Rugsėjo18–20 dienomis vyko „Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių dienos Vilniuje“. Katedros aikštėje miesto gyventojus bei svečius sveikino Naisiai – mažoji Lietuvos kultūros sostinė 2015 kartu su dešimčia 2016 m. mažųjų kultūros sostinių: Alanta (Molėtų r.), Gelgaudiškiu (Šakių r.), Josvainiais (Kėdainių r.), Juknaičiais (Šilutės r.), Merkine (Varėnos r.), Miežiškiais (Panevėžio r.), Pagramančiu (Tauragės r.), Šeduva (Radviliškio r.), Vepriais (Ukmergės r.) ir Žemaičių Kalvarija (Plungės r.).
Idėją kultūros sostinėmis skelbti mažuosius Lietuvos miestelius bei kaimus kilo kultūros mecenatui Ramūnui Karbauskiui. 2014 m. „Naisių vasaros“ festivalio metu vietos bendruomenė pasirašė sutartį su Lietuvos kultūros ministerija, pagal kurią Naisiai buvo paskelbti pirmąja mažąja Lietuvos kultūros sostine. Metų pradžioje pradėjęs suktis įvairiaspalvis renginių ratas pagreitį įgavo pavasarį ir labai greitai geroji kultūros žinia iš Naisių pasklido po visą Lietuvą. Į Užgavėnių, Lygiadienio, Rasos, Mildos, Žolinės šventes, festivalius „Bardų vasara Naisiuose“, „Naisių vasara“, valstybinių švenčių minėjimus bei kitus renginius rinkosi ne tik naisiškiai ar Šiaulių krašto gyventojai – sulaukta daug svečių iš visos Lietuvos (būta ir užsieniečių). Šventiniuose susibūrimuose gaivinamos senosios baltų tradicijos ir papročiai, pristatomi kasmet vis gražėjantys Naisiai, skleidžiama blaivybės idėja, skamba muzika, poezija… Dar keli renginiai šiais metais į Naisius kvies nuolatinius šio krašto lankytojus ir tuos, kurie dar nesuspėjo čia pasisvečiuoti. Siekiama, kad projektas vyktų ne tik Naisiuose, todėl Naisių ambasadoriai keliavo (ir dar keliaus) po Lietuvą: mobilioje Naisių scenoje vyko koncertai, buvo dalijama informacinė medžiaga, bendraujama su vietos gyventojais. Apsilankymas Lietuvos sostinėje buvo išskirtinis: čia kartu su naisiškiais atvyko būsimųjų mažųjų Lietuvos kultūros sostinių atstovai.
Karbauskis akcentavo, jog labai svarbu, kad gražios idėjos, kilusios pirmojoje mažojoje Lietuvos kultūros sostinėje Naisiuose, būtų tęsiamos visoje Lietuvoje. Džiugu, kad jos bus įgyvendintos: šių metų „Naisių vasaros“ festivalio metu net dešimčiai miestelių ar kaimų (iš visų Lietuvos apskričių) buvo įteiktos vėliavos, jų bendruomenės pasirašė sutartis, taip perimdamos 2016 m. kultūros sostinių estafetę.
„Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių dienos Vilniuje“ – tai antrasis visų bendruomenių susitikimas, į kurį kvietė projekto sumanytojas ir mecenatas R. Karbauskis bei asociacija „Naisių bendruomenė“. Šeštadienį vyko „2016 m. mažųjų Lietuvos kultūros sostinių mugė“, kurioje buvo dalijamasi įspūdžiais, džiaugsmais, išsakomos abejonės ar rūpesčiai. Bendruomenės vilniškiams ir miesto svečiams pristatė savo kraštą: aktyviai pasakojo apie lankytinas vietas, vykdomas veiklas, projektus, dovanojo knygas, lankstinukus, žemėlapius, vaišino kulinarinio paveldo patiekalais.
Visas tris dienas mobilioje Naisių scenoje skambėjo muzika ir dainos. Žiūrovai klausėsi operos solisto Liudo Mikalausko, Artūro Noviko vaikų džiazo studijos, Veronikos Povilionienės, dainuojamosios poezijos atstovų, „Naisių vasaros teatro“ aktorių bei kitų atlikėjų. Šeštadienį „2016 m. mažųjų Lietuvos kultūros sostinių mugėje“ koncertavo dalyvavusių bendruomenių dainininkai, šokėjai, muzikantai.
Šiltas, saulėtas rugsėjo savaitgalis Vilniaus širdyje – Katedros aikštėje – „Mažųjų Lietuvos kultūros sostinių dienų“ dalyviams ir svečiams dovanojo gerą nuotaiką, teigiamų emocijų, naujų pažinčių. O naisiškiai (dar laukiantys svečių likusiuose šių metų renginiuose) 2016-ųjų metų mažosioms Lietuvos kultūros sostinėms linki stiprybės, įkvėpimo, kūrybinio polėkio ir tikisi prasmingo kultūros idėjų tęstinumo.
Alina Šalavėjienė
Autorės nuotraukos