Vykdant VMI projektą „Skaidri gamyba“, VMI nustatė apie 0,8 mln. eurų (per 2,6 mln. litų) papilomai mokėtino PVM ir kitų mokesčių. Kontrolės veiksmų sulaukė per 60 šalies maisto produktų gamybos bendrovių.
2015 m. gegužės 12 d., Vilnius. Valstybinė mokesčių inspekcija prie Lietuvos Respublikos finansų ministerijos (toliau – VMI) informuoja, kad vykdant projektą „Skaidri gamyba“ į inspektorių akiratį pakliuvo Panevėžio apskrities bendrovė, sugebėjusi 230 tonų grietinėlės pakaitalo pagaminti iš nieko – tariama gamyba vyko tik dokumentuose. Vėliau realiai neegzistuojančią produkciją bendrovė nurašė kaip netinkamą naudojimui. Inspektoriams nustačius šį faktą bendrovė suskubo tikslinti deklaracijas ir į biudžetą sumokėjo 36 tūkst. eurų (125 tūkst. litų) pridėtinės vertės mokesčio (toliau – PVM).
„Mokestinio tyrimo metu Panevėžio AVMI specialistai nustatė, kad bendrovė sausą grietinėlės pakaitalą, kurio vertė siekė 0,6 mln. litų, nurašė pernai balandį, tačiau PVM atskaitos nepatikslino. Tai buvo padaryta tik mokestinio tyrimo metu“, – sakė projekto „Skaidri gamyba“ vadovas, Vilniaus AVMI Mokestinių prievolių departamento direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Almantas akcentuodamas, kad didžioji dalis mokesčių mokėtojų mokesčius deklaruoja ir sumoka laiku, bet yra nesąžiningų bendrovių ir gyventojų, kurie kenkdami kitoms bendrovėms, kitiems mokėtojams slepia mokesčius ir gyvena sąžiningųjų sąskaita, todėl VMI remdamasi rizikos analize tiksliai identifikuoja ir nustato nemokančiuosius mokesčių, tikrina ir skiria baudas.
Panašių atvejų, kai siekiant išvengti PVM ir pelno mokesčio, nepagrįstai deklaruojama PVM atskaita ir didinamos sąnaudos, maisto produktų gamybos įmonėse nustatyta ir daugiau. Pvz., kitoje Panevėžio konditerijos gaminių įmonėje būdavo „nurašomi“ kur kas didesni, nei sunaudota kūčiukų gamybai, miltų, cukraus, kt. žaliavų kiekiai.
„Vykdant VMI projektą „Skaidri gamyba“ kontrolės veiksmų sulaukė per 60 šalies maisto produktų gamybos bendrovių, jose nustatyta įvairių pažeidimų: be nepagrįstai deklaruojamos PVM atskaitos, nustatoma ir nepagrįstai į leidžiamus atskaitymus įtraukiamų sąnaudų, pvz., į prekių savikainą įtraukiama neparduotų prekių vertė arba nurašomos dėl netinkamo sandėliavimo sugedusios ir nebevartotinos žaliavos, tačiau PVM atskaita bei leidžiami atskaitymai neatstatomi. Įmonėse nustatoma ir pajamų slėpimo atvejų, kai nedeklaruojami visi pardavimai, taip pat apstu apskaitos registrų duomenų nesutapimų su deklaracijų duomenimis“, – sako projekto vadovas M. Almantas.
Pradėjus vykdyti projektą „Skaidri gamyba“ iš viso VMI nustatė apie 0,8 mln. eurų (per 2,6 mln. litų) papilomai mokėtino PVM ir kitų mokesčių, taip pat delspinigių ir baudų. Kontroliuotų gamybos sektoriaus įmonių deklaruoti mokestiniai nuostoliai po patikrinimų sumažinti per 0,7 mln. eurų (per 2 mln. litų suma) ir 1,6 mln. eurų (5,5 mln. litų) padidinta pelno mokesčio bazė.
Projektą „Skaidri gamyba“ VMI tęsia ir šiais metais; juo siekiama išaiškinti apdirbamosios gamybos sektoriaus įmones, kurios galimai slepia pridėtinės vertės ir pelno mokesčius, neapskaitydamos dalies gautų pajamų ar kitais būdais mažindamos pardavimo vertę. Mokesčių inspekcija tikrina maisto produktų, chemikalų ir chemijos, guminių ir plastikinių gaminių gamybos įmones – iš viso tikrinimams atrinkta per 300 rizikingiausių gamybos įmonių.
VMI primena, kad apie įvairius pastebėtus mokestinius pažeidimus (neapskaitomas pajamas, mokamus „vokelius“ ir pan.) pranešti galima VMI pasitikėjimo telefonu 1882, užpildžius elektroninę anketą VMI svetainėje arba pasinaudojus programėle išmaniesiems telefonams „Pranešk“, taip pat užėjus į apskrities Mokesčių inspekciją bei jos teritorinius padalinius.
Rita Skavičienė,
Panevėžio apskrities valstybinė mokesčių inspekcija