Rugpjūčio 27 dieną, šeštadienį, 16.30 valandą plungiškiai ir miesto svečiai kviečiami į XI Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio atidarymo renginius. Muzikos šventės, kuri tęsis visą mėnesį, pradžia tradiciškai paskelbiama karybos paveldo klubo „Kauno pavieto laisvieji šauliai“ patrankų salvėmis.
Jeigu simfoninį orkestrą lygintume su gaudžiančiu mišku, o dirigentą – su plačiašakiu ąžuolu, pribloškiančiu savo stiprybe, tai dirigentas Juozas Domarkas – vienas iš jų: užaugęs Žemaitijos žemėje, galingu, brandžiu mostu įkvepia orkestrą ir kaitina klausytojų kraują atsiverti svajonei, džiaugsmui, ilgesiui, o sielas gyvasties grandinėje priverčia pakilti laisvei, meilei ir besąlyginiam atsidavimui muzikai.
Maestro – vienas žymiausių lietuvių dirigentų, užauginęs ir išpuoselėjęs pirmąjį Lietuvoje pasaulinio lygio simfoninį orkestrą, kuriam vadovavo nuo 1964 metų.
J. Domarkas studijavo dirigavimą Leningrade (dab. Sankt Peterburgas), N. Rimskio-Korsakovo konservatorijoje, 1965 m. baigė profesoriaus Iljos Musino simfoninio orkestro ir operos dirigavimo klasę. Stažavosi Maskvos P. Čaikovskio konservatorijoje, garsaus prancūzų dirigento, pedagogo ir kompozitoriaus Igorio Markevičiaus meistriškumo kursuose. Du talentingi mokytojai – dvi brandžios, reiklios, bet skirtingos asmenybės – suformavo savitą J. Domarko požiūrį į dirigavimo orkestrui meną.
Pastangos, talentas ir nuolatinis darbas lėmė, kad penkiasdešimt metų Lietuvos nacionaliniam simfoniniam orkestrui (LNSO) menines programas rengė, vadovavo ir dirigavo prof. J. Domarkas. Dabar orkestras pajėgus interpretuoti sudėtingiausią visų stilių simfoninę muziką. Už skaičių slypi nepalaužiama, muzikinę epochą sukūrusi ir jos magijai atsidavusi kūrėjo Juozo Domarko dvasia.
Maestro kviečiamas diriguoti žinomiems Lenkijos, Rusijos, Latvijos, Vokietijos ir tolimų kraštų – Turkijos, Argentinos, Čilės – orkestrams. Jis – daugelio operų ir baletų pastatymų Lietuvoje vadovas ir dirigentas. Profesoriaus rūpesčiu Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje įsteigta Simfoninio dirigavimo katedra. Užauginta nauja dirigentų karta. Tarp jo ugdytinių – dirigentai Modestas Pitrėnas, Dainius Pavilionis, Modestas Barkauskas, Juozas Mantas Jauniškis, Virgilijus Visockis ir kt.
Šalies Prezidentė Dalia Grybauskaitė profesorių Juozą Domarką už Lietuvos vardo garsinimą ir ypatingai reikšmingus nuopelnus Lietuvos kultūrai, menui ir švietimui apdovanojo ordino „Už nuopelnus Lietuvai” Didžiuoju kryžiumi (2014 m.). Jam įteiktas Lietuvos Respublikos kultūros ministerijos Garbės ženklas „Nešk savo šviesą ir tikėk“ (2011 m.). J. Domarkas apdovanotas Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino ordino Karininko kryžiumi (1994 m.) ir Didžiuoju kryžiumi (1998 m.). Lietuvos nacionalinio simfoninio orkestro vadovas taip pat yra Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas (2000 m.).
Tarptautinio Mykolo Oginskio festivalio meno vadovui prof. Juozui Domarkui šie metai išskirtiniai – jubiliejiniai: kaip dera ištvermingam ir gyvybingam 80-metį švenčiančiam maestro, metai apipinti muzikinėmis premjeromis, maloniomis staigmenomis. Jų klasikinės muzikos gerbėjams žadama festivalio atidarymo koncerte.
Kartu su orkestru, kuriam diriguos LNSO Garbės dirigentas Juozas Domarkas, violončele grieš Šiaurės Vokietijos radijo simfoninio orkestro violončelininkas solistas Vytautas Sondeckis. Augęs garsioje muzikų šeimoje (tėvas Saulius Sondeckis – vienas žymiausių Lietuvos dirigentų, mama Silvija Sondeckienė – buvusi Mstislavo Rostropovičiaus mokinė), muzikuoti pradėjęs nuo penkerių metų, atlikėjas pelnytai šiandien priskiriamas didžiųjų pasaulio violončelininkų ratui.
Koncerto metu skambės kompozitorių M. K. Oginskio, M. K. Čiurlionio, P. Čaikovskio, F. Listo, J. Štrauso kūryba.
Tą pačią dieną 14 valandą Žemaičių dailės muziejuje atidaroma paroda „Romantinis baletas grafikoje. Iš Jan Stanisław Witkiewicz kolekcijos“.
Kaip rašo kolekcininkas ir parodos kuratorius, „čia pateikiami grafikos kūriniai gana plačiai reprezentuoja romantinį baletą, anuomet kurtus baletus ir šokius, o visų pirma – artistus, tiek labai garsius, tiek ir mažiau žinomus. Tai nepakartojamas ir labai dažnai meniniu požiūriu labai gražus palikimas to, kas anuomet vyko šokio mene“. Parodą pristatys J. S. Witkiewicz, romantinę aplinką kurs pianistės Šviesės Čepliauskaitės virtuoziškai atliekama šokio muzika.
J. S. Witkiewicz priklauso Lenkų rašytojų išeivijoje sąjungai ir Lenkijos žurnalistų asociacijai. Nuo 1978 m. publikuoja straipsnius kultūros leidiniuose, daug laiko skiria meninei fotografijai, sėkmingai kuruoja daugybę parodų, rengiamų Lenkijoje, Vokietijoje ir Austrijoje.
Festivalio koncertų vedėjas – charizmatiškasis muzikologas Viktoras Gerulaitis. Renginiai nemokami.
Danutė Einikienė Žemaičių dailės muziejaus vyr. rinkinių saugotoja