Šiandien prasideda 78-asis Kanų kino festivalis, kurio pagrindinėje konkursinėje programoje – filmas „Du prokurorai“ (rež. Sergejus Loznitsa), prie kurio gamybos prisidėjo ir Lietuva. Kartu su festivaliu vyks viena svarbiausių kino mugių Europoje „Marché du Film“, pritraukianti tūkstančius kino industrijos profesionalų iš viso pasaulio, tarp kurių – ir gausus lietuvių būrys.
Premjera pagrindinėje programoje
Balandžio pradžioje paskelbta, kurių filmų premjeros šiemet įvyks prestižinio Kanų kino festivalio konkursinėje programoje. Šalia garsių JAV ir Europos kino kūrėjų pateko ir žinomas ukrainiečių režisierius Sergejus Loznitsa su naujausiu vaidybiniu filmu „Du prokurorai“.
Loznitsa Lietuvoje gerai pažįstamas dėl savo dokumentinių ir vaidybinių darbų, tokių kaip „Maidanas“ (2014 m.), „Nuolankioji“ (2017 m.), „Valstybinės laidotuvės“ (2019 m.), „Mr. Landsbergis. Sugriauti blogio imperiją“ (2021 m.) ir „Natūrali naikinimo istorija“ (2022 m.).
Filmas „Du prokurorai“ – bendros Prancūzijos, Vokietijos, Nyderlandų, Latvijos, Rumunijos ir Lietuvos gamybos darbas. Filmą koprodiusavo „Studio Uljana Kim“, o prie jo prisidėjo įvairūs šalies kūrėjai: dailininkas Jurij Grigorovič, garso režisierius Vladimir Golovnitski, montažo režisierius Danielius Kokanauskis, aktoriai Vytautas Kaniušonis, Nerijus Gadliauskas, Valentin Novopolskij, Dmitrij Denisiuk, Vygandas Vadeiša, Valerijus Jevsejevas ir Lukas Petrauskas.

Atrinkti kūrėjai dėmesio centre
Kiekvienais metais organizacija „European Film Promotion“ Kanų kino festivalio metu rengia programą „Producers on the Move“. Šios iniciatyvos tikslas – suburti talentingus Europos prodiuserius ir potencialius bendros gamybos partnerius, plėsti jų profesinius ryšius ir kurti stiprią platformą naujai Europos kino kūrėjų kartai.
Šiemet į šią programą tarp 20 perspektyviausių prodiuserių pateko Klementina Remeikaitė („afterschool“). Prodiuserė Europoje jau gerai pažįstama iš tokių režisieriaus Lauryno Bareišos filmų kaip „Piligrimai“ (2021 m.), kuris laimėjo geriausio filmo apdovanojimą Venecijos kino festivalio „Horizontų“ programoje, bei „Sesės“, praėjusią vasarą gausiai apdovanotą Lokarno kino festivalyje ir šiemet pelniusį 12 „Sidabrinės gervės“ nominacijų.
Praėjusį rudenį režisierė Eglė Razumaitė buvo atrinkta į Kanų kino festivalio rezidencijos programą „La Résidence“, į kurią kasmet patenka vos 12 režisierių iš viso pasaulio. Ji tapo pirmąja lietuve daugiau nei du dešimtmečius veikiančioje programoje, kurios tikslas – padėti kylantiems talentams iš viso pasaulio vystyti debiutinius arba antruosius ilgametražius filmus.

Visi rezidencijos programos dalyviai Kanuose pristatys savo naujausius filmus prodiuseriams, pardavimų agentams ir festivalių atstovams, ieškodami partnerių jų įgyvendinimui. E. Razumaitė kartu su prodiusere Uljana Kim ten dalyvaus su projektu „Signalo kelias“, kurio scenarijų režisierė parašė daugiau nei 4 mėnesius trukusioje rezidencijoje Paryžiuje.
Festivalyje taip pat vyks trumpametražių filmų mugės „Short Film Corner | Rendez-vous Industry“ organizuojama programa „New Producers Room“, skirta trumpametražių filmų prodiuseriams, ieškantiems tarptautinės koprodukcijos galimybių. Kasmet programoje dalyvauja 10 prodiuserių.
Ketvirtus metus iš eilės trumpametražių filmų agentūra „Lithuanian Shorts“ į programą deleguoja vieną prodiuserį iš Baltijos šalių, kuris praeityje dalyvavo Vilniuje vykstančiame Baltijos šalių trumpametražių filmų industrijos renginyje „Baltic Pitching Forum“. Šiemet programoje dalyvaus lietuvių prodiuserė Ieva Černiauskaitė („Con Artist“), kuri 2024 m. Vilniuje pristatė trumpametražio filmo „Suecas“ (rež. Martynas Norvaišas) projektą.

Daugiau Lietuvos atstovų Kanų kino mugėje
Tradiciškai „Marché du Film“ mugėje dalyvaus ir daugiau Lietuvos kino industrijos atstovų, ieškančių bendradarbiavimo ir tinklaveikos galimybių. Mugėje jau 15-ąjį kartą veiks Lietuvos stendas, buriantis šalies kino bendruomenę, kur Lietuvos kino centro atstovai pristatys aktualiausias šalies industrijos naujienas.
Prodiuserė Rūta Jekentaitė („Baltic Productions“) dalyvaus „Cannes Docs“ programoje kaip viena iš Baltijos šalių delegacijos narių. Ši programa skirta dokumentinio kino prodiuseriams, siekiantiems pristatyti naujus projektus, užmegzti tarptautinius ryšius ir plėsti savo matomumą pasaulinėje dokumentikos rinkoje. Ten R. Jekentaitė kartu su režisiere Elena Kairyte pristatys filmą „Dolce far Niente“.
Visos trys Baltijos šalys bus atstovaujamos ir programoje „Goes to Cannes“, kurioje pristatomi postprodukcijos etape esantys projektai. Ten Talino „Juodųjų naktų“ kino festivalio iniciatyva dalyvaus net du lietuvių filmai: Danieliaus Minkevičiaus „Užmarštis“ (prod. Ieva Norvilienė, „Tremora“) ir Dovilės Gasiūnaitės „Danka“ (prod. Artūras Dvinelis ir Juliana Miliut, „Filmai LT“).
Prodiuserė Marija Razgutė („M-Films“) šiemet pakviesta dalyvauti kaip ekspertė programoje „impACT lab“. Ši iniciatyva suburia tarptautinius kino profesionalus, kurie mentorystės sesijose ir praktinėse dirbtuvėse dalijasi patirtimi su atrinktais prodiuseriais, siekiančiais kurti prasmingą, pokyčius skatinantį kiną.
Specialioje sesijoje, pagrįstoje dirbtinio intelekto platformos „Largo.ai“ analizėmis, prodiuseris Kęstutis Drazdauskas („Artbox“) pristatys projektą „Juodasis sąrašas“ (rež. Jivan Avetisyan), o prodiuserė Greta Akcijonaitė („Magic“) – „Šaltis“ (rež. Daumantas Petronis ir Tiago Guedes). Renginyje bus aptariama, kaip DI įrankiai gali padėti geriau suprasti filmo potencialą, tikslinę auditoriją bei pasakojimo stipriąsias ir silpnąsias vietas.
Mintarė Varanavičiūtė, Lietuvos kino centras