Spalio 5 d. – lapkričio 3 d. Klaipėdos apskrities viešosios I.Simonaitytės bibliotekos III aukšto hole eksponuojama fotomenininko, eksperimentatoriaus Artūro Jonausko fotografijų paroda „Prie jūros“.
Artūras Jonauskas – išskirtinis svečias Žemaitijoje. Nors A.Jonauskas gimė (1967 m.) Archangelsko srityje Rusijos šiaurėje, jam Lietuva, o ypač Žemaitija – ypatingai brangios širdžiai vietos. Juk čia, visai šalia Plungės, Jodėnų kaime, gimė jo tėvas Algis, o miesto kapinaitėse ilsisi seneliai… Jodėnų Janauskai išaugino septynias atžalas, ir, pasak Artūro, jis turi per dvidešimt pusbrolių ir pusseserių. Deja, giminystės saitai nutrūkę.
Vaikystėje A.Jonauskui su tėvais ne kartą teko keisti gyvenamą vietą. Gyveno Latvijoje (Ryga, Liepoja, Priekulė), Rusijos miestuose, tarp kurių net Mirnas, garsėjantis kosmodromu… Nuo 1983 m. A.Jonauskas gyvena Sankt Peterburge. Čia įgijo fotografo išsilavinimą, susiformavo kaip kūrybinė asmenybė.
Nuo 2001 m. menininkas dėsto fotografijos specialybę Sankt Peterburgo fotografijos mokyklose. Po metų savo kūryboje ėmė taikyti įvairius spausdinimo metodus, per juos išreikšdamas savo pasaulėžiūrą ir gyvenimo patirtį. Menininką ypač domina senieji fotografinio atvaizdo išgavimo būdai, o juos pažinęs kuria naujas alternatyvias technikas. Pastaruoju metu fotografuoja savos gamybos juostiniu pinhole fotoaparatu. A.Jonauskas ne šiaip eksperimentuoja su technologijomis, – jas naudoja kaip galingą vizualinę kalbą. „Darbas su alternatyvia fotografija man teikia laisvę renkantis medžiagą, galimybę kuo geriau išreikšti save visuose atvaizdo kūrybos etapuose, suteikia meno kūrinio kūrybos džiaugsmą,“ – sako A.Jonauskas.. 2006-aisiais kūrėjas įsteigė meninės fotografijos mokyklą. Tuo metu (2003–2008) dirbo ir fotogalerijos „Black&White“ meno vadovu, rengė fotografų, dirbančių klasikinės fotografijos technikose, parodas. 2010 m. įsteigė alternatyvios fotografijos galeriją „1719“. Skaito paskaitas, veda meistriškumo kursus apie alternatyvias fotografijos spausdinimo technikas.
Pastaruoju metu A.Jonauskas daug dirba naudodamas savarankiškai sukurtą originalų spausdinimo būdą – fototipiją. (Atvaizdas, atspausdintas ofortiniu rašalu, rankiniu būdu ofortinėmis staklėmis perkeliamas ant popieriaus lapo.) A.Jonauskas, gerai pažįstantis Lietuvos kūrėjus, su jais dalijasi patirtimi, kūrybiškai bendradarbiauja per Lietuvos fotomenininkų sąjungos rengiamus tarptautinius fotomenininkų seminarus Nidoje. Peterburgietis sako, kad mūsų šalyje nėra menininkų, kuriančių jo pamėgta technika. O ir kitur nedaug ką sužavi sudėtinga, daug kruopštumo reikalaujantis darbas, kurio rezultatai yra neprognozuojami… Štai Rusijoje A.Jonauskas pažįsta vos vieną autorių, kuriantį fototipijas, žino, kad yra vienas entuziastas ir Japonijoje, vos keli Europoje, Amerikoje. „Visame pasaulyje susirinktų gal dešimt žmonių, kuriančių fototipijas. Fotografijas, kurios labai panašios į grafikos darbus. Tai nespalvoti, prislopintų tonų, subtilių pustonių darbai, galintys perteikti ir ramias emocijas, ir ryškius išgyvenimus,“ – sako A.Jonauskas, dėstydamas sudėtingą šio kūrybos metodo specifiką ir subtilumus, pasakodamas apie konkrečius darbus.
Daugiau kaip dešimt metų A.Jonauskas aktyviai dalyvauja parodose. Tarp svarbiausių grupinių tai – grupinės parodos Rusijoje, Suomijoje, Latvijoje, Lietuvoje. Surengė trylika personalinių parodų, tarp jų – per seminarą Nidoje, (2007) ir fotobienalė Plungėje (2010). Sentimentai vėl atvedė į Žemaitiją; šįkart su personaline paroda „Prie jūros“, kuri jau aplankė Plungę, šiuo metu pristatoma Klaipėdoje, o vėliau ją matys ir Vilniaus žiūrovai.