Birželio 5 d., penktadienį, 14.00 val. Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijoje (Laisvės g. 10) vyks Mažeikių krašto kultūros premijos įteikimo ceremoniją.
Šiemet šios premijos laureatu tapo Merkelio Račkausko gimnazijos mokytojas metodininkas, saviveiklininkas ir kraštotyrininkas Algirdas Vilkas.
Vilniaus dailės akademijos lektorius ir leidyklos redaktorius Povilas Šverebas apie mažeikiškį A. Vilką rašo:
„Mano, kaip istoriko, manymu, reikšmingiausi A. Vilko darbai yra nuveikti kraštotyros baruose, į kuriuos įsitraukė dar mokydamasis Mažeikių 2-oje vidurinėje mokykloje. Jis vienas paruošė „Krakių, Maigų ir Naikių kaimų istoriją“. Su šiuo darbu 1995 m. dalyvavo Lietuvos istorikų draugijos organizuotame konkurse, kuriame užėmė III-ą vietą, kai pirmoji niekam nebuvo skirta. 1976-1984 m. jis parengė „Krakių enciklopedinį žodyną“. Bet kaip reikšmingiausią darbą išskirčiau „Mažeikių krašto enciklopediją“. Ji apima daugiau nei 4000 straipsnių, kurių medžiaga papildyta 3500 iliustracijų. Ne tik tekstų, bet ir daugelio dabartinių nuotraukų autorius yra A. Vilkas. Šis elektroninis leidinys ne tik prieinamas visuomenei, bet ir neturi analogų Lietuvoje, kadangi remiasi ne tik publikacijomis, bet ir pirminiais šaltiniai, su konkrečiomis nuorodomis, kompleksiškai pristato Mažeikių rajoną visam pasauliui. Enciklopedijos reikalingumą ir pripažinimą rodo apsilankiusiųjų gausa ne tik iš Lietuvos, bet ir viso pasaulio. Ja naudojasi ir mokslininkai, bet ne visi drįsta nurodyti tai savo publikacijų išnašose. Įdomu, kad šis unikalus darbas buvo atliktas aukojant laiką ir asmenines lėšas, kurios reikalingos keliauti po rajoną, medžiagai ieškoti archyvuose, kopijoms užsakyti. Ši medžiaga lėmė, kad „Mažeikių krašto enciklopedijos“ daugelis pozicijų yra profesionalesnės ir pateikiančios išsamesnę medžiagą nei lietuviškoji „Vikipedija“ ar naujai leidžiama „Visuotinė lietuvių enciklopedija“. A. Vilkas tikrai nusipelno būtent Mažeikių krašto kultūros premijos, nes išimtinai šiam rajonui yra skirti jo darbai“.
Vilkas yra folkloro kolektyvo „Alksna“ įkūrėjas ir ilgametis vadovas, kasmetinių kraštotyrininkų konferencijų iniciatorius ir rengėjas, įvairių mokslinių ir leidybinių darbų autorius, projekto „Gyvoji gamtos enciklopedija“ bendraautorius, kompetentingas pedagogas, meistriškai siejantis edukacinę veiklą su modernėjančio gyvenimo realijomis.
Mažeikių krašto kultūros premija yra teikiama nuo 2002 metų. Pirmąja jos laureate buvo Krista Kinčienė, buvusi Mažeikių rajono savivaldybės kultūros centro direktorė. Taip pat ši premija įteikta Ričardui Grušui, Jolantai Tendienei, Povilui Šverebai, Jonui Strazdauskui, Gintautui Aleknai, Aleksandrui Novak, Česlovui Pečetauskui, Algirdui Grinkevičiui, Antanui Dargiui, Martynui Januškai, Jelenai Legenzovienei.
Premija įsteigta siekiant skatinti žmones ugdyti Mažeikių krašto kultūrą – išsaugoti ir puoselėti senas tradicijas, remti bei skatinti naujus kūrybos ir kultūros procesus, įvertinti ir skatinti krašto kultūrai atsidavusius žmones.
Ryšių su visuomene skyrius