Tradiciškai paskutinis rugsėjo šeštadienis skiriamas svarbiausiam policijos metų renginiui – policijos ir visuomenės šventei. Kaip žinome, ji yra keliaujanti, per dešimtmetį apkeliavo visą Lietuvą ir vėl grįžo į Klaipėdą.
Pirmiausia dėl to, kad čia, viename iš svarbiausių ir įdomiausių mūsų šalies miestų, Kauno gatvėje atvėrė duris naujutėlis, pats moderniausias Lietuvoje, visus Europos Sąjungos reikalavimus preciziškai atitinkantis policijos pastatas. Beje, pirmasis pastatas, suprojektuotas specialiai policijai. Tikrai toks, į kurį užėjęs pajunti pagarbą policijai ir valstybei.
Įvykis simboliškas – žymi ne tik Klaipėdos, bet ir visos šalies policijos žingsnį į dar geresnę darbo, pirmiausiai – paslaugų gyventojams, kokybę. Gerai žinome, kaip nuo darbo sąlygų priklauso komandos dvasia, mikroklimatas, tarpusavio santykiai, tai tiesiogiai veikia darbo kokybę, ir sunki buitis senajame pastate Jūros gatvėje kartais lemdavo anaiptol nelengvą būtį, ir tai negalėjo nepaveikti net didžiausių idealistų. Sovietmečiu išpopuliarintas mitas, kad menininkas geriausiai dirba alkanas, išsklaidytas seniausiai, ir šiuo metu galime džiaugtis, kad valstybės politikai, priimantys svarbiausius sprendimus, puikiai supranta, kad tinkamai rūpintis viešuoju saugumu, atskubėti į pagalbą žmonėms visada, kai reikia, gali tik gerbiami, vertinami, oriomis sąlygomis dirbantys, orų atlyginimą gaunantys pareigūnai.
Kaip praėjo pati šventė? Gražiai ir smagiai, bet ar matėte bent vieną policijos šventę, kuri būtų vykusi kitaip? Nieko nuostabaus – policijos darbuotojai tokioms šventėms labai atsakingai ruošiasi, įstaigos stengiasi parengti naujus, netikėtus, nematytus pasirodymus, atnaujina palapinių ekspozicijas, kurios visada sulaukia daugybės lankytojų. Kiek darbo ir kūrybos čia reikia įdėti – žino kiekvienas, bent kartą gyvenime daręs ką nors panašaus. Diena buvo labai graži, paskutinė dar vasariška šiluma traukte traukė į miestą, tad vidurdienį aikštėje susirinko nemažai žmonių. Klaipėdiečiams mieste pramogų ir reginių netrūksta, tad tai, kad jie čia atėjo ir pasiliko (vieni žinodami, į kokį renginį eina, kiti – tiesiog eidami pro šalį) rodo, kad šventėje buvo ką veikti.
Ji prasidėjo naujų policijos automobilių laiminimu Klaipėdos Švč. Mergelės Marijos Taikos Karalienės bažnyčios šventoriuje. Iškart po palaiminimo – Šv. Mišios, į kurias atvyko aukšti šalies institucijų vadovai, policijos vadovybė ir pareigūnai iš visos Lietuvos, kolegos iš Estijos, Latvijos, Lenkijos, Suomijos, kiti garbūs svečiai ir, žinoma, klaipėdiečiai.
Mišias, per kurias melstasi už policijos vadovus, pareigūnus ir visus darbuotojus, aukojo Telšių vyskupas Jonas Boruta, jam talkino policijos kapelionai. Per Mišias, pritariant Vidaus reikalų ministerijos Reprezentaciniam pučiamųjų orkestrui (meno vadovas ir dirigentas Egidijus Miknius), giedojo Klaipėdos Švč. Mergelės Marijos Taikos Karalienės bažnyčios choras.
