Centralizuotas šilumos tiekimas: mažesnė biurokratija ir efektyvesnė kontrolė
Vienas iš sėkmingai įgyvendintų projektų – centralizuotas šilumos energijos tiekimas 72 biudžetinėms įstaigoms, pradėtas nuo šių metų sausio 1 dienos. Anksčiau kiekviena įstaiga individualiai tvarkė sąskaitas su AB „Šiaulių energija“, o tai, pasak A. Bartulio, buvo ilgas ir kartais komplikuotas procesas. Dabar sąskaitas už biudžetines įstaigas tiesiogiai gauna Šiaulių miesto savivaldybės administracija, ir vienu pavedimu atsiskaito su AB „Šiaulių energija“ už visas įstaigas.
„Matydami šią situaciją ir faktą, jog šilumos tiekėjas yra viena savivaldybės įmonė, priėmėme sprendimą centralizuoti šią paslaugą, taip sumažinant biurokratinę naštą biudžetinėms įstaigoms“, – kalbėjo administracijos direktorius.
Centralizavus šilumos pirkimą, pastebėti akivaizdūs projekto pranašumai. A. Bartulio teigimu, ženkliai sumažėjo administracinė našta įstaigų vadovams, kurie dabar gali daugiau laiko skirti tiesioginėms savo funkcijoms, užuot administravę sąskaitas.
Taip pat supaprastėjo pirkimų procesas: anksčiau reikėdavo organizuoti net 72 atskirus konkursus šilumai įsigyti, o dabar visus šiuos procesus per vieną pirkimą atlieka Savivaldybės administracija. Be to, užtikrinamas efektyvesnis atsiskaitymas su AB „Šiaulių energija“ ir gerokai supaprastintas skolų suderinimo procesas – vietoje daugybės anksčiau reikalingų aktų dabar pakanka vieno, kurį pasirašo administracija su energijos tiekėju.
Ne mažiau svarbi ir geresnė šilumos suvartojimo stebėsena bei finansų planavimas, nes centralizuotas pirkimas leidžia efektyviai kaupti duomenis vienoje vietoje ir, remiantis jais, tiksliau formuoti metinius asignavimus šiai paslaugai.
Galiausiai, matant bendrą įstaigų šilumos suvartojimo lygį ir šilumos punktų techninę būklę, atsiranda galimybė lengviau ir tikslingiau nustatyti finansavimo prioritetus reikalingai šilumos ūkio modernizacijai.
Anot A. Bartulio, ateityje planuojama prijungti ir likusias kelias įstaigas, kurios, dėl techninių kliūčių ar autonominio dujinio šildymo, dar nebuvo įtrauktos į šį projektą.
Centralizuotas elektros pirkimas: mažesnė kaina ir didesnis skaidrumas
Antrasis svarbus projektas – centralizuotas elektros energijos pirkimas biudžetinėms įstaigoms. Administracijos direktorius teigė, kad anksčiau kiekvienai įstaigai pačiai renkantis tiekėją, susiformavo labai įvairi ir ne visada efektyvi praktika.
„Pastebėjome, kad buvo net dalis įstaigų, kurios nesudarė tiekimo sutarčių ir joms buvo teikiamas garantinis elektros energijos tiekimas, kuris yra 25 proc. brangesnis negu rinkos tiekimas“, – pasakojo A. Bartulis. Taip pat buvo įstaigų su fiksuotos kainos sutartimis, kurios tapdavo nepalankios kainoms krentant, o perkančioms biržos kainomis, būdavo taikoma didele marža dėl mažo perkamo kiekio.
Reaguojant į šią situaciją, 2024 metų spalį buvo inicijuotas konsoliduotas pirkimas 25 įstaigoms, kurių sutartys baigėsi tų pačių metų pabaigoje. Rezultatai buvo akivaizdūs – suorganizavus bendrą konkursą, elektros tiekėjo marža sumažėjo perpus, nuo įprasto 1 cento už kWh iki pusės cento.
„Pamatėme, kad sukonsolidavus kuo didesnį biudžetinių įstaigų elektros poreikio kiekį, mes galime jau labai ryškiai sumažinti maržą ir tokiu būdu atpiginti elektros tiekimą mūsų įstaigoms“, – pabrėžė A. Bartulis.
Planuojama, kad per 2025 metus į centralizuotą pirkimą bus įtrauktos dar 46 įstaigos, kurių sutartys baigiasi šiemet, o 2026 metais – dar 10 įstaigų. Administracijos direktorius akcentavo, kad sutarčių nutraukimo anksčiau laiko nesiimama, siekiant išvengti galimų teisinių ginčų, todėl perėjimas vyksta palaipsniui, pasibaigus esamų sutarčių galiojimui.
Pasak administracijos direktoriaus, šis centralizuotas elektros energijos pirkimas biržos kainomis su konkurencinga marža duos savivaldybės biudžetui apčiuopiamos naudos.