Juozas SKRIPKAUSKAS
„ŪP“ korespondentas
Skuodo r. vykusioje Žemdirbio muziejaus šventėje buvo parodytas mėgėjiškas filmas apie pėsčiųjų tilto per Luobos upę statybą. „Ūkininko patarėjas“ pasidomėjo šiuo vietos gyventojams svarbiu objektu. Pasirodo, gyventojų iniciatyva galima nuveikti didelius darbus.
Tiltų per Luobos upę Knežės kaime būta ir praėjusiame amžiuje, tačiau jų likimai dažniausiai katastrofiški. Antai žinoma, kad XX a. pr. toje vietoje stovėjo malūnas, buvo užtvanka ir tiltas. Tačiau, pagal vieną versiją, malūną kartu su tiltu sugriovė potvynis, pagal kitą – jis buvo sudegintas