Tam tikrais gyvenimo etapais su finansinėmis problemomis susiduria dauguma žmonių. Nuolatinis pinigų trūkumas, įsiskolinimai sukelia stresą, skatina pykčius su artimaisiais ir tiesiog apkartina kasdienybę. Tokiai situacijai užsitęsus atrodo, kad išeities tiesiog nėra – skolos auga ir iš jų išbristi tampa beveik neįmanoma. Ką tokiu atveju daryti ir kaip atsikratyti skolų pataria specialistai.
„Nėra padėties be išeities. Svarbiausia išmokti atsakingai valdyti pinigus“, – sako finansų valdymo specialistė, paskoluklubas.lt vadovė Aiva Remeikienė ir dalinasi patarimais, kaip atsikratyti skolų ir užsitikrinti finansinį stabilumą.
Realiai įvertinkite situaciją
Dažnai finansinių sunkumų kamuojami žmonės yra linkę nusigręžti nuo problemos. Kol gali, ignoruoja sunkumus, prireikus toliau arba vis iš naujo skolinasi ir tiesiog laukia, kol situacija pagerės savaime. „Deja, stabili finansinė padėtis – tai atsakingo planavimo rezultatas, o ne atsitiktinumas. Patiriantiems sunkumus visų pirma rekomenduojame skirti laiko realiam ir atidžiam situacijos įsivertinimui. Kiek iš viso skolų turite? Kokios jūsų paskutinių mėnesių pajamos, išlaidos? Finansiniai įsipareigojimai?”
Supraskite sunkumų priežastis
Kodėl atsidūrėte tokioje blogoje finansinėje padėtyje? Galbūt netikėtai netekote dalies pajamų, padidėjo išlaidos, o gal kaltas tiesiog neatsakingas išlaidavimas, finansų planavimo trūkumas? Labai svarbu suprasti esamos situacijos priežastis – taip greičiau įveiksite sunkumus ir užsitikrinsite galimybę ateityje išvengti jų pasikartojimo.
Galimybės sutaupyti
Jeigu įgyvendinote pirmuosius du patarimus, nesunkiai identifikuosite sritis, kur galite sutaupyti. Kurios išlaidos yra prioritetinės, o kurias galite sumažinti arba visai jų atsisakyti: „dažniausiai aiškiai susirašę išlaidas žmonės pamato, kiek daug pinigų skiria žalingiems įpročiams, pietums kavinėje, kavai išsinešimui ar kitiems nebūtiniems pirkiniams“, – pasakoja A. Remeikienė. Žinoma, visi norėtų rūpesčius išspręsti nieko nekeisdami, tačiau taip situacija nepasikeis. Sprendžiant finansines problemas derėtų atsisakyti visų papildomų išlaidų.
Ar būtina skolintis?
Jeigu net atmetus nebūtinas išlaidas situacija nepagerėja pakankamai, išeitimi gali tapti paskola, tačiau tik tada, kai skolinatės atsakingai. „Skolinimasis – svarbus finansinis žingsnis, jį turite priimti atsakingai įvertinę situaciją ir viską apgalvoję. Paskubomis paėmę greitųjų kreditų situaciją tik pabloginsite“, – pasakoja A. Remeikienė. Specialistė pataria įsivertinti, kokias mėnesines įmokas galite mokėti, o imant paskolą paieškoti, kur suteikiamos geresnės sąlygos. „Lietuvos Banko rekomendacijomis paskolos įmokos negali sudaryti daugiau negu 40% jūsų pajamų. Iš tiesų, kuo ta dalis mažesnė, tuo geriau. Dėl šios priežasties geriau rinktis ilgesnį kredito terminą su mažesnėmis mėnesinėmis įmokomis. Situacijai pasikeitus, visada galima paskolą grąžinti anksčiau“, – pataria ekspertė. Kalbant apie kredito sumą, A. Remeikienė rekomenduoja skolintis ne daugiau, o būtent tiek, kiek reikia. Esant būtinybei pasiskolinsite dar, tačiau nepamirškite, kad paskola – tik laikinas sprendimas siekiant įveikti finansinius sunkumus.
Ką daryti, jeigu jau turite daug paskolų?
Žinoma, skolų atsikratymas turi tapti jūsų prioritetu. Jau įsivertinote ir tiksliai žinote esamas mėnesio įmokas. Galbūt galėtumėte jas sumažinti? Apsvarstykite paskolų refinansavimo galimybę, tai dažniausiai padeda sumažinti įmokas ir lengviau suvaldyti situaciją. Kita alternatyva – susisiekite su paskolas išdavusiomis bendrovėmis, pasidomėkite įmokų atidėjimo ar kredito termino pratęsimo galimybėmis. Svarbiausia – žinokite ir spręskite esamą situaciją, o ne ignoruokite mokėjimus, taip kaupiantis delspinigiams.
Artimiausių mėnesių finansinis planas
Jeigu pasinaudojote pateiktais patarimais, nesunkiai susidarysite artimiausių 3-6 mėnesių finansinį planą. Jame numatykite savo (ar šeimos) pajamas, finansinius įsipareigojimus, būtinas išlaidas. Pamatysite, kokia suma lieka ir galėsite įsivertinti, kiek skirsite nebūtinoms išlaidoms, o kiek taupymui. Žinoma, gali būti, kad artimiausiu metu pramogoms ir taupymui pinigų neliks, tačiau svarbiausia dabar – skolų atsikratymas. „Nepamirškite, kad tokia padėtis – laikina. Laikykitės plano, taip ne tik pagerinsite finansinę situaciją, bet ir išsiugdysite tinkamus finansų valdymo įgūdžius“, – pataria A. Remeikienė.
Asmeninių finansų valdymo tobulinimas
Atsakingas finansų valdymas atrodo sudėtingas tik pradžioje. Ilgainiui tai tampa tiesiog įpročiu, kurio dėka nebetenka atsidurti tokiose finansinėse krizėse. „Rekomenduoju išsikelti tikslą. Pradžioje – įveikti finansinius sunkumus, vėliau – užsitikrinti stabilumą, turėti santaupų ir t.t. Rezultatas tikrai vertas pastangų!“, – pasakoja A. Remeikienė ir dalinasi dar keletu patarimų:
- Naudokite asmeninių finansų valdymo programėlę. „Yra tiek angliškų, tiek lietuviškų nemokamų programėlių, padėsiančių suprasti, kur iš tiesų dingsta jūsų pinigai. Telefoną su savimi turime visada, čia patogiau susivesti ir nuolat atnaujinti savo finansinę informaciją. Taip jūsų finansų planavimas bus paprastesnis“, – sako ekspertė.
- Venkite neapgalvotų sprendimų. Nesvarbu, kokius gražius batelius ar rankinę pamatėte, kokia nuolaida taikoma jūsų svajonių grotuvui ar meškerei. Jeigu šiuo metu jūsų tikslas – atsikratyti finansinių sunkumų, išlaidauti negalite. Tuo tarpu kaupiant santaupas rekomenduojama visada atsakingai įsivertinti, o ne pirkti apimtiems emocijų.
- Taupykite. Jeigu šiuo metu skendite skolose, taupymas jums tikriausiai atrodo neįmanomas. Tačiau ne viskas iš karto. Kai atsakingai valdysite finansus, pamatysite, jog vis didesnė suma lieka nebūtinoms išlaidoms. Dalį jos visada atsidėkite nenumatytoms situacijoms – taip užsitikrinsite, kad daugiau neteks patirti tokių finansinių sunkumų, kurių pagaliau pavyko atsikratyti.
Valdyk savo finansus tinkamai – paskolos refinansavimas internetu.