„Policijai dažnai tenka bausti nusikaltėlius, ir bausmė yra tam, kad padėtų žmogui atsitiesti, pasitaisyti, suprasti klaidas. Civilizuotose valstybėse mirties bausmė yra panaikinta – kad žmogui nors gyvenimo pabaigoje būtų palikta galimybė apgalvoti klaidas ir pasirinkti ne gyvenimo pragarą. Policija prie paklydusio žmogaus turėtų prisiliesti taip, kad jis norėtų atsitiesti. Visuomenė savo ruožtu turi padėti policijai ir suprasti, kad policija turi būti stipri, tai yra, turi būti aprūpinta kaip reikia ir uždirbti pakankamai. Mūsų popiežius Pranciškus nuolat pabrėžia: svarbiausia visiems siekti bendrojo gėrio. Tad ir į nusikaltėlius žiūrėkime ne kaip į priešus, o kaip į paslydusius ir paklydusius vaikus, kuriems reikia padėti grįžti į doros kelią. Šventės proga linkiu jums tarnauti tam, kad ir į labiausiai užkietėjusias širdis išeitų prisibelsti”, – akcentavo per pamokslą vyskupas J. Boruta.
Po Mišių iškilminga pareigūnų eisena atžygiavo į Atgimimo aikštę. Eiseną lydėjo mūsų orkestras, buvo nešami šalies apskričių policijos štandartai, žygiavo ne tik pareigūnų būriai, bet ir Raitoji policija, kinologai su savo augintiniais, užsienio delegacijos, tad susidomėjusių klaipėdiečių šypsenų netrūko. Ne vienas praeivis, ypač vaikai, pareigūnų eiseną atlydėjo iki Atgimimo aikštės ir čia pasiliko.
Pasilikę nepasigailėjo – veikti tikrai buvo ką.
Patiems geriausiems pareigūnams įteikti Ministro Pirmininko, vidaus reikalų ministro, policijos generalinio komisaro ir kitų apdovanojimai. Visi sveikintojai akcentavo didžiuojąsi mūsų policija, kuria kaip niekad iki šiol pasitiki gyventojai – tai rodo sociologų apklausos, kvietė gyventojus ir toliau palaikyti policijos pareigūnus bei suprasti sunkų ir atsakingą jų darbą.
Atnaujintą defilė programą atliko VRM reprezentacinis pučiamųjų orkestras, Raitojo būrio, Mobiliosios kuopos pareigūnai, policijos kinologai su augintiniais. Šventės kulminacija tapo rinktinės „Aras” kovotojų parengta programa, kuris metu šturmuotas šalia įsikūręs viešbutis.
Šventinę nuotaiką kurstė grupė „Studija” ir dainininkas Stepas Januška.
O ką apie šventę mano joje apsilankę gyventojai pakamantinėjome Atgimimo aikštėje.
Regina, 75-erių metų, buvusi mokytoja:
– Klaipėdoje gyvenu daugiau nei 40 metų. Turiu bendravimo su policija patirties – buvo vienas atvejis, prieš kelerius metus, kai pagalbos telefonu 112 teko kviesti policiją dėl smurto artimoje aplinkoje. Atvažiavo labai greit, operatyviai išsprendė problemą, išsivežė smurtautoją. Apie Klaipėdos policiją esu geros nuomonės. Kaip galėčiau kitaip – mūsų mieste gana ramu. Galiu pasidžiaugti, kad dabar Klaipėdoje tvarkos daugiau, nei sovietmečiu. Tad sveikinu mūsų miesto policiją su švente. Kaip sakoma, duok, Dieve, ir toliau sėkmės. Jei turėčiau bent vieną vaikaitį, norėčiau, kad būtų policininkas. O dabar: du sūnūs ir nė vieno anūko!
Adas, penktos klasės moksleivis:
– Važiavome pro šalį, žiūrime – šventė. Reikia užeiti. Labai patiko pagrindinis policijos štabas, visos mašinos. Norėčiau būti policininku. Kas mokykloje geriausiai sekasi? Lietuvių kalba ir matematika!
Vida, teisininkė:
– Neteko turėti reikalų su policija – nei Klaipėdoje, nei kitur. Manau, taip atsitiko dėl to, kad Klaipėdoje gana saugu.
