Kaip Lietuvoje sekasi regionams? Pradėsiu nuo internetinės žiniasklaidos antraščių: „Pūliuojanti Lietuvos provincija: toks gyvenimas atima žadą“, „Tarp turtingųjų ir vargšų Lietuvoje veriasi bedugnė“ ir pan. Žinios iš regionų, kaip paskutiniu metu girdime, neteikia jokio optimizmo Lietuvos provincijai, o greičiau atvirkščiai – kaimas gąsdina savo siaubo filmų scenarijais.
Regionuose populiarių TV laidų „24 valandos“ ir „TV pagalba“ vaizdai tiesiog šokiruoja. Protingi tėvai, saugantys savo vaikų psichiką nuo tokių laidų personažų elgesio, žodyno ir apskritai nuo žalojančios pasaulėžiūros, stengiasi, kad tokie vaizdai į jų atžalų akiratį nepatektų
Ne paslaptis, kad problemos provincijoje neatsirado vakar ar šiandien. Sakyčiau, tai tarybinio paveldo reliktai, geriausiai atspindėti dar tarybiniais metais sukurtoje Romualdo Granausko apysakoje „Gyvenimas po klevu”, kurioje autorius parodo žūstantį, prasigeriantį kaimą.
Jau 25-eri metai Nepriklausomybės, o provincijos, juolab kaimo žmonių, gyvenimo istorijos dar nykesnės, jų problemos nesprendžiamos. Socdemai per rinkimus skelbė – „svarbiausia – žmogus“. Matyt, į tų svarbiausiųjų sąrašą regionų žmonės neįtraukti. Ir ne tik jie. Ar prie nykstančio ir prasigeriančio kaimo nereikėtų pridėti dar ir daugiau Lietuvos miestų, išskyrus Vilnių, Kauną ir Klaipėdą?
Kyla natūralus klausimas, ar regionų problemų sprendimas neturėtų tapti pagrindiniu prioritetu Lietuvos valdžiai? Deja, panašu, kad dabartinei valdžiai kaimo problemos nerūpi. Nors… Pats Premjeras, daugelis Vyriausybės narių ar Seimo komitetų pirmininkų, dauguma valdančiosios daugumos atstovų yra išrinkti regioninėse apygardose. Didžioji dalis šiandienos valdininkų, valdžios atstovų Lietuvoje taip pat yra kilę iš regionų. Atrodo, turėtų į savo šaknis atsigręžti, susirūpinti. Deja, regioninė politika merdi.
Prisiminus valdančiųjų rinkiminį šūkį „svarbiausia – žmogus“, taip ir norisi klausti, ar žinote, kaip gyvena žmogus regione? Ką valstybės politikai padarė, kad visiems žinomi skirtumai tarp didžiųjų miestų ir provincijos bent kiek sumažėtų? Labiausiai iš valdžios atstovų norėtųsi išgirsti, kokia apskritai šiandien yra Lietuvos regioninės politikos strategija? Tačiau tikslių atsakymų vargu ar sulauksime.
Nenuostabu, kad didelė dalis provincijoje rinktų politikų net nežino, kad šiandien Lietuva regioninės politikos ir valstybės strategijos tiesiog nebeturi. Regioninės politikos kelias prasidėjo dar 2005 m. gegužės 23 d. A. Brazausko Vyriausybės priimta Lietuvos regioninės politikos strategija. Ji be didesnių rezultatų egzistavo iki 2011 m., kai A. Kubiliaus Vyriausybė sausio 17 d. patvirtino regionų socialinių ir ekonominių skirtumų mažinimo programą, numačiusią išskirti tikslines (daugiausia problemų turinčias) teritorijas. Buvo nustatyti tikslinių teritorijų vystymo tikslai ir uždaviniai, kurių įgyvendinimas turėtų išspręsti regionus kamuojančias problemas. Ši programa buvo numatyta iki 2013 metų. Valdžią perėmus socdemams, regionų politika vėl sustingo.
Atrodo, kad regionuose išrinktiems politikams – premjerui A.Butkevičiui ir beveik visiems Vyriausybės nariams – Lietuvos regionų politika yra tiesiog neaktuali. Kaip matome, per trejus šios Vyriausybės valdymo metus šiuo klausimu ji nieko taip ir nesugebėjo nuveikti. Akivaizdu, kad dar labiau išryškėję socialiniai ir ekonominiai skirtumai tarp regionų dabartinei valdžiai nėra prioritetinė sritis. Gal čia kaltas politologų, opozicijos, net kai kurių valdančiųjų partnerių pabrėžiamas šios Vyriausybės neveiklumas, plaukimas pasroviui?
Net Lietuvos Respublikos Prezidentė neseniai interviu televizijai užsiminė, kad jau nemato didelės prasmės aktyviai bendrauti su Vyriausybe, kritikuoti jos dėl neveiklumo ir vis ją raginti tiesiog dirbti savo darbą. Liūdnai komiška, kai pilietis, internete bandydamas surasti informacijos apie ministerijų ar kitų institucijų nuveiktus darbus atskirties tarp regionų ir didžiųjų miestų mažinimo srityje, aukščiausiose pozicijose randa įrašą iš 2013 m. konferencijos, kurioje Vidaus reikalų ministerijos Regioninės politikos departamento vadovas Arūnas Plikšnys tiesiog… miega (https://www.youtube.com/watch?v=AWGo-Byt26w). Sakyčiau, šis video geriausiai atspindi šiandieninės regioninės politikos būklę…