Apkeliavęs įdomiausius pasaulio kraštus, svajojęs palaikų pelenais pabirti viršum Himalajų kalnų, keliautojas, fotografas, rašytojas Paulius Romualdas Normantas vis dėlto sugrįžo į gimtąjį Papilės kraštą. Papilės piliakalnis tapo jo paskutiniu ir amžinuoju Everestu…
Gimęs 1948 metais Kalniškių kaime, mokytojų šeimoje, Paulius Normantas išėjo į platųjį kelią ir tapo pasaulio žmogumi, tačiau nuolat sugrįždavo į gimtąjį Papilės ir Viekšnių kraštą, pasisemdavo stiprybės. Susidomėjęs kelionėmis, fotografija, jis gyvenimą paskyrė pasauliui pažinti ir įamžinti. Išleido daug fotoalbumų, kalendorių, surengė daug įspūdingų fotografijos parodų, rašė haikus. Mūsų kraštietis dalyvavo ekspedicinėse kelionėse po Tibetą, Himalajus, Indiją, Tailandą, Kambodžą, Laosą, Indoneziją, Šri Lanką, Butaną ir kitas įdomiausias pasaulio valstybes.
Jis turėjo Lietuvos ir Vengrijos pilietybes, tad ir jo kūryba labai aukštai įvertinta abiejose šalyse. Po kūrėjo mirties prabilta apie Pauliaus į mūsų gyvenimo pilkumą atneštą neįprastą Himalajų dvasią ir šviesą. Toji šviesa jį lydėjo paskutinėje kelionėje į amžinuosius namus.
Šių metų sausio 7 dieną Vengrijoje miręs dviejų valstybių pilietybę turėjęs Paulius Normantas palaidotas dviejose valstybėse. Viena urna su palaikų dalimi liko Vengrijoje, o kitą dalį kovo 14- ąją parvežė į gimtąjį kraštą. Šv. Mišias už jo vėlę aukojo Papilės parapijos klebonas J. Jucys, pamaldose dalyvavo iš Vengrijos, iš Vilniaus, iš Šiaulių, iš Mažeikių ir kitur atskubėję jo artimieji, talento ir asmenybės gerbėjai, mūsų krašto žmonės. Aukštajame Papilės kalnelyje, kur ilsisi istorikas ir švietėjas Simonas Daukantas, amžinosios ramybės atgulė ir Paulius Normantas.
Prie kapo duobės apie iškilųjį menininką, apie jo didžiulį palikimą pasaulio kultūrai kalbėjo Savivaldybės meras V. Mitrofanovas, istorikė V. Girininkienė, rašytojas V. Rubavičius, taip pat Vengrijos lietuvis, keliautojai ir fotografai iš Šiaulių. Aidėjo Ventos muzikos mokyklos mokytojų birbynėmis atliekamos melodijos.
Kalbėdami P. Normanto atminimui skirtoje popietėje S. Daukanto gimnazijoje, vicemeras A. Nicius ir kiti prisiminė jo viešnages gimtinėje, spontaniškai pateikė siūlymų, kaip įamžinti atminimą – jo vardu pavadinti gimnazijos geografijos kabinetą, jo darbams skirti nišą Akmenės krašto muziejuje. Visi pasiklausė P. Normanto gyvo balso, kurį užrašė žurnalistas V. Ruškys.
Julija SEJAVIČIENĖ
Akmenės rajono savivaldybės administracijos informacija