Akmenės krašte viešėjo dešimt ukrainiečių vaikų ir dvi juos lydinčios karininkų žmonos. Visi jie buvo linkę nutylėti savo pavardes, nes atvyko iš labiausiai neramumų draskomos Ukrainos zonos ir nežinia, kaip bus sutikti grįžę namo.
Julija namie dirbo psichologe, o Olga – juriste. Tarp stovyklaujančiųjų buvo vienos iš jų dukra, kitos – du sūnūs. Karo pabėgėlių vaikams surengta dešimties dienų stovykla Balsiuose su turininga programa – žaidimais, sporto varžybomis, atrakcijomis, aprodytas Vilnius, Trakai, pajūrys, suorganizuota įdomių susitikimų. Vienas iš jų – Savivaldybėje, kuriame dalyvavo ir ukrainiečiai Inga ir Dimitrijus, kiek anksčiau nuo karo radę išsigelbėjimą ir dabar apsistoję Akmenės krašte.
Savivaldybės meras Vitalijus Mitrofanovas susitikime svečiams papasakojo apie rajoną, aprodė darbo aplinką. Jis nevengė užsiminti ir apie tai, jog Lietuva galėtų sudaryti palankesnes sąlygas ukrainiečiams gyventi, įsidarbinti, imtis verslų. Meras papasakojo apie savo diskusijas Vyriausybės, ambasadorių lygiu, skirtas Lietuvos ir Ukrainos santykiams, su kuriais susiduriama savivaldos lygmenyje. Juk pastaruoju laiku į Akmenės kraštą atvyksta daug vengiančių karo ir suirutės savo šalyje ukrainiečių, turinčių leidimą laikinai gyventi, tačiau jiems dėl daugybės biurokratinių reikalavimų sunku integruotis į gyvenimą Lietuvoje. Atvykėliams sunku įsidarbinti, imtis smulkiojo verslo, įgyti socialinių garantijų, neaiškūs mokesčių klausimai, jų šeimos nariams reikia kas tris mėnesius važinėti į gimtinę tvarkyti dokumentų. Mero V.Mitrofanovo nuomone, karo apimtų Donecko ir Luhansko regionų gyventojams reikėtų supaprastinti procedūras gauti leidimą nuolat gyventi Lietuvoje.
Mero pavaduotojas Apolinaras Nicius pasveikino stovyklautojus, o stovyklos iniciatorius, Akmenės rajono savivaldybės tarybos narys, Ventos regioninio parko direktorius Andrius Almanis papasakojo, kaip gimė jos idėja. A.Almanio ryšiai su ukrainiečiais užsimezgė, kai jis neliko abejingas prasidėjusiems Maidano įvykiams ir socialiniame tinkle subūrė Ukrainą palaikančius žmones. Po kurio laiko A.Almanis buvo pakviestas pabuvoti Ukrainoje. Menininkės, pedagogės Ritos Almanis paragintų vaikų piešinių paroda buvo eksponuojama trijose vietose Mariupolyje. Į Lietuvą ir Naująją Akmenę buvo atvykę ukrainiečiai paramos kariams rinkėjai, kurie pasakojo apie tikrąją padėtį suirutės apimtuose regionuose. Pernai Savivaldybės pastangomis Naujojoje Akmenėje organizuotas kelių valstybių atstovų susitikimas demokratijos sklaidos Ukrainoje klausimais. Tam finansavimas gautas iš Briuselyje (Belgija) įsisteigusios Vietos demokratijos agentūrų asociacija (ALDA). O prieš kurį laiką A.Almanis pasirūpino, kad Akmenės rajono savivaldybė skirtų lėšų lėktuvo bilietams, ukrainiečių stovyklavimo išlaidoms padengti.
Susitikime vaikai sakė, kad jiems įdomu ir linksma stovyklauti, deja, tuo metu jų tėvai priversti kariauti. Suaugusieji jų palydovai pabrėžė, kad vaikai su savimi į Ukrainą išsiveš po dalelę Lietuvos ir Akmenės krašto. Šis susitikimas – tarsi mažas Ukrainos žingsnelis link Europos Sąjungos. Mažieji ukrainiečiai Savivaldybėje buvo apdovanoti suvenyrais ir saldumynais. Savo ruožtu jie Savivaldybės merui V.Mitrofanovui įteikė pačių pieštą paveikslą, kraitelę su širdies formos kepiniais, padabintais nacionalinės vėliavos spalvomis, ukrainietišką siuvinėtą rankšluostį. Merui įteiktos ir trys oficialų Ukrainos institucijų padėkos už paramą šiai šaliai bei svetingą jos vaikų priėmimą.
Savivaldybės administracijos viešųjų ryšių vyriausioji specialistė Jolanta Šiurkuvienė