiai jaunimui

Projekto „Kuriančios bitutės“ renginiai jaunimui

2025-07-02
Klaipėdos rajono savivaldybės pastato atnaujinimas

Klaipėdos rajono savivaldybės pastato atnaujinimas

2025-07-01

Apie Žemaitijos gidą

Žemaitijos gidas

Žemaitijos krašto naujienų portalas, pateikiantis tiesiai Tau aktualias žinias ir įvykius.

Populiariausi

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?

2023-05-25
Praktiniai patarimai, kaip rūkyti šalto rūkymo dešras

Praktiniai patarimai, kaip rūkyti šalto rūkymo dešras

2025-06-02

Naujausi

 XII pasaulio lietuvių sporto žaidynes Palangoje

 XII pasaulio lietuvių sporto žaidynes Palangoje

2025-07-03
D. Songaila – naujasis Šiaulių ekipos treneris

D. Songaila – naujasis Šiaulių ekipos treneris

2025-07-03
  • Paskelbk naujieną
  • Rašyti redakcijai
  • Reklama
  • Privatumo politika
  • Susisiekite

© Žemaitijos gidas.

Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Naujienos
  • Aplinka
  • Įdomu
  • Krašto apsauga
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Laisvalaikis
  • Receptai
  • Sportas
  • Sveikata
  • Transportas
  • Žinios
    • Akmenė
    • Jurbarkas
    • Kelmė
    • Klaipėda
    • Kretinga
    • Mažeikiai
    • Palanga
    • Plungė
    • Pagėgiai
    • Raseiniai
    • Rietavas
    • Šiauliai
    • Šilutė
    • Skuodas
    • Tauragė
    • Telšiai

© Žemaitijos gidas.