Prasidėjus kalendoriniam pavasariui, tvarkymosi darbai vyksta ne tik miestų gatvėse ir gėlynuose, bet ir kiemuose bei sodybose. Miestuose skubama nuvalyti smėlio ir druskos sankaupas, šiltajam sezonui paruošti gėlynus, išplauti atliekų konteinerius, suplanuoti invazinių augalų naikinimo darbus. Gyventojai soduose, gėlynuose ar daržuose imasi tvarkyti po žiemos užsilikusias žaliąsias atliekas. Laiku atlikti pagrindiniai pavasario darbai užtikrins, kad atėjus šiltajam sezonui miestuose netektų kvėpuoti dulkėmis, o gėlynai dovanotų gerą savijautą, rašoma aplinkotvarkos bendrovės „Ecoservice“ pranešime žiniasklaidai.
Gatvės – be druskos likučių
Vos tik leidžia oro sąlygos, miestų gatvėse šalinamos smėlio ir žemių sankaupos. Ši žiema – kiek kitokia nei įprasta: vyravo teigiama oro temperatūra, sniego praktiškai nebuvo, tad pavasariniai tvarkymosi darbai miestų gatvėse prasidėjo kalendorinei žiemai tik įpusėjus. Nušluoti šaligatvius ir pašalinti per žiemą susidariusį smėlį, skaldos gabalėlius ir druskos likučius labai svarbu saugant miesto augalus. Taip pat, kad atėjus šiltajam sezonui pravažiuojantys automobiliai nesukeltų dulkių, vėjas neišnešiotų jų po žaliąsias erdves, kur žaidžia vaikai ar pasivaikščioti eina žmonės.
Išvalius miestų gatves ir šaligatvius, teritorijas prižiūrintys darbuotojai imasi darbų miestų gėlynuose – ankstyvą pavasarį formuojami ar atnaujinami gėlynų kontūrai, sodinamos pavasarinės gėlės, vėliau jos keičiamos vasarinėmis, dauginamos daugiametės, kad vasaros metu visi gėlynai būtų dekoratyvūs ir estetiški.
Primena, kaip tvarkyti žaliąsias atliekas
Atšilus orams, labai svarbu pasirūpinti ne tik miestų teritorijomis, bet ir gėlynais kiemuose, soduose ar sodybose. Nutirpus sniegui, daugiamečiuose gėlynuose pasirodo pernykščiai augalų stiebai, kuriuos rekomenduojama pašalinti, kol nepradėjo kaltis nauji stiebeliai – šis laiku atliktas darbas padėtų atsikratyti nepageidaujamų kenkėjų, pavyzdžiui, šliužų.
Aplinkotvarkos bendrovės „Ecoservice“ tvarumo ekspertas Linas Černiauskas primena, kad susidariusių žaliųjų atliekų – nukarpytų nudžiūvusių augalų stiebų, įvairių šakelių, pernykščių lapų, rožėms dengti naudotų eglišakių – negalima mesti į mišrių komunalinių atliekų ar pakuočių konteinerius, palikti sukrautų į krūvas, jas reikėtų kompostuoti arba išmesti į specialius žaliųjų atliekų konteinerius, kuriuos galima užsisakyti iš anksto. Jei žaliųjų atliekų susidaro itin daug, verta pasirūpinti didmaišiais – į juos telpa iki 800 kg žaliųjų atliekų.
Svarbu nepamiršti, kad žaliųjų atliekų negalima maišyti su statybinėmis ar kitomis atliekomis. Jas į specialų konteinerį ar didmaišį svarbu mesti tik palaidas, be plastikinių maišų.
Tinkamas metas naikinti invazinius augalus
Pavasaris ypač tinkamas metas miestų ar užmiesčių teritorijose bei privačiuose plotuose naikinti invazinius augalus. Vaikščiojantys pamiškėse, prie vandens telkinių ar net miestų parkuose balandžio–gegužės mėnesiais jau gali pastebėti želiančius Sosnovskio barščius, kurių lapai primena rabarbaro lapus.
Greitai plisdami šie invaziniai augalai naikina vietines augalų rūšis, kenkia žmonių sveikatai – išskiria daug toksinių medžiagų, kurios, patekusios ant odos ir reaguodamos su saule, gali sukelti skausmingus pirmo-trečio laipsnio nudegimus, ilgai negyjančias žaizdas.
Sosnovskio barščiai paprastai naikinami derinant kelis būdus. Naikinimas herbicidais – efektyviausias, kol augalas dar bręsta ir yra 10–30 cm aukščio. Pjovimas ir iškasimas padeda stabdyti augalų plitimą. Paprastai Sosnovskio barščiai iškasami anksti pavasarį arba jei teritorijoje augalų nedaug, taip pat, jei Sosnovskio barščiai auga šalia vandens telkinių ar kitose teritorijose, kur negalima naudoti cheminių priemonių. Sosnovskio barščius pjauti rekomenduojama, jei augalas – didesnis nei 40 cm, tačiau dar nespėjo subrandinti sėklų.
Metas pasirūpinti konteinerių švara
Kaip ir kasmet, pavasarį, visoje Lietuvoje atliekamas dar vienas būtinas darbas – sezoninis konteinerių plovimas. „Jau tapo įprasta praktika, kuomet vos atšilus orams nuo bendrojo naudojimo konteinerių tiek automatizuotai, tiek rankiniu būdu valome iš po žiemos likusius nešvarumus, susikaupusias apnašas, taip palaikydami jų higieną, estetišką išvaizdą ir neutralizuodami nemalonius kvapus“, – sakė L. Černiauskas.
Buitinių atliekų surinkimo konteineriai plaunami naudojant specialias mašinas su aukšto slėgio įranga, kuriose maišomas vanduo ir kvapą neutralizuojantis bei dezinfekuojantis skystis. Tokiu būdu visi nešvarumai nepatenka atgal į aplinką, o lieka mašinos viduje ir yra tinkamai utilizuojami. Pakuočių rūšiavimo konteineriai plaunami rankiniu būdu, naudojant specialius purvo tirpiklius.