Modestas, 10 metų:
– Anksčiau galvojau, kad užaugęs būsiu policininkas. Dabar manau, kad geriau daktaras. Bet brolis tai policininku žada būti.
Gabrielius ir Einaras, moksleiviai, jaunieji šauliai:
– Esame Lietuvos šaulių sąjungos jaunieji šauliai. Remiame šią šventę, esame policijos rėmėjai, bet, baigę mokyklą, žadame rinktis profesionalaus kario tarnybą. Kodėl? Norime ginti savo šalį.
Gintarė, 20 metų, studentė:
– Šiandien talkinu policijai, bet tai mano hobis. Pareigūne tapti neketinu – studijas esu susijusi su medicina.
Sigutė, Klaipėdos kriminalinės policijos pareigūnė:
– Dvidešimt metų dirbu tyrėja. Ar norėčiau, kad vaikai rinktųsi mano kelią? Širdyje gal ir norėčiau, bet kiekvienas iš jų apsispręs pats. Aš dar besimokydama mokykloje svajojau apie šią profesiją, ją ir pasirinkau.
Klaipėdos apskrities policijos Personalo padalinio pareigūnas į šventę atėjo su antroku sūnumi:
– Ar norėčiau, kad sūnus būtų policininkas? Pats dvidešimt metų tarnauju, teko dirbti ir viešojoje policijoje, ir greičiausiai atsakyčiau į jūsų klausimą teigiamai. Ko labiausiai trūksta tarnyboje? Tikriausiai ištvermės.
Viliją, edukologijos magistrę, sutikome vilkinčią policijos rėmėjo liemene – mergina šventėje talkino pareigūnams, dalino policijos lankstukus:
„Taip, norėčiau būti policininke – patinka rūpintis žmonių ir visuomenės saugumu”, – šypsodamasi sakė mergina.
Savo įspūdžiais pasidalijo ir šventėje dalyvavę užsienio šalių kolegos.
Ullar Kutt, Tarptautinės policijos asociacijos (TPA) Estijos skyriaus atstovas:
– Įdomi šventė. Man padarė įspūdį jūsų „Aras”. Į mano automobilį irgi užsuka lankytojų. Mes turime tokių švenčių – kasmet kiekvienoje apskrityje rengiama bendra saugumo diena. Ten dalyvauja visos tarnybos, susijusios su saugumu – policija, ugniagesiai, karo policija…
Radoslaw Skubina, Lenkijos policijos pareigūnas, TPA Lenkijos skyriaus valdybos narys:
– Puiki šventė, ypač „Aras”. Jūsų žmonės, atėję į šventę, labai nusiteikę bendrauti ir manęs visko klausinėja, ypač vaikai. Ir mūsų šventėje viskas panašiai.
Gundars Trops, Latvijos Vidzemės regiono Madonos nuovados viršininkas:
– Turime ir mes policijos šventę, bet jūsiškė įdomesnė. Labai patiko. Pas jus daugiau žmonių ateina. Ir jūsų tradicija tądien dalyvauti Mišiose graži – mūsų laikais, einant nelengvą tarnybą, manau, verta kartais apsilankyti bažnyčioje, susimąstyti, pakelti akis aukštyn. Latvijos policijos automobilyje, kuriuo atvykau, kaip matote, susidomėjusių lankytojų netrūksta. Tokios šventės gerai, nes jaunimas, besidomintis policininko profesija, gali iš arčiau viską apžiūrėti. Ir mes Latvijoje, kai rengiame šventes, tikimės, kad ateis policija besidominčio jaunimo.
Suomijos policijos pareigūnai:
Pirmą kartą esame tokioje šventėje, mums čia labai patinka, nieko panašaus Suomijoje nevyksta. Klaipėda labai gražus miestas, tad galvojame čia grįžti su šeimomis pailsėti.
Pasibaigus šventei iškilmingai atidarytas ir pašventintas naujasis Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato pastatas, įsikūręs Kauno gatvėje.
Šventės akimirkos – Eugenijaus Onaičio nuotraukų albume.