Žemės ūkio ministerijos parengtas ir Seimo patvirtintas Ūkio subjektų, perkančių-parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymas įsigaliojo nuo 2015 m. rugpjūčio 1 d.
Jo rengėjų teigimu, įstatymas buvo sukurtas ne pieno supirkimo kainoms reguliuoti, bet santykių tarp atskirų pieno grandinės dalyvių, t. y. žalio pieno pirkėjų ir pardavėjų, pusiausvyrai nustatyti. Įsiklausyta į žemdirbių savivaldos organizacijų bei kooperatyvų atstovų nuomones bei pageidavimus. Tikėtasi, kad įstatymas tikrai veiks ir už pažeidimus bus baudžiama, supirkėjai bus atgrasyti nuo piktnaudžiavimų. Įstatymo laikymosi kontrolė buvo deleguota Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūrai. Lietuvos pieno gamintojų asociacijos tarybos narių teigimu, pirmieji įstatymo galiojimo mėnesiai pageidaujamo rezultato neatnešė. Pieno žaliavos supirkėjų kooperatyvai kas mėnesį mažina kainas, motyvuodami, jog įstatymas suskirstė žalio pieno pardavėjus į septynias grupes, o pagal tai ir kainų dydžius.
Baigiantis lapkričiui patikrinusi 30 iš 72 registruotų pieno supirkėjų dėl jų veiksmų sąžiningumo pieno statytojų atžvilgiu Rinkos reguliavimo agentūra 10 nubaudė baudomis, o dar 11-ai supirkėjų pareiškė įspėjimus ar pastabas. Po patikrinimų baudos paskirtos žemės ūkio kooperatyvams „Krosnos pienas“, „Dovainonių agroservisas“, „Pieno šaltinis“, „Dzūkijos pienas“, „Sintautų pienas“, „Paežerių pienas“, „Rešketėnai“, „EKO Žemaitija“, UAB „Rimdalė“, J. Vaitkevičienės individualiai įmonei. Baudos supirkėjams paskirtos dėl to, kad pirkdami žalią pieną jie taikė skirtingą kainą, pakeitė sutarties sąlygas nesilaikydami 30 dienų termino. Pasitaikė atvejų, kai nepagrįstai buvo sumažinta žalio pieno supirkimo kaina. Dažnas pažeidimas, kai sutartyse nenurodyti parduodamo žalio pieno kiekiai. Patikrose dalyvavo Žemės ūkio ministerijos, Rinkos reguliavimo agentūros ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovai.
Dėl Ūkio subjektų, perkančių-parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo įgyvendinimo praktikos pastabų turėjo pieno gamintojų, žaliavos supirkėjų, rinkos prižiūrėtojų atstovai. Seimas 2015 m. gruodžio 22 d. patvirtino Ūkio subjektų, perkančių-parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo pataisas ir papildymus.
Naująjį teisės aktą pakomentuoti paprašėme jį parlamento nariams pristačiusį Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininko pavaduotoją Bronių PAUŽĄ.
„Seimas sugriežtino pieno rinkos reguliavimą ir daugiau galių suteikė Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūrai. Seimas įpareigojo pieno supirkėjus nupirkti visą pieną pagal sutartis tik iš tų gamintojų, kurie kasdien patieks daugiau kaip 500 kg žaliavos. Iki šiol įstatymas to daryti neleido ir supirkėjus įpareigojo nupirkti visą pieną iš nesvarbu kiek pristatančio ūkininko, o nukrypimas galėjo siekti ne daugiau kaip 10 proc. Pataisos leis labiau kontroliuoti tuos kooperatyvus, kurie, neturėdami narių, superka pieną. Pataisos supirkėjams taip pat leis didinti kainą ir apie jos pokyčius ūkininkų ar bendrovių neinformuoti prieš 30 dienų. Taip pat uždrausta pirkti ir parduoti žalią pieną be sutarties bei neleisti pirkti pieno, jeigu jo kokybės nebus įvertinę „Pieno tyrimai“. Teisės akto naujovė – pieno pardavėjai suskirstyti ne į 7, kaip anksčiau, o į 10 grupių – taip siekiama sudaryti sąlygas skirtingo kiekio pardavėjams su supirkėjais susitarti dėl skirtingų kainų. Teisės akte kvalifikuojamos žalio pieno pardavėjų grupės. Tai ūkių subjektai, parduodantys pieną, suskirstyti į grupes pagal parduodamo natūralaus riebumo žalio pieno kiekį per vieną dieną: pirma – iki 100 kg įskaitytinai, antra – daugiau kaip 100 kg iki 200 kg įskaitytinai, trečia – daugiau kaip 200 kg iki 300 kg įskaitytinai, ketvirta – daugiau kaip 300 kg iki 500 kg įskaitytinai, penkta – daugiau kaip 500 kg iki 1 000 kg įskaitytinai, šešta – daugiau kaip 1 000 kg iki 2 000 kg įskaitytinai, septinta – daugiau kaip 2 000 kg iki 4 000 kg įskaitytinai, aštunta – daugiau kaip 4 000 kg iki 10 000 kg įskaitytinai, devinta – daugiau kaip 10 000 kg iki 20 000 kg įskaitytinai, dešimta – daugiau kaip 20 000 kg. Atskiru punktu numatyta, jog tuo atveju, kai žalio pieno pirkėjas mažina pieno pirkimo kainą, nustatytą žalio pieno pirkimo-pardavimo sutartyje, daugiau negu 3 procentiniais punktais, jis privalo pagrįsti šios kainos mažinimą ir tokį pagrindimą pateikti Rinkos reguliavimo agentūrai. Naujajame teisės akte numatyta, jog už įstatymo nuostatų laikymosi priežiūrą atsakingos nesąžiningų veiksmų kontrolės institucijos: Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra bei Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.
Seimo 2015 m. gruodžio 22 d. vakariniame posėdyje dalyvavo 80 parlamentarų, naujajam įstatymui pritarė 76, susilaikė 4.“
„ŪP“ korespondentas, Justinas ADOMAITIS, autoriaus nuotrauka