Neturint galimybės prisijungti prie centralizuotos nuotekų tvarkymo sistemos, rekomenduojama nuotekomis pasirūpinti savarankiškai. Modernėjančios gamybos technologijos leidžia rinktis iš skirtingų nuotekas tvarkančių įrenginių. Atsižvelgiant į tai, straipsnyje aptariami 2 pagrindiniai būdai ir jų esminiai skirtumai.
1. Biologinis nuotekų valymas
Biologiniai nuotekų valymo įrenginiai – tai viena populiariausių ir efektyviausių valymo technologijų. Šio tipo valymas pagrįstas mikroorganizmų veikla. Biologinis įrenginys įprastai sudarytas iš:
- aeracinės kameros;
- antrinio nusodintuvo;
- oro tiekimo sistemos (orapūtės ir difuzoriaus).
Pirmiausia buitinės nuotekos patenka į aerazinę kamerą, kurios centre įrengtas difuzorius. Kameroje oksiduojami organiniai teršalai, vyksta jų ir veikliojo dumblo cirkuliacija. Tuomet ant bioįkrovos susiformuoja bioplėvelė. Viršutiniuose jos sluoksniuose vyksta teršalų skaidymas ir nitrifikacija (amonio azoto oksidavimas iki nitratų), o apatiniuose – denitrifikacija (deguonies panaudojimas iš nitratų ir nitritų).
Vėliau nuotekos ir susidaręs dumblas patenka į antrinį nusodintuvą, kuriame dumblas atsiskiria nuo išvalyto vandens. Šis yra perpilamas per dantytą briauną ir gali būti naudojamas buityje, pavyzdžiui, vejos ar daržo laistymui. Žinoma, esant galimybei, vanduo gali būti išleidžiamas į šalia esantį melioracijos griovį ar vandens telkinį.
2. Cheminis nuotekų valymas
Cheminis valymas veikia naudojant chemines medžiagas, kurios reaguoja su buitinėmis nuotekomis. Įprastai rezervuaro dugne susidaro nuosėdos, kurios vėliau turi būti pašalinamos asenizacine mašina. Išvalyti susidariusį dumblą patariama 1–2 kartus per metus.
Be to, galimas ir tarpinis variantas – biocheminis nuotekų valymas, šalinant tiek biologiniu, tiek cheminiu būdu. Pastarojo metu yra įterpiama geležies druska, dėl kurios susidaro netirpūs fosfatų kristalai. Šie kartu su aktyviuoju dumblu kaupiasi antriniame nusodintuve.
Taigi, nuotekos, išleistos tiesiai į aplinką ar netinkamai įrengtas duobes, užteršia vandenį nitratais. Atsižvelgiant į tai, galima daryti prielaidą, kad netvarkomos buitinės nuotekos kenkia ne tik aplinkai, bet ir žmogaus sveikatai. Tad norint užtikrinti švarią aplinką, patariama įsigyti nuotekų valymo įrenginius. Žinoma, svarbu įvertinti individualius poreikius, nuo kurių priklauso, kuris valymo būdas yra tinkamiausias. Ieškant geriausio varianto, patariama kreiptis į specialistus, kurie padės išsirinkti ir kokybiškai atliks montavimo darbus.