Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius duodamas interviu „Žinių radijo“ laidai „Opozicija“ su vedėju Raigardu Musnicku kalbėjosi apie teikiamą Vydo Gedvilo kandidatūrą į švietimo ir mokslo ministrus bei kilusį konfliktą tarp premjero ir Prezidentės šiuo klausimu, aptarė vyriausybės 2014 m. veiklos ataskaitą ir kitas politines aktualijas.
Komentuodamas susidariusią situaciją dėl V. Gedvilo kandidatūros į ministrus A. Kubilius teigė, jog šioje situacijoje krizę sukėlė premjeras, kuris, turbūt, žinodamas, kad Prezidentė nepritars jo siūlomai kandidatūrai vis tiek ją teikė.
„Kiek teko vadovauti vyriausybei ir derinti ministrų paskyrimus, visuomet iš anksto suderini, tinkama ar netinkama kandidatūra, su Prezidentu. Jeigu netinkama, jos nesiūlai, nes pasiūlęs netinkamą bandai šantažuoti Prezidentą ir paaukoji tą kandidatą, nes sudaužai jo reputaciją, – mano opozicijos lyderis. – Žinodamas ir matydamas premjero charakterį, pusiau pajuokaudamas, pusiau rimtai galvoju, kad didžiausia kaltė čia Povilo Vytenio Andriukaičio. Jis suvažiavime labai garsiai barė premjerą, kad jis labai nuolaidžiauja Prezidentei, tai premjeras bandė parodyti, kaip jis nenuolaidžiauja. Iš to kilo ir ši krizė“.
Pasak A. Kubiliaus, dar reikia atkreipti dėmesį ir į tai, jog gali būti, kad tai tam tikra Darbo partijos taktika kelti krizę. Jo teigimu, tokią situacija Darbo partija gali kelti specialiai, nes jai reikia priežasčių trenkti durimis.
„Pati Darbo partija akivaizdžiai krizėje ir tai tampa jau visos valdančiosios koalicijos krize. Kaip tai išsispręs, sunku prognozuoti, bet kad ši valdžia pasižymi dramatišku vidaus problemų sprendimu ir nepasižymi naujomis valstybės valdymo idėjomis – akivaizdu“, – pabrėžė opozicijos lyderis.
Paklaustas kaip vertina vyriausybės 2014 m. veiklos ataskaitą A. Kubilius teigė, kad per daug girti nėra už ką, tik už kelis stambius parėjusiais metais padarytus dalykus – terminalo statybos pabaigą, euro įvedimą ir už realizuotą partijų susitarimą dėl gynybos biudžeto didinimo.
„Dar ją galima pagirti už tai, jog dirbdama lėtai, be jokių idėjų ji nieko blogo nepadarė. Bet iš kitos pusės, ta idėjinės lyderystės stoka, idėjinė stagnacija, kuri viena iš ryškiausių šios valdžios bruožų, ji pradeda vis labiau atsispindėti ir ekonominėje stagnacijoje“, – teigia A. Kubilius.
Interviu pabaigoje opozicijos lyderis kalbėdamas apie šios savaitės svarbius partinius renginius teigė, jog tiek penktadienis, tiek šeštadienis bus labai intensyvūs.
„Pirmiausia pradėsiu nuo to, kad šiandien turime didelę tarptautinę konferenciją, kurioje susirinks Europos ir Amerikos centro dešinieji, panašiai mąstantys ir tarsimės kaip padėti Ukrainai ir kaip padėti visoms mūsų Rytų kaimynėms. Čia mūsų partijos didelio tarptautinio darbo rezultatas, jau antra tokia konferencija. O rytoj partijos suvažiavimas. Pats svarbiausias dalykas – turėsime naują pirmininką. Linkiu sėkmės Gabrieliui ir matau didelį potencialą, naują Lietuvos etapą, kuriam reikia naujos energijos ir idėjų“, – linkėjo A. Kubilius.
Visas interviu pridedamas.
Musnickas: Kaip pakomentuotumėte, kas darosi valdžioje?
