Judėjimo negalią turintiems asmenims būtina užtikrinti galimybę būti savarankiškesniems, judėti be aplinkinių pagalbos. Tai įgyvendinama pritaikius būstą ar gyvenamąją aplinką neįgaliojo poreikiams. Klaipėdos rajono savivaldybė kartu su Neįgaliųjų reikalų departamentu finansuoja būsto pritaikymo išlaidas.
„Klaipėdos rajone gyvena nemažai neįgaliųjų, kurių būstus reikia pritaikyti jų reikmėms. Tai yra būtinybė, todėl Savivaldybė prisideda prie to finansiškai. Žinoma, norėtųsi būsto pritaikymo darbus vykdyti didesniam neįgaliųjų skaičiui, tačiau tai priklauso ir nuo skirtų lėšų, ir nuo reikalingų atlikti darbų. Vertinami kiekvieno neįgaliojo poreikiai. Galbūt kai kurie nežino, kad tokia galimybė yra, tad neįgaliuosius ar jų artimuosius kviečiu kreiptis į Savivaldybę ir pritaikyti būstą neįgaliojo poreikiams“, – ragina Administracijos direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Šunokas.
Neįgalieji, siekiantys prisitaikyti būstą arba aplinką, turėtų teikti prašymą Savivaldybės administracijai ir kartu pridėti būsto savininko sutikimą, leidžiantį pritaikyti būstą neįgaliojo reikmėms. Taip pat reikia pateikti neįgaliojo pažymėjimą, asmens dokumentą ir informaciją apie naudojimąsi techninėmis pagalbos priemonėmis.
Neįgaliųjų reikalų departamentui kartu su Savivaldybe patvirtinus finansavimą, Būsto pritaikymo komisijos nariai vyksta pas neįgaliuosius į namus, įvertina poreikį, sudaromi preliminarūs darbų aprašai.
Būstą savo reikmėms gali pritaikyti ne tik Savivaldybės per viešuosius pirkimus parinktas rangovas, bet ir pats neįgalusis, samdydamas norimą įmonę ar asmenį. Dėl to finansavimo tvarka nesikeičia – 60 proc. remonto išlaidų dengia valstybė, 40 proc. – Savivaldybė. Iš Savivaldybės biudžeto 2020 metams šiai priemonei skirta 31 tūkst. eurų.
„Kai rangovus parenka Savivaldybė, darbai gali šiek tiek užsitęsti dėl viešųjų pirkimų procedūrų, tačiau bet kokiu atveju užtikriname, kad darbai bus atlikti kokybiškai, rangovams baigus darbus, komisija apžiūri neįgaliojo būstą, įvertina, ar jis galės saugiai naudotis pritaikyta aplinka ir tik tuomet tvirtina bei priima darbus. Gyventojams, kurie galbūt neturi reikiamų žinių apie statybas, patogu, kai rangovą parenka Savivaldybė, tačiau geri rezultatai pasiekiami ir kai neįgalus asmuo arba jo artimieji patys samdo statybininkus pagal savo poreikius ir kartu ieško geriausių sprendimų būdų, kurie kartais net pranoksta jų pačių lūkesčius. Svarbiausia, kad Savivaldybė finansuoja būsto pritaikymą ir užtikrina, kad darbai būtų atlikti kokybiškai“, – sako M. Šunokas.
Dar vasaros pabaigoje Savivaldybės ir Neįgaliųjų reikalų departamento lėšomis neįgaliajam būstas buvo pritaikytas J. Janonio gatvėje – įrengtas keltuvas. Darbai buvo priimti tik po pakartotinio patikrinimo, nes jie nebuvo atlikti visiškai tinkamai, nebuvo užtikrintas neįgaliojo savarankiškumas. Patikrinime dalyvavo ir neįgaliųjų atstovas, realiai įvertinęs būsto pritaikymą.
„Pritaikant būstus neįgaliesiems labai svarbu, kad juos įvertintų ir neįgaliųjų atstovas, kuris turi visai kitokį požiūrį, patirtį, kurio įžvalgos yra išties vertingos. Taip pat į Savivaldybę galima kreiptis ne tik dėl keltuvų įrengimo, pritaikant būstą yra atliekami ir sanitarinių mazgų pertvarkymo darbai, vietoj vonios įrengiami dušai, įrengiamos nuovažos, neįgaliesiems neturintiems patogumų, finansuojami ir vandentiekio prijungimo darbai. Tad dar kartą raginu kreiptis į Savivaldybę – tikrai rasime būdą padėti neįgaliesiems būti savarankiškiems, gyventi patogiau ir saugiau“, – tikino Mindaugas Šunokas.
Klaipėdos rajono sav. inf.
Reklama: statau24.lt