Tauragės apskrities savivaldybėse neilgai trukus gali padidėti rinkliava už atliekų tvarkymą. Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas praėjusių metų gegužę neskundžiama nutartimi įpareigojo Tauragės regiono atliekų tvarkymo centrą (TRATC) grąžinti Finansų ministerijai neteisėtai panaudotą Europos Sąjungos (ES) paramą. Teismo sprendimą atliekų tvarkytojai turi įvykdyti iki kovo 15 d., tačiau kaip tą padaryti, TRATC akcininkai – Šilalės, Tauragės, Pagėgių ir Jurbarko savivaldybės dar nenusprendė.
Į dvejus metus trukusį teismų maratoną TRATC įtraukė Finansų ministerija, 2012 m. pavasarį gavusi Europos Komisijos (EK) įpareigojimą sugrąžinti 2 mln. 957,4 tūkst. Lt Leikiškių sąvartynui įrengti skirtos paramos.
Jei būtų atlikti numatyti darbai…
Projektui įgyvendinti buvo skirta 14 mln. Lt, tačiau 2006 m. Aplinkos projektų valdymo agentūros skelbtą rangos darbų konkursą laimėjusi UAB „Hidrostatyba“ pateikė kone 17 mln. Lt pasiūlymą. Sąvartynui įrengti EK papildomai skyrė 2 mln. 240,8 tūkst. Lt, o Lietuvos valstybė – 716,6 tūkst. Lt.
Jei „Hidrostatyba“ būtų atlikusi visus projekte numatytus darbus, tikriausiai dabar nereikėtų grąžinti paramos, tačiau projektui įgyvendinti gavę papildomą finansavimą atliekų tvarkymo centro vadovai jau 2009 m. paprašė Aplinkos projektų valdymo agentūros inicijuoti EK sprendimo pakeitimą. TRATC administracija pageidavo daugiau nei ketvirtadaliu sumažinti darbų apimtis ir vieniems metams pratęsti Leikiškės sąvartyno statybos terminą.
Finansų ministerija EK atsakymą gavo tik 2011 metais. Jame teigiama, kad bendrovės noras sumažinti projekto apimtis 28 proc. negali būti aiškinamas infliacija, nes dėl infliacijos projektas galėjo pabrangti ne daugiau kaip 15 proc.
Europos Komisija pasiūlė galutiniam paramos gavėjui – TRATC pasirinkti: arba užbaigti projektą taip, kaip planuota, arba sutikti, kad dalį išmokėtų paramos lėšų teks grąžinti. 2012 m. gegužės 8 d. TRATC patvirtino, kad pasirinko pasiūlymą mažinti tinkamų finansuoti išlaidų apmokėjimo sumą. Aplinkos projektų valdymo agentūra pradėjo paramos susigrąžinimo procedūrą, tačiau tauragiškiai apskundė teismui agentūros sprendimą. Bendrovės vadovai bandė įrodyti teismui, kad neturi jokių galimybių sumokėti 2 957 408 Lt ir kad lėšų išieškojimas sukeltų neigiamų pasekmių bendrovei bei Tauragės regiono gyventojams, o tai akivaizdžiai pažeistų viešąjį interesą.
TRATC administracija pirmos instancijos teismo netgi reikalavo kreiptis į Konstitucinį Teismą, kuris turėtų išaiškinti, ar Europos Sąjungos paramos taisyklės neprieštarauja mūsų šalies Konstitucijai.
Vietoj taško – sumaištis
Tašką šioje istorijoje padėjo pernai Vyriausiojo administracinio teismo priimta neskundžiama nutartis – TRATC įpareigotas Finansų ministerijai per devynis mėnesius grąžinti neteisėtai panaudotą paramą.
Ši nutartis sukėlė sumaištį visose keturiose Tauragės apskrities savivaldybėse, nes rajonų vadovams iš karto buvo aišku, kad yra tik dvi galimybės: arba tuštinti savivaldybių biudžetus, arba didinti vietinę rinkliavą už atliekų surinkimą ir tvarkymą.
Kadangi kovo 15 d. visiems atrodė dar labai toli (po savivaldybių tarybų rinkimų!), niekas pinigų ieškoti neskubėjo. Pakalbinti savivaldybių administracijų direktoriai neslėpė, jog bandoma rasti politinę išeitį – prašoma tarpininkauti Ministro pirmininko Algirdo Butkevičiaus, nes Vyriausybė turi suprasti, jog negalima savivaldybėms užkrauti tokios naštos. Be to, rangos darbus pirko ne savivaldybės, o Aplinkos projektų valdymo agentūra, ji ir turėtų atsakyti už klaidas.
Bet dabar jau nėra kur trauktis, o nei politinio, nei ekonominio sprendimo kol kas nepriimta. Tai patvirtino Šilalės rajono savivaldybės administracijos direktorius Valdemaras Jasevičius, atstovaujantis savivaldybei TRATC valdyboje.
Svarstė ne kartą, bet yra kaip yra
„Esame šią problemą aptarę ne vieną kartą. Jie ruošėsi kreiptis į premjerą, šakines ministerijas, bet iki šiol niekas nepasikeitė. Yra kaip yra“, – neslėpė V. Jasevičius.
Administracijos direktorius tikina nežinantis, kodėl sąvartyno statytojai sumažino darbų apimtis, nes tai „seni čėsai“. Jei būtų priimtas sprendimas, kad skolą Finansų ministerijai turi grąžinti TRATC akcininkai – savivaldybės, Šilalei iš rajono biudžeto tektų aukoti 200 tūkst. Eur. Savivaldybė atliekų tvarkymo centre turi 24 proc. akcijų.
V. Jasevičius tikina rajono tarybos pinigų neprašęs ir to daryti net nežada. „Tokių lėšų mes tikrai neturime. Esame nemažai numatę investicijų, pradėję statyti ne vieną objektą, kuriam finansuoti reikalinga paskola, ir tas paskolas teks grąžinti. Imti paskolą dar ir Tauragės regiono atliekų tvarkymo centrui finansuoti nelabai galėtume“,- „Ūkininko patarėjui“ aiškino V. Jasevičius.
Šiemet gerokai sugriežtintose skolinimosi taisyklėse iš paskolų leidžiama finansuoti tik investicinius projektus. V. Jasevičiaus nuomone, TRATC problema kilo dėl kažkieno klaidos, todėl neturėtų būti užkrauta savivaldybėms. Administracijos direktorius mano, kad teismo sprendimą bendrovė gali įvykdyti tik imdama paskolą.
Tačiau yra ir kita medalio pusė. Joje – Tauragės, Šilalės, Pagėgių ir Jurbarko rajonų gyventojai, išlaikantys TRATC. Nekyla abejonių, kad bendrovei paėmus beveik 1 mln. Eur paskolą, atliekų tvarkymo paslauga gerokai pabrangs. Taigi dėl kažkieno klaidų atsiradusi finansinė našta prislėgs eilinius žmones, kuriems ir taip depresiniu vadinamame regione nėra lengva sudurti galą su galu.
Gal to ir siekia TRATC valdančių savivaldybių vadovai?