Kubilius: Įtampa padidėjusi. Ar tai krizė, sunku pasakyti. Pirmiausia, priklausys nuo premjero laikysenos, manau, kad jis šios krizės priežastis. Kiek teko vadovauti vyriausybei ir derinti ministrų paskyrimus, visuomet iš anksto suderini, tinkama ar netinkama kandidatūra, su Prezidentu. Jeigu netinkama, jos nesiūlai, nes pasiūlęs netinkamą bandai šantažuoti Prezidentą ir paaukoji tą kandidatą, nes sudaužai jo reputaciją. Taip nutiko su Vydu Gedvilu. Kodėl premjeras pasiūlė V. Gedvilą, turbūt, žinodamas, kad Prezidentė nepritars, sunku pasakyti, bet premjeras išėjo į karą su Prezidente. Žinodamas ir matydamas premjero charakterį, pusiau pajuokaudamas, pusiau rimtai galvoju, kad didžiausia kaltė čia Povilo Vytenio Andriukaičio. Jis suvažiavime labai garsiai barė premjerą, kad jis labai nuolaidžiauja Prezidentei, tai premjeras bandė parodyti, kaip jis nenuolaidžiauja. Iš to kilo ir ši krizė.
Musnickas: Kokią išeitį Jūs dabar matote? Čia ne tik tai premjeras, čia ir Darbo partija užsispyrusi, kito kandidato neteiks ir tada prasidės, jeigu kažkas keisis, jeigu ieškos kito kandidato, kažkas turbūt negali pagal koalicijos sutartį – vyriausybė dirbs be ministro?
Kubilius: Kurį laiką taip gali būti. Čia nėra nepaprasta padėtis, jog nėra ministro ir visas darbas sustoja. Kažkas eis jo pareigas. Tai gali tęstis, pati situacija atrodys keistai, bet nematau, kodėl Prezidentė turėtų nusileisti. Pirmiausia, premjeras nusiteikė demonstruoti tariamą savo jėgą, bet ne toje vietoje ją demonstruoja. Antra, pati pradinė priežastis keista Darbo partijos laikysena, išmetant buvusį švietimo ministrą Dainių Pavalkį.
Musnickas: Matėme paruošimą išmetimui. Daug buvo įvairiausių kalbų ir mūsų laidoje ne vieną kartą Vytautas Gapšys kalbėjo apie keistą vadovėlių leidybos protegavimą ir t.t. Dvi savaitės prieš ministro išmetimą viešai pasirodžiusios publikacijos apie tai, kad Darbo partija nepatenkinta ministro darbu, galima buvo nujausti, tai nebuvo staigus judesys.
Kubilius: Turbūt. Galima daug šios krizės priežasčių vardinti.
Musnickas: Bet vis dėl to, kokia išeitis? Jūs manote, kad premjeras turėtų spausti Darbo partiją ieškoti kito kandidato?
A.Kubilius: Pirmiausia, premjeras turėtų nustoti taikyti kandidatams į ministrus beveik nulinius reputacijos standartus. Premjeras ir Prezidentė gavo tą pačią pažymą. Prezidentė sako, kad pažyma atskleidė informaciją dėl kurios ji net negali pradėti svarstyti ir ji nustebusi, kodėl premjeras į tai nekreipia dėmesio, o premjeras sako, nieko ten nėra. Taigi premjeras, matyt, pasidavęs tai tėkmei, kad taikyti kokius nors standartus savo koalicijos partneriams nėra jokios prasmės. Kai jau pasikvieti į koaliciją partiją, kuri buvo teisiama korupcijos byloje, tai po to visi standartai pasidaro nuliniai. Premjeras visgi tuos standartus turėtų sugrąžinti į normalesnį lygį ir reikalauti tokių kandidatų, kurie nekeltų abejonių savo reputacija.
Musnickas: Jūs matėt tą pažymą?
Kubilius: Pažymos nemačiau.
Musnickas: Bet iš tos informacijos, nes pažymos tekstas visur nutekėjo ir iš to, ką praneša žiniasklaida, Jums kelia abejonių V. Gedvilo veiksmai ir tai, kad jis galėtų būti kandidatas į ministrus?
