Pakražantyje (Kelmės r.) surengta Jurginių šventė, jau devinta, pavadinta „Jurgis, Jorgis ir Jurgelis – skamba jis visom tarmelėm“. Tradiciškai šešiolika šeimininkių iš trijų rajonų atvežė 30 įvairiausių sūrių, o Pakražančio seniūnijos bendruomenės iškepė kiaušinienę iš beveik 200 kiaušinių.
Žemdirbių Naujieji metai
Pakražantiškiai dainuodami ir muzikuodami po mišių bažnyčioje patraukė Pakražančio kultūros centro link, kur ir vyko Jurginių šventė. Pakeliui gaspadorius Grinių kaimo bendruomenės pirmininkas Zigmas Gaidauskas ne tik apėjo laukus, bet, išrausęs duobelę, į žemę padėjo ir užkasė du kiaušinius: „Kad vėtros javų neišguldytų, saulė neišdegintų, kad derliaus užtektų ir duonai, ir pyragams, kad gyvuliai būtų sveiki“, – sakė.
Po kelionės nusiplovę rankas šventės dalyviai suėjo į salę. Ilgai skambėjo dainos, linksmi liaudiški kūriniai, kuriuos atliko ir šeimininkų – Pakražančio kultūros centro kapela, ir svečiai iš Radviliškio rajono Pociūnėlių bei Plungės rajono Kulių.
Gaspadorius linkėjo geros nuotaikos ir derliaus. „Jurginės – žemdirbių Naujieji metai, todėl švęskime, kol dar didieji pavasario darbai neprasidėjo“, – sakė.
Šeimininkės nestokojo fantazijos
Jurginių šventė Pakražantyje jau nebeįsivaizduojama be šeimininkių ir jų sūrių. Ankstesnėse šventėse sūriai sulaukdavo komisijos vertinimų. Šiemet nuspręsta saldžiausių, riebiausių, sūriausių ar aštriausių nerinkti. Visi šventės dalyviai sūrius ragavo ir gyrė. Šeimininkės įrodė tikrai nestokojančios nei sumanumo, nei fantazijos, mielai dalijosi receptais.
Šalia Pakražančio, Kareivų kaime, gyvenanti Inesa Šteimantienė šventei pagamino keturis sūrius „Metų laikai“: su žalumynais – pavasariui, su kmynais – vasarai, česnakinį – rudeniui, aštrų – žiemai.
Pasak moters, nuo senų senovės mūsų proseneliai ir seneliai, negailėdami savo sveikatos ir laiko, augindavo gyvulius, rinkdavo prieskonines žoleles, kurias naudodavo maistui pagardinti. Tatai darydavo kiekvienais metais. Dėl šių priežasčių šeimininkių gaminami patiekalai būdavo gardūs ir skaniai kvepėjo. „Ir mano šeima nusprendė iš savo ūkyje laikomų karvučių pieno gaminti sūrius su įvairiais prieskoniais. Sūrius dar išrūkome obels ir alksnio malkomis“, – pasakojo.
Į Pakražantį iš Radviliškio rajono Pociūnėlių bendruomenės atvykę svečiai kelionėje veltui laiko neleido. „Turėjome varškės įsidėję, o prieskoninių žolelių pakelėse radome. Kartu visi sūrį „Pavasario pagunda“ suspaudėme“, – juokaudama sakė šeimininkė Vida Petraitienė. Pociūnėlių bendruomenė augina ir džiovina įvairias daržoves, daro cukatus, todėl ir neįprasto skonio, tik iš daržovių cukatų suspaustą sūrį atvežė. Sūrį pavadino „Vitaminų bomba“.
„Mano sūriukai – du broliukai. Turiu tris brolius. Vienas čia, šioje šventėje, o kiti toli: Kaune ir Plungėje. Kai buvome maži, abu broliukai manimi labai rūpinosi, mokykloje nuo padaužų gynė. Buvau broliukų numylėtinė, net mano kuprinę nešiodavo. Jiems dėkodama sūriukus suspaudžiau“, – sakė Griniuose gyvenanti Danguolė Mockevičienė.
Edita Markevičienė patiekė slyvų sūrį. „Sūriui pagaminti reikia tik slyvų ir cukraus. Tačiau svarbiausia – šeimininkės kantrybė. Toks sūris gaminamas mažiausiai tris ar keturias paras, o džiovinamas tris mėnesius ir dar ilgiau“, – sakė moteris.
Iš Valpainių sūrių atvežė dvi šeimininkės: Gitana Paulienė suspaudė „Lašiniuotį“, o bendruomenės pirmininkė ir šventės gaspadinė Dalia Zakarienė – geltoną „Saulytę“ ir saldų „Švelnumą“. „Kalbinau ir daugiau moterų savo sūrių vežti į Pakražantį, bet buvau sugėdinta. Sakė, jog visai sukvailiojau apie sūrius šnekėti, kai pienas tokio brangumo. Kokie sūriai – visą pienelį iki paskutinio lašo į pieninę reikia nešti“, – apie nelinksmų šių dienų karvučių laikytojų gyvenimą šmaikštavo D. Zakarienė.
Kiaušinienės visiems užteko
Kadangi Jurginių popietę lietumi bauginęs dangus visai išsigiedrijo, pievelėje šalia Pakražančio kultūros centro buvo kepama kiaušinienė.
Nors susirinko nemažai šventės dalyvių, alkanas neliko nė vienas, kiaušinienės visiems užteko.
Iš viso Pakražančio seniūnijos bendruomenės sukūlė apie 200 kiaušinių ir iškepė kiaušinienę su spirgučiais, pagardintą smulkintomis svogūnų roputėmis, laiškais, maltais pipirais, džiovintomis daržovėmis.
Ilgą Jurginių popietę Pakražantyje skambėjo liaudiška muzika, dainos.
Bernarda KAČINSKAITĖ
Autorės nuotraukos