Žemaitijos gidas
  • Įdomu
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Kultūra
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Technologijos
Sekmadienis, 27 liepos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Telšiai
  • Plungė
  • Klaipėda
  • Šiauliai
  • Kretinga
  • Tauragė
  • Mažeikiai
  • Kelmė
  • Rietavas
  • Akmenė
  • Palanga
  • Raseiniai
  • Skuodas
  • Jurbarkas
  • Šilutė
Žemaitijos gidas
  • Įdomu
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Kultūra
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Technologijos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Žemaitijos gidas
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus

Pradžia » Dažniausiai užduodami klausimai apie gyvūnų globą

Dažniausiai užduodami klausimai apie gyvūnų globą

Paulius Liškauskas
2025-07-23
Gyvenimas
Laikas: 6 min skaitymo
Šuo

Šuo | Freepik

FacebookTwitterLinkedin

Viešosios tvarkos skyrius kone kasdien gauna pranešimų apie beprižiūrius arba netinkamai prižiūrimus šunis ir kates. Dažniausiai žmonės skundžiasi dėl palaidų ir agresyvių šunų, daugiabučių kiemuose kačių atvestų kačiukų. Tokie atvejai kelia ne tik diskomfortą aplinkiniams, bet ir grėsmę tiek gyvūnų, tiek žmonių saugumui. Atsakingas elgesys su augintiniais yra ne tik moralinė pareiga, bet ir teisės aktų reikalavimas, todėl kiekvienas gyventojas kviečiamas susimąstyti apie savo atsakomybę ir rūpintis augintiniais tinkamai.

Viena iš Šalčininkų rajono savivaldybės organizuojamų benamių kačių populiacijos mažinimo priemonių – programa „Pagauk, sterilizuok, paleisk“. Šiemet savivaldybės lėšomis buvo sterilizuotos 58 katės. Tačiau didžiulį sąmoningumą realizuojant šią programą parodo gyventojai. Kreipdamiesi į Viešosios tvarkos skyrių dėl bešeimininkių kačių globos organizavimo jie inicijuoja ir savo pagalbą: pagauna katę ir nuveža ją į su Viešosios tvarkos skyriumi suderintą veterinarijos kliniką. Po to ji paleidžiama ten, kur buvo sugauta.

Dar vienas būdas užtikrinti gyvūnų gerovę – jų ženklinimas mikroschema. Pabėgus ar pasimetus augintiniui ji padeda nustatyti šeimininką ir grąžinti keturkojį namo.

Įdomupaskaityti

Saugu tik atrodo: UV spinduliai veikia net pro debesis ir stiklą

Saugu tik atrodo: UV spinduliai veikia net pro debesis ir stiklą

2025-07-23
Vasaros palydovė – dehidratacija: kas išduoda skysčių trūkumą ir kodėl vandens gali nepakakti?

Kaip paskatinti save ir kitus gerti daugiau vandens?

2025-07-22

– Vis dar gajus skaudus įprotis – nebereikalingą šuniuką ar katę tiesiog išmesti. Neretai gyvūnai paliekami prie konteinerių, miškuose ar net paleidžiami klajoti gatvėmis, tarsi tai būtų daiktas, kurio atsisakyti paprasta ir be pasekmių. Toks neatsakingas elgesys rodo ne tik empatijos stoką, bet ir teisės aktų nežinojimą, o gal net ir jų nepaisymą. Deja, nustatyti tokius pažeidėjus sunku. Kartais gelbsti kameros. Pavyzdžiui, prieš kelias savaites nubaudėme moterį, kuri paliko mažus kačiukus dėžėje prie vienos iš savivaldybės įstaigų. Tačiau yra ir džiugių pavyzdžių. Neseniai mums paskambino stovyklautojai ir Pabarės apylinkių dėl klaidžiojančio šunelio. Patikrinome čipą, suradome šeimininką net Klaipėdos rajone ir kitą dieną grąžinome jam augintinį, – pasakoja Viešosios tvarkos skyriaus vedėjas Stanislav Voicechovskij.

Primename, kad augintinis – ne žaislas, ne sezoninė užgaida, o gyvūnas, kuriam reikia  rūpesčio, meilės ir atsakomybės.

***

Kviečiame susipažinti su Aplinkos ministerijos atsakymais į dažniausiai užduodamus klausimus, susijusius su gyvūnų gerovės tema: nuo atsakingų ministerijų iki konkrečių atsakomybių kiekvienam gyventojui.

Kas yra gyvūnų gerovė?  

Gyvūnų gerovė – aiškiai apibrėžtas teisinis principas, reikalaujantis, kad būtų užtikrinti tiek fiziniai, tiek emociniai gyvūnų poreikiai. Tai reiškia, kad gyvūnai turi gyventi tokiomis sąlygomis, kurios atitinka jų poreikius gauti tinkamą maistą, vandenį, veterinarinę priežiūrą, turėti pakankamai vietos judėti ir galimybę elgtis natūraliai. Gyvūnų apsauga šiuo atveju yra priemonių visuma, kurios tikslas – užtikrinti šią gerovę: apsaugoti gyvūnus nuo nepriežiūros, kančios, išnaudojimo ar žiauraus elgesio.

Kuri ministerija Lietuvoje atsakinga už gyvūnų gerovę? 

Lietuvoje, priklausomai nuo gyvūnų grupės, jų gerovės politiką formuoja dvi ministerijos. Aplinkos ministerija (AM) atsakinga už laukinių gyvūnų bei gyvūnų augintinių (šunų, kačių, šeškų ir kt.) gerovės politiką, nustato šių gyvūnų ženklinimo ir registravimo tvarką. AM taip pat yra Gyvūnų augintinių registro informacinės sistemos valdytoja, ministro įsakymu patvirtintos Gyvūnų augintinių ženklinimo ir registravimo taisyklės. Tuo tarpu Žemės ūkio ministerija rūpinasi ūkinių, t. y. dėl maisto ar kitų ūkinių tikslų laikomų gyvūnų gerove, tokių kaip galvijai, kiaulės, paukščiai.

Koks įstatymas reglamentuoja gyvūnų gerovę? 

Lietuvoje gyvūnų gerovę reglamentuoja Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas, kuris dar vadinamas specialiuoju įstatymu. Jis numato atsakingų institucijų funkcijas ir bendradarbiavimo tvarką užtikrinant gyvūnų, kaip juslių būtybių, gerovę ir apsaugą.

Kas Lietuvoje įgyvendina ir prižiūri Gyvūnų gerovės įstatymo nuostatas? 

Pagrindinė gyvūnų gerovės ir apsaugos politikos įgyvendinimo ir priežiūros institucija – Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT). Ji tvirtina reikalavimus gyvūnų globėjams, gyvūnų augintinių veisėjams, gyvūnų augintinių prekybai ir gyvūnų laikymo savivaldybių gyvenamosiose teritorijose aprašą. Tarnyba taip pat vykdo priežiūrą, tikrina, ar šie reikalavimai įgyvendinami praktikoje, bendradarbiauja su savivaldybėmis ir policija. Savivaldybės rūpinasi bešeimininkiais ir bepriežiūriais gyvūnais augintiniais, organizuoja jų populiacijos mažinimą (bešeimininkių kačių kastracijos programas), gyvūnų augintinių laikinąją globą.

Kas gresia netinkamai elgiantis su gyvūnais? 

Pagal įstatyme nustatytas asmenų teises ir pareigas, kiekvienas iš mūsų privalo pasirūpinti arba pranešti kompetentingoms institucijoms apie sužeistus, sergančius, bešeimininkius, bepriežiūrius gyvūnus, tai pat apie žiauraus elgesio su gyvūnais ar jų kankinimo atvejus.

Administracinių nusižengimų kodeksas (ANK) dėl Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pažeidimų numato administracinę atsakomybę pagal ANK 346 str. Jį gali taikyti VMVT, policijos bei savivaldybių pareigūnai. Jei žiaurus elgesys su gyvūnais įgyja baudžiamojo nusikaltimo pobūdį, asmenims gali būti taikoma baudžiamoji atsakomybė pagal Baudžiamojo kodekso 310 str., kuriuo už žiaurų elgesį su gyvūnais numatyta ir griežčiausia bausmės rūšis – laisvės atėmimas. Pagrindinis kriterijus atskiriantis baudžiamąją atsakomybę nuo administracinės yra padariniai. Jei gyvūnas dėl asmens elgesio su juo yra suluošinamas arba žūsta, asmeniui taikoma ne administracinė, o baudžiamoji atsakomybė.

Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatyme taip apribota asmenų, žiauriai pasielgusių su gyvūnais ir iš kurių gyvūnai konfiskuoti, galimybė laikyti gyvūnus 2, 4 ir 10 metų.

Ką dar svarbu žinoti?  

Lietuva taip pat yra ratifikavusi tarptautinį dokumentą – Europos konvenciją dėl namuose laikomų gyvūnų apsaugos, kuri įpareigoja laikytis aukštų gyvūnų gerovės standartų ir skatinti visuomenę atsakingai elgtis su gyvūnais.

Kuriant ir įgyvendinant gyvūnų gerovės politiką svarbus visų grandžių bendradarbiavimas – nuo valstybinių institucijų iki savivaldos ir nevyriausybinių organizacijų. Tačiau ne mažiau svarbus ir kiekvieno iš mūsų sąmoningumas ir atsakingas požiūris į gyvūną.

Prieš priimant gyvūną į savo gyvenimą labai svarbu apgalvoti kaip augintinis pakeis jūsų gyvenimą. Svarbu įsitikinti, kad gyvūnui bus užtikrintos tinkamos gyvenimo sąlygos, fiziologiniai ir elgesio poreikiai ir kasdien skiriama pakankamai laiko jo priežiūrai – pasivaikščiojimams, žaidimams, socializacijai su kitais gyvūnais ir žmonėmis ir kt. Svarbu apgalvoti net ir tai, kas bus su gyvūnu, jei norėsite išvykti atostogauti ar jei įvyks tam tikri pokyčiai jūsų gyvenimo kasdienybėje. Svarbu įsivertinti ir finansines galimybes – EK atlikto tyrimo metu nustatyta, kad vieno šuns išlaikymas Europoje kainuoja mažiausiai 1000 Eur per metus.

Jei įvertinę visas aplinkybes ir gyvūno poreikius nusprendžiate gyvūną įsigyti iš veisėjo, įvertinkite, kad gyvūnas turi būti su kilmės dokumentais, kurie įrodo jo kilmę ir kuriuose įrašyti atlikti reikalingi testai ar tyrimai dėl paveldimų ligų ir kt.  Veisėjo registraciją  galite patikrinti VMVT tinklalapyje.

Augintinį priglaudžiant iš gyvūnų prieglaudos – gyvūnų globėjai padės apsispręsti ir duos patarimų dėl konkretaus gyvūno elgesio ir priežiūros ypatumų, gyvūnas bus skiepytas ir kastruotas. Globėjo registraciją taip pat galima patikrinti VMVT tinklalapyje.

Primename, kad Lietuvoje  galite įsigyti tik paženklintą ir įregistruotą Gyvūnų augintinių registro informacinėje sistemoje šunį, katę ar šešką, tai privaloma pagal Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo nuostatas. Pasikeitus augintinio savininkui reikia pakeisti duomenis sistemoje, apie tai galite sužinoti čia.

„Penkios gyvūnų laisvės“

Žinodami reguliavimą ir tinkamą elgesį, bendraudami su augintiniais nepamirškime pasaulyje puikiai žinomų ir įtvirtintų „Penkių gyvūnų laisvių“:

• Laisvė nejausti troškulio ir alkio – gyvūnas turi turėti priėjimą prie gėlo vandens ir pašaro.

• Laisvė nepatirti nepatogumų – užtikrinti tinkamą aplinką, įskaitant pastogę, apsaugą nuo nepalankių oro sąlygų.

• Laisvė nejausti skausmo, nepatirti sužalojimų, nesirgti – gyvūnams turi būti laiku suteikiama veterinarinė pagalba, įskaitant prevencines priemones nuo ligų ir sužalojimų.

• Laisvė elgtis įprastai – atsižvelgiant į gyvūno rūšį, turėti galimybę elgtis natūraliai, turėti pakankamai erdvės judėti, turėti galimybę bendrauti su kitais gyvūnais.

 

Žymos: Augintiniai
DalintisDalintis

Panašios naujienos

Namų remontas vasarą: darbų eiga, kad viskas vyktų sklandžiai ir užtikrintai
Gyvenimas

Namų remontas vasarą: darbų eiga, kad viskas vyktų sklandžiai ir užtikrintai

2025-07-18
Kaip saugotis nuo saulės? Paprasti, bet svarbūs patarimai vasarai
Gyvenimas

Kaip saugotis nuo saulės? Paprasti, bet svarbūs patarimai vasarai

2025-07-15
Moters intymi higiena vasarą: vaistininkė pataria, kaip atostogaujant išvengti nemalonių pojūčių
Gyvenimas

Moters intymi higiena vasarą: vaistininkė pataria, kaip atostogaujant išvengti nemalonių pojūčių

2025-07-15
Pirmi vaiko žingsniai su dviračiu – nuo ko pradėti? Trenerės patarimai tėvams
Gyvenimas

Pirmi vaiko žingsniai su dviračiu – nuo ko pradėti? Trenerės patarimai tėvams

2025-07-12
„Bolt Drive“ paslauga pasiekiama ir Šiauliuose
Aktualijos

„Bolt Drive“ paslauga pasiekiama ir Šiauliuose

2025-07-11
Specialistė apie 15-mečio mirtį nuo elektroninių cigarečių: tėvai patys nuperka dovanų, manydami, jog taip apsaugos vaiką nuo cigarečių rūkymo
Aktualijos

Specialistė apie 15-mečio mirtį nuo elektroninių cigarečių: tėvai patys nuperka dovanų, manydami, jog taip apsaugos vaiką nuo cigarečių rūkymo

2025-07-11
Išmokos vaikams nuo 2025 m.: kas priklauso?
Gyvenimas

Kelionės su vaikais – išsiruošti sunku, bet įspūdžiai atperka viską

2025-07-09
Vasaros sezono įtaka kainoms ir vartojimui: kaip keisis gyventojų finansinė padėtis?
Finansai

Vasaros sezono įtaka kainoms ir vartojimui: kaip keisis gyventojų finansinė padėtis?

2025-07-09
Saugios maudynės mažiesiems
Gyvenimas

Saugios maudynės mažiesiems

2025-07-09
Mažiau streso, daugiau poilsio: kaip suplanuoti šeimos biudžetą vasaros atostogoms
Gyvenimas

Mažiau streso, daugiau poilsio: kaip suplanuoti šeimos biudžetą vasaros atostogoms

2025-07-08

Skaitomiausia

Klaipėdos jūros šventėje – Formulės bolido pasirodymas
Klaipėda

Klaipėdos jūros šventėje – Formulės bolido pasirodymas

2025-07-21
Po liūties Mažeikiuose atsivėrė dvi smegduobės
Aplinka

Po liūties Mažeikiuose atsivėrė dvi smegduobės

2025-07-22
Tragiška naktis Kelmės rajone: po susidūrimo su stirna žuvo motorolerio vairuotojas
Kriminalai

Avarijoje Mažeikiuose motociklininko gyvybė užgeso susidūrus su automobiliu

2025-07-23
Tragiška naktis Kelmės rajone: po susidūrimo su stirna žuvo motorolerio vairuotojas
Kelmė

Tragiška naktis Kelmės rajone: po susidūrimo su stirna žuvo motorolerio vairuotojas

2025-07-21
Teisingumas
Kriminalai

Nuteista buvusi Kretingos rajono savivaldybės tarybos narė

2025-07-23

Reklama

Verta pamatyti Verta pamatyti Verta pamatyti

Vietos naujienos

Tauragės rajono jaunimo išgyvenimo nuotykis

Tauragės rajono jaunimo išgyvenimo nuotykis

2025-07-26
„Šiaulių“ klubą papildė Graikijoje žaidęs snaiperis

„Šiaulių“ klubą papildė Graikijoje žaidęs snaiperis

2025-07-26
Klaipėdoje prasideda 66-oji Jūros šventė

Klaipėdoje prasideda 66-oji Jūros šventė

2025-07-25
Gyvenantiesiems šalia Mažeikių vėjo parko elektrinių – parama

Gyvenantiesiems šalia Mažeikių vėjo parko elektrinių – parama

2025-07-25
Lioliuose atnaujinami pėsčiųjų takai – darbai įpusėjo

Lioliuose atnaujinami pėsčiųjų takai – darbai įpusėjo

2025-07-24
Vaistai

Šiauliuose nuteista gydytoja, neteisėtai išrašinėjusi receptus psichotropiniams vaistams įsigyti

2025-07-24

Apie Žemaitijos gidą

Žemaitijos gidas

Žemaitijos krašto naujienų portalas, pateikiantis tiesiai Tau aktualias žinias ir įvykius.

Populiariausi

Klaipėdos jūros šventėje – Formulės bolido pasirodymas

Klaipėdos jūros šventėje – Formulės bolido pasirodymas

2025-07-21
Po liūties Mažeikiuose atsivėrė dvi smegduobės

Po liūties Mažeikiuose atsivėrė dvi smegduobės

2025-07-22

Naujausi

Tauragės rajono jaunimo išgyvenimo nuotykis

Tauragės rajono jaunimo išgyvenimo nuotykis

2025-07-26
„Šiaulių“ klubą papildė Graikijoje žaidęs snaiperis

„Šiaulių“ klubą papildė Graikijoje žaidęs snaiperis

2025-07-26
  • Paskelbk naujieną
  • Rašyti redakcijai
  • Reklama
  • Privatumo politika
  • Susisiekite

© Žemaitijos gidas.

Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Naujienos
  • Aplinka
  • Įdomu
  • Krašto apsauga
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Laisvalaikis
  • Receptai
  • Sportas
  • Sveikata
  • Transportas
  • Žinios
    • Akmenė
    • Jurbarkas
    • Kelmė
    • Klaipėda
    • Kretinga
    • Mažeikiai
    • Palanga
    • Plungė
    • Pagėgiai
    • Raseiniai
    • Rietavas
    • Šiauliai
    • Šilutė
    • Skuodas
    • Tauragė
    • Telšiai

© Žemaitijos gidas.