Kubilius: Sunku vertinti, nes nemačiau pažymos. Yra atskiri epizodai, tam tikras kontekstas. Kaip tai atspindėta pažymoje sunku pasakyti. Vėlgi, tos detalės galbūt nėra tiek svarbios. Svarbu tai, kad Prezidentė turi pilną konstitucinę teisę pasakyti, kad ji netvirtins tokio kandidato į ministrus. Ji tą gali daryti remdamasi pažyma, savo supratimu apie kvalifikaciją, žmogaus reputaciją. Premjeras turi nedemonstruoti savo tariamo stiprumo, o prieš teikdamas kandidatą jis turi susitarti su Prezidentu. Jis to nepadarė, dabar turime tokią situaciją.
Turime atkreipti dėmesį ir į tai, jog gali būti, kad tai tam tikra Darbo partijos taktika kelti krizę. Gal jų strategija tokia, kad jiems reikia priežasčių trenkti durimis. Pati Darbo partija akivaizdžiai krizėje ir tai tampa jau visos valdančiosios koalicijos krize. Kaip tai išsispręs, sunku prognozuoti, bet kad ši valdžia pasižymi dramatišku vidaus problemų sprendimu ir nepasižymi naujomis valstybės valdymo idėjomis – akivaizdu.
Musnickas: Jūs pats vadovaujate šešėliniam kabinetui ar ne?
Kubilius: Šešėliniam kabinetui vadovauti paprasčiau nei vyriausybei.
Musnickas: Jeigu atsitiktų valdžioje krizė ir Jums reikėtų su visu kabinetu, sakykime, staiga perimti valdžią, Jūs visus savo ministrus iš šešėlinio kabineto teiktumėte Prezidentei?
Kubilius: Taip tiesiogiai nesiečiau. Jau pradžioje sakėme, kad šešėlinė vyriausybė nėra garantija, kad dirbantys ministrais turi kelialapius, pasitaikius progai, į tikrus ministrus. Šešėlinė vyriausybė reikalinga tam, kad matyti, kas ką gali padaryti, ko negali.
Musnickas: Bet remiantis dabartinių įvykių kontekstu ir pakankamai griežtu Prezidentės vertinimu, ministrų reikalavimu būti super skaidriais, Jūs ne visus teiktumėte?
Kubilius: Dėl skaidrumo neturiu jokių abejonių. Bet kuriuo atveju, derinčiau su Prezidente ir tik suderinęs skelbčiau pavardes. Bet šalia skaidrumo dar reikia kvalifikacijos, žinių, energijos, ryžto, idėjų ir t.t. Tuos reikalavimus ministrams matau kaip didesnius ir platesnius, negu vien tik skaidrumas. Tačiau skaidrumas būtina sąlyga, be kurios tu gali turėti labai daug gražių idėjų ir būti energingas, bet jeigu turi problemų su skaidrumo reputacija – ministru tikrai nebūsi.
Musnickas: Vyriausybė pateikė savo ataskaitą. Jūs sukritikavote, aišku, ko gi buvo galima tikėtis iš Jūsų, negi pagyrimo. O galima pagirti už kažką vyriausybę?
Kubilius: Ne, atrodo jau per daug gyriau. Bandžiau objektyviai vertinti ne tiek ataskaitą, o kiek vyriausybės veiklą. Ją galima pagirti už kelis stambius parėjusiais metais padarytus dalykus – terminalo statybos pabaigą, euro įvedimą ir už realizuotą partijų susitarimą dėl gynybos biudžeto didinimo. Šie dalykai yra arba tęstiniai, arba, kaip jau sakiau, nereikalavo vyriausybės idėjinės lyderystės.
Musnickas: Jūs sakote idėjų vyriausybė neturi?
Kubilius: Tai pagrindinis priekaištas vyriausybei. Dar galima pagirti už tai, jog dirbdama taip lėtai ir be jokių idėjų nieko blogo nepadarė. Bet iš kitos pusės, ta idėjinės lyderystės stoka, idėjinė stagnacija, kuri viena iš ryškiausių šios valdžios bruožų, ji pradeda vis labiau atsispindėti ir ekonominėje stagnacijoje. Matome ekonomikos augimo lėtėjimą, valdžia bando aiškinti visaip ir Rusija, ir geopolitika ir t.t., bet jeigu žiūrėti į poros metų statistiką, tai labai ryškiai matome, kaip per tuos metus nuosekliai ryškėja ekonominės stagnacijos tendencija.
Musnickas: Iš kur tada tokie premjero reitingai?
Kubilius: Kol dar ta ekonomika visiškai nesubyra ir neištinka didesnė krizė, tam priežasčių kol kas nėra, žmonės į tą idėjinę stagnaciją žiūri pakankamai ramiai.
Musnickas: Atlaikyti beveik visą kadenciją su aukštais reitingas yra kažkas naujo.
Kubilius: Nesiimu spręsti. Žiūrint kaip vertinsime, ko norime iš premjero ir vyriausybės. Jeigu norime iš premjero aukštų reitingų ir mums nesvarbu kiti darbo rezultatai, tai tada galime sakyti, kad nuostabiai dirba. Tačiau mano nuomone, premjero darbo svarbiausias rezultatas ne reitingai, o vienų ar kitų stambių, naujų, svarbių idėjų įgyvendinimas tam, kad išvengtume pralaimėjimų globalioje konkurencijoje, kad mūsų ekonomika turėtų gerą tempą, kad žmonių gerovė sparčiau vytųsi europinį lygmenį ir t.t. Tam kartais reikia daryti ir nelabai populiarius sprendimus, tam reikia politinės valios įvairiuose ginčuose priimant sprendimus. To iki šiol nelabai matėme iš šios vyriausybės. Galime pasidžiaugti, kad tuos svarbius projektus, kurie reikalavo tęstinumo, kad vyriausybė juos sugebėjo įgyvendinti, nors su įvairiais purslais, Skardžiaus komisijomis ir pan. Bet kai paklausi premjero, ką naujo jis pradėjo per praėjusius metus įgyvendint, tai jis nežino ką į tai atsakyti.
Musnickas: Jūs paskutinę dieną esate TS-LKD pirmininkas, rytoj suvažiavimas. Ką nors naujo gal galite pasakyti, Jūs projektuojate save į partijos pirmininko pavaduotojus, kas kaip atrodys, patarėt ką pasirinkti?
Kubilius: Pirmiausia pradėsiu nuo to, kad šiandien turime didelę tarptautinę konferenciją, kurioje susirinks Europos ir Amerikos centro dešinieji, panašiai mąstantys ir tarsimės kaip padėti Ukrainai ir kaip padėti visoms mūsų Rytų kaimynėms. Čia mūsų partijos didelio tarptautinio darbo rezultatas, jau antra tokia konferencija. O rytoj partijos suvažiavimas. Pats svarbiausias dalykas – turėsime naują pirmininką. Linkiu sėkmės Gabrieliui ir matau didelį potencialą, naują Lietuvos etapą, kuriam reikia naujos energijos ir idėjų.
Musnickas: Matote save pavaduotoju ar ne?
Kubilius: Matau save dirbantį bet kokiose pozicijoje ir toliau labai intensyviai valstybinį ir partinį darbą. Visi postai yra Gabrieliaus pasirinkimas ir tikrai nepretenduoju į pavaduotojus, įsivaizduoju kur galėčiau būti naudingas nebūtinai dalyvaudamas kasdieniniame partijos valdyme.
Musnickas: Kaip Jūs galvojate, o gal žinote, ar naujasis pirmininkas grįš iš Europos Parlamento vadovauti partijai?
Kubilius: Jis tikrai grįš. Ir tą ne vieną kartą yra sakęs.
Musnickas: Bet dar negrįžta…
Kubilius: Pirmiausia jis turi užbaigti kelis svarbius darbus Europos Parlamente ir dabar jam kaip tik tenka didžiulė atsakomybė vadovauti specialiam Europos Parlamento raporto, apie santykius su Rusija, rengimui ir tai labai svarbus darbas, yra dar keletas darbų. Jis aiškiai yra pasakęs, kad ilgai neatidėliodamas grįš tam, kad galėtų intensyviai dalyvauti rengiantis Seimo rinkimams.
Agnė Januškienė
Seimo TS–LKD frakcijos
Viešųjų ryšių grupės atstovė