Daiva BARTKIENĖ
„ŪP“ korespondentė
Girdžiai – viena mažiausių Jurbarko r. seniūnijų, tačiau čia vyksta tokie dalykai, kurių pavydėti galėtų net didieji miestai. Šią vasarą miestelyje kyla valstybingumo simbolis – Gediminaičių stulpai.
Idėja papuošti ant Mituvos užtvankos kranto įsikūrusį miestelį ypatingu urbanistiniu akcentu kilo seniūnui Dariui Juodaičiui. Pasak jo, patriotiškoji bendruomenės dalis seniai svarstė, kuo Girdžiai galėtų išsiskirti iš kitų rajono vietovių, todėl buvo įvairiausių sumanymų.
„Norėjome sukurti patriotiškos seniūnijos koncepciją. Laisvėjant Lietuvai Girdžių sąjūdiečiai pasodino Atgimimo ąžuolyną, miestelio aikštę pavadino Sąjūdžio vardu – kiekvienos valstybinės šventės rytą joje susirenka giedoti tautiškos giesmės, iškelia Trispalvę. Nusprendėme tęsti tradicijas matomiausioje vietoje, prie pagrindinio kelio pastatydami Gediminaičių stulpus. Tikimės, kad pro juos vaikščiodami Girdžių vaikai užaugs jei ne valstybės vadovais, tai bent jau savo tėvynę mylinčiais ir branginančiais žmonėmis“, – „ŪP“ sakė seniūnas.
D. Juodaitis užtikrino, kad šis statinys rajono biudžetui nekainuos nė cento, nes kyla kraštiečių rėmėjų ir bendruomenės aukų lėšomis. Iš pradžių buvo planuojama Gediminaičių stulpus statyti vien kraštiečių, grįžtančių į Girdžius aplankyti tėvų ar jų kapų, lėšomis. Seniūnas tvirtina, kad tai iš dalies ir pavyko: daug prisidėjo vilnietis meno vertintojas, kolekcininkas Gediminas Petraitis, kauniečiai Gerardas Skrickis ir Sigitas Regalskis.
Projektą parengė jaunas architektas jurbarkietis Andrius Ganusauskas, pamažu tampantis Girdžių bendruomenės žmogumi – jauna šeima kuriasi Jokūbaičių kaime. Jo suprojektuoti Gediminaičių stulpai bus išties didingi: beveik 6 m ilgio ir 5,4 m aukščio paminklas bus matyti ne tik važiuojantiems pagrindiniu keliu, bet ir iš tolo švies poilsiaujantiems prie Mituvos užtvankos, gyvenantiems Gudelių kaime. Jokios audros neturėtų jo išversti, nes poliai, ant kurių pastatyti stulpai, įgręžti 3 m į žemę. Tuo pasirūpino Gediminas Barčas, dirbantis bendrovėje „Žilinskis ir Ko“.
Gediminaičių stulpų statybą nuoširdžiai parėmė ir Girdžių bendruomenės žmonės. Seniūnaitė Nijolė Kairaitienė bei verslininkas iš Pavidaujo Kęstutis Putna atidavė gelžbetoninius stulpus, kuriuos nudaužius metalas panaudotas stulpų konstrukcijoms sutvirtinti. Jas suvirino seniūnijos ūkvedys Edmundas Kasparavičius. Statybinius sprendimus priimti padėjo Daivaras Rybakovas, Arvydas Gavėnia ir Gražvydas Ažna.
„Daugybė seniūnijos gyventojų ateina patalkinti, kaip kas gali ir sugeba, taip prisideda. pavyzdžiui, vargonininkė Irena Jasiulytė stengiasi pagaminti talkininkams pietus – iškepa plokštainio, išverda kruopų košės. Dvi atostogų dienas Gediminaičių stulpams statyti paskyriau ir aš. Nė kiek nesigailiu, nes tai prasmingas darbas, tikimės, kad Gediminaičių stulpai stovės dešimtmečius, o atmintis apie jų statybą liks visam gyvenimui“, – sakė D. Juodaitis.
Praėjusią savaitę Girdžių vyrai baigė išlieti cementines Gediminaičių stulpų konstrukcijas, liko tik jas nutinkuoti ir baltai nudažyti. Tačiau ir tada dar liks nemažai darbų. Pasak seniūno, apetitas gimsta bevalgant – pamačius, kaip idealiai Gediminaičių stulpai įsikomponuoja į aplinką, kilo noras įrengti prie jų aikštelę, įrengti takelį prie užtvankos, apšviesti statinį naktį. Kultūros darbuotojas Algimantas Vizbara pasiūlė nuo Vasario 16-osios iki Kovo 11-osios Gediminaičių stulpus apšviesti valstybinės vėliavos spalvomis.
„Ar viskas pavyks, priklausys nuo galimybių, nes turėsime prašymų ir kelininkams – Gediminaičių stulpai stovės ties pavojingu posūkiu, tačiau tikimės, kad nugalės geranoriškumas ir valstybingumo idėja. Lietuvai to labai reikia“, – tvirtina Girdžių seniūnas.
Apie tai, kada vyks Gediminaičių stulpų atidengimas, dar negalvojama. Pasak seniūno, kai dirbi savanoriškais pagrindais, nieko negali planuoti. tačiau ateinančiais metais, kai Lietuva švęs savo valstybingumo šimtmetį, Gediminaičių stulpai Girdžiuose jau turėtų šviesti visu savo gražumu. To ir tikisi patriotiškumu išsiskirianti mažiausios Jurbarko r. seniūnijos bendruomenė.
Autorės nuotraukos