Žemaitijos gidas
  • Įdomu
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Kultūra
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Technologijos
Penktadienis, 19 gruodžio
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Telšiai
  • Plungė
  • Klaipėda
  • Šiauliai
  • Kretinga
  • Tauragė
  • Mažeikiai
  • Kelmė
  • Rietavas
  • Akmenė
  • Palanga
  • Pagėgiai
  • Raseiniai
  • Skuodas
  • Jurbarkas
  • Šilutė
Žemaitijos gidas
  • Įdomu
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Kultūra
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Technologijos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Žemaitijos gidas
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus

Pradžia » Naujienos » Treneris Antanas Sireika: sporte reikia pradėti nuo kultūros

Treneris Antanas Sireika: sporte reikia pradėti nuo kultūros

Žemaitijos gidas
2015-09-14
Naujienos, Sportas
Laikas: 5 min skaitymo
FacebookTwitterLinkedin

2003 metais pripažinto stratego ir trenerio Antano Sireikos vadovaujama Lietuvos krepšinio rinktinė iškovojo auksą Europos čempionate Švedijoje. A. Sireikos treniruojama Lietuvos rinktinė tapo rezultatyviausia pirmenybių komanda. 2003 metais A.  Sireikai suteiktas Šiaulių garbės piliečio titulas.

Vykstant Europos krepšinio 2015 m. čempionatui treneris dalijasi mintimis apie sportą ir kultūrą. „Matau krepšinį, jaunąją kartą, kurioje akivaizdžiai jaučiama pagarbos vyresniems žmonėms, elgesio kultūros stoka. Eidamas šaligatviu sutinki būrelį moksleivių, jie keikiasi prie suaugusio žmogaus, atrodo grubūs, lyg nesuprastų, kur esantys. Manau, ir sporte yra panašių dalykų, tad dažnai susimąstau, kodėl taip yra? Krepšinio varžybose, taip pat tenka pripažinti, stinga kultūros, mažai pagarbos vienas kitam, varžovui. Norėdami paraginti ar paskatinti sportininkus dažnai ir mes nerandame kitų žodžių, tik keiksmažodžiai, šūksniai, reikalavimai… Negalima vaikus auklėti kaip robotus, tik  ugdant sportinius gebėjimus, pamirštant, kad jis yra jautrus, individualus žmogus. Daugiau sporte galima pasiekti gerbiant priešininką, sportininkas visada labiau susikoncentruos, jei jis vertins, gerbs savo varžovą kaip stiprų, o ne menkindamas jį. Ši taisyklė galioja ir prieš, ir po varžybų – reikia mokėti ir pralaimėti: „Žmogau, būk mielas ir jausk pagarbą, pripažink stipresnį, mokykis įveikti kitą, bet mokėk gyventi ir nugalėtas“. Norėtųsi, kad ir sportininkai, ir sirgaliai būtų kultūringesni, ne tokie „super“ siautulingi, be pagarbos vienas kitam. Ne tik sporte, tačiau ir gyvenime dabar vyrauja pavydas, savanaudiškumas, egoizmas, o ne noras jausti pasitenkinimą gerai atliktu darbu“, – pastebi treneris A. Sireika.

Kokią reikšmę Jūsų gyvenime turi kultūra? Kas buvo didžiausias pavyzdys?

Manau, pats gyvenimas – didžiausia mano mokykla. Mane mokė nelengvas gyvenimas, nuo 5 metų užaugau be tėvo. Mama buvo  pavyzdys, kad negalima lipti per galvas, kaip reikia gerbti kitus, daug dirbti, siekti, nes niekas už tave nieko nepadarys, – taip ji mane auklėjo nuo pat mažens.

Kaip pasukote sporto keliu?

Vaikystėje nedrįsau pasakyti, kad būsiu krepšininkas, tik rinkdavau kiekvieną naujieną ar nuotrauką apie legendinį Modestą Paulauską, bet kad sportuosiu ir dirbsiu sporto srityje, – žinojau visada ir tikrai. Mokiausi gerai, mokytojai prognozavo studijas Vilniaus universitete, tačiau paskutiniais metais mokykloje pasakiau, jog mano gyvenimas bus susietas su sportu: „Noriu daryti tai, kas man mieliausia, o mieliausias man sportas.“ Baigęs KKI (dabar – Sporto universitetas) kitokio darbo ir nedirbau, tik krepšinio treneriu.

Kokios patirties įgijote būdamas Japonijoje?

Išvyka į Japoniją dvejiems metams buvo savanoriška, tačiau tremtis. Iš pradžių buvo nelengva. Ten žmonės kitokios kultūros, kitokio požiūrio į darbą, pareigą, vienas į kitą. Pvz., pakeltas tonas jau yra kito žmogaus įžeidimas…O mes čia įpratę „būti teisingi“ kaip tik kuo garsiau šaukdami, nurodinėdami, pykdami…Ten viskas yra planuojama, numatoma, skaičiuojama. Visi turi darbą, jį brangina ir labai daug dirba. Žmogui nereikia tiek nervintis, panikuoti, ieškoti išeičių, rizikuoti. Gal todėl ten net stichinės nelaimės priimamos ramiai, rodos, „planuotai“. Organizuotumas ir paklusnumas – išskirtiniai jų bruožai. Manau, Japonijos kultūroje minusų yra kur kas mažiau nei Lietuvos, yra ko iš jų pasimokyti. Didžiulį įspūdį paliko duoto žodžio svarba, niekada nesijautė jokio žmonių skirstymo luomais. Visur matai nuolankumą, pagarbą, ramybę, jokio pažeminimo ar egoizmo. Jei japonai duoda žodį,  dėl jo gali ir „nusižudyti“, nes reikia jį ištęsėti. Taip pat ir politikoje, jei politikai rinkėjams duotų pažadų neišpildo, nebeturi teisės dalyvauti renkamuose postuose, jie praranda pasitikėjimą visam gyvenimui.  Valdininkai ten – patarnautojai, dirbantys žmogui.

Dalyvavote blaiviame festivalyje „Naisių vasara“. Kaip vertinate festivalį, kokie įspūdžiai?

Man nesvetimas kaimas. Sužinojau apie Naisiuose vykstančius festivalius, grįžęs iš Japonijos nutariau apsilankyti ir likau labai maloniai nustebintas. Nemažai važinėju po Lietuvos kaimus, turiu daug giminių. Tenka pripažinti, kad kaimo vaizdas ganėtinai niūrus, apleisti vienkiemiai, namai, net ir kaimeliai. Naisiai kaip feniksas kyla iš pelenų: piliakalniai, ežero pakrantė, žydintys gėlynai, sporto aikštė – kaip pavyzdiniai.

Mačiau tuos vaizdus seriale „Naisių vasara“, tačiau tokius pačius juos pamačiau apsilankęs Naisiuose. Manau, tai gražiausias Lietuvos kaimas.

Įdomupaskaityti

„Jurbarkas-Karys-Manvesta“ po atkaklios kovos nugalėjo „Kretingos-Rivile“

„Jurbarkas-Karys-Manvesta“ po atkaklios kovos nugalėjo „Kretingos-Rivile“

2025-12-19
„Telšiai“ išvykoje nugalėjo Plungės „Olimpo“ krepšininkus

„Telšiai“ išvykoje nugalėjo Plungės „Olimpo“ krepšininkus

2025-12-19

Esate puikus strategas, gerai žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje krepšinio  treneris. Kokias taisykles ar vertybes skiepijate krepšininkams?

Pamačius tokias šventes kaip festivaliai Naisiuose, pavyzdys įkvepia. Matau krepšinį, jaunąją kartą, kurioje akivaizdžiai jaučiama pagarbos vyresniems žmonėms, elgesio kultūros stoka. Eidamas šaligatviu sutinki būrelį moksleivių, jie keikiasi prie suaugusio žmogaus, atrodo grubūs, lyg nesuprastų, kur esantys. Manau, ir sporte yra panašių dalykų, tad dažnai susimąstau, kodėl taip yra? Krepšinio varžybose, taip pat tenka pripažinti, stinga kultūros, mažai pagarbos vienas kitam, varžovui. Norėdami paraginti ar paskatinti sportininkus dažnai ir mes nerandame kitų žodžių, tik keiksmažodžiai, šūksniai, reikalavimai… Manau, kiekvienam reikia pradėti nuo savęs – keisti požiūrį auklėjant jauną žmogų, ugdant pagarbą vieni kitiems, visos tautos istorijai, jos kultūros palikimui. Jauskime išdidumą  ir pagarbą savo kraštui, kiekvienam žmogui. Labai norėčiau matyti šiuos pokyčius mūsų visų gyvenime. Gal todėl toks mielas šis kaimas – Naisiai.

 Kaimuose nemažai geriančių žmonių. Naisiuose tai pavyksta sutvarkyti, tad kyla klausimas, kodėl to negalima padaryti sporte?

Mano požiūris nepasikeis iki gyvenimo pabaigos: kiekvienas sportininkas pirmiausia yra žmogus, o tik paskui krepšininkas ar kitos sporto šakos atstovas. Nuo to ir reikia pradėti auklėti jaunus sportininkus. Visada kolegoms, treneriams patariu: pirmiausia atėjęs į treniruotę ir pasisveikinęs su vaikais paklausk, kas gero mokykloje, namie? Kaip jis, jo tėtis ar mama jaučiasi, kas svarbaus ar netikėto nutiko?  Tik paskui pereik prie sporto. Negalima vaikus auklėti kaip robotus, tik  ugdant sportinius gebėjimus, pamirštant, kad jis yra jautrus, individualus žmogus. Daugiau sporte galima pasiekti gerbiant priešininką, sportininkas visada labiau susikoncentruos, jei jis vertins, gerbs savo varžovą kaip stiprų, o ne menkindamas jį. Ši taisyklė galioja ir prieš, ir po varžybų – reikia mokėti ir pralaimėti: „Žmogau, būk mielas ir jausk pagarbą, pripažink stipresnį, mokykis įveikti kitą, bet mokėk gyventi ir nugalėtas“. Norėtųsi, kad ir sportininkai, ir sirgaliai būtų kultūringesni, ne tokie „super“ siautulingi, be pagarbos vienas kitam. Ne tik sporte, tačiau ir gyvenime dabar vyrauja pavydas, savanaudiškumas, egoizmas, o ne noras jausti pasitenkinimą gerai atliktu darbu.

Sportininkai, kaip aktoriai scenoje, negali  apsimetinėti, nes žmonės pradės švilpti. Taip yra ir krepšinio varžybose.

Jeigu tu atsiduodi, aikštelėje „kauniesi“ sąžiningai ir atsakingai, net ir pralaimėjus žmonės ploja atsistoję, ypač užsienio šalyse. Manau, tai labiau priklauso nuo bendro tautos kultūros lygio.

Jei norime, kad žiūrovai mus gerbtų, reikia pirmiausia išmokyti krepšininkus gerbti save, varžovus ir tuos, kurie atėjo jūsų pažiūrėti. Norėtųsi, kad taip būtų auklėjami pradedantys sportuoti vaikai.

Kalbino Živilė Vyštartaitė

 

1 Iš 4
- +
DalintisDalintis

Panašios naujienos

rūšiavimo konteineriai
Finansai

Atliekų tvarkymo kainos, vietinės rinkliavos dydis keisis ir Klaipėdos rajone

2025-12-18
Klaipėdos „Neptūno“ pergalių serija nutrūko Rumunijoje
Klaipėda

Klaipėdos „Neptūno“ pergalių serija nutrūko Rumunijoje

2025-12-18
Startuoja mobilioji programėlė „Mažeikietis“
Mažeikiai

Startuoja mobilioji programėlė „Mažeikietis“

2025-12-18
Sveikinimai Plungėje sportinių šokių pasaulio čempionui
Naujienos

Plungėje pasveikintas sportinių šokių pasaulio čempionas

2025-12-17
Skiepų nuo erkinio encefalito ir pneumokokinės infekcijos naujovės
Lietuva

Skiepų nuo erkinio encefalito ir pneumokokinės infekcijos naujovės

2025-12-17
Kultūros ministrės vizitas Telšiuose
Naujienos

Kultūros ministrės vizitas Telšiuose

2025-12-17
„Jurbarkas-Karys-Manesta“laimėjo prieš išretėjusius „Alytaus“ krepšininkus
Jurbarkas

„Jurbarkas-Karys-Manesta“laimėjo prieš išretėjusius „Alytaus“ krepšininkus

2025-12-17
Erasmus+ projekto dalyvių patirtis ,,ChatGPT and Basic AI Tools“ kursuose, Atėnuose
Mokslas ir studijos

Erasmus+ projekto dalyvių patirtis ,,ChatGPT and Basic AI Tools“ kursuose, Atėnuose

2025-12-17
TV laida „Labas iš Kelmės“ – nuo šiol Kelmės kultūros centro „YouTube“ kanale
Aktualijos

TV laida „Labas iš Kelmės“ – nuo šiol Kelmės kultūros centro „YouTube“ kanale

2025-12-17
Iki Kalėdų miestelio Mažeikiuose atidarymo tik kelios dienos
Mažeikiai

Iki Kalėdų miestelio Mažeikiuose atidarymo tik kelios dienos

2025-12-15

Skaitomiausia

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?
Įdomu

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?

2023-05-25
8 kg aukso ir virš milijono eurų – krūva įtariamųjų Žemės ūkio ministerijoje
Kriminalai

8 kg aukso ir virš milijono eurų – krūva įtariamųjų Žemės ūkio ministerijoje

2025-12-17
Kalėdų miestelio Mažeikiuose atidarymas – jau gruodžio 19-ąją
Laisvalaikis

Kalėdų miestelio Mažeikiuose atidarymas – jau gruodžio 19-ąją

2025-12-09
Praktiniai patarimai, kaip rūkyti šalto rūkymo dešras
Gyvenimas

Praktiniai patarimai, kaip rūkyti šalto rūkymo dešras

2025-06-02
Susitikimas Mažeikiuose  su naujuoju „ORLEN Lietuva“ vadovu
Aktualijos

Susitikimas Mažeikiuose su naujuoju „ORLEN Lietuva“ vadovu

2025-12-18

Reklama

Verta pamatyti Verta pamatyti Verta pamatyti

Vietos naujienos

Vykdoma Šilutės plento rekonstrukcija

Vykdoma Šilutės plento rekonstrukcija

2025-12-19
Palangiškiai nuo birželio miesto autobusais važinės nemokamai

Palangiškiai nuo birželio miesto autobusais važinės nemokamai

2025-12-19
Pinigai

Pokyčiai socialinės apsaugos, darbo užmokesčio ir išmokų srityje

2025-12-19
Klaipėdoje startuoja naujos jungties su LEZ darbai

Klaipėdoje startuoja naujos jungties su LEZ darbai

2025-12-18
Per kelerius metus į Šiaulius pritraukta 151 mln. eurų viešųjų lėšų

Per kelerius metus į Šiaulius pritraukta 151 mln. eurų viešųjų lėšų

2025-12-18
Aviacijos bazės vadas apsilankė Šiaulių miesto savivaldybėje.

Aviacijos bazės vadas apsilankė Šiaulių miesto savivaldybėje.

2025-12-18

Apie Žemaitijos gidą

Žemaitijos gidas

Žemaitijos krašto naujienų portalas, pateikiantis tiesiai Tau aktualias žinias ir įvykius.

Populiariausi

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?

2023-05-25
8 kg aukso ir virš milijono eurų – krūva įtariamųjų Žemės ūkio ministerijoje

8 kg aukso ir virš milijono eurų – krūva įtariamųjų Žemės ūkio ministerijoje

2025-12-17

Naujausi

Vykdoma Šilutės plento rekonstrukcija

Vykdoma Šilutės plento rekonstrukcija

2025-12-19
Pirotechnikos priemonių naudojimas ir jų keliamas pavojus

Pirotechnikos priemonių naudojimas ir jų keliamas pavojus

2025-12-19
  • Paskelbk naujieną
  • Rašyti redakcijai
  • Reklama
  • Privatumo politika
  • Susisiekite

© Žemaitijos gidas.

Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Naujienos
  • Aplinka
  • Įdomu
  • Krašto apsauga
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Laisvalaikis
  • Receptai
  • Sportas
  • Sveikata
  • Transportas
  • Žinios
    • Akmenė
    • Jurbarkas
    • Kelmė
    • Klaipėda
    • Kretinga
    • Mažeikiai
    • Palanga
    • Plungė
    • Pagėgiai
    • Raseiniai
    • Rietavas
    • Šiauliai
    • Šilutė
    • Skuodas
    • Tauragė
    • Telšiai

© Žemaitijos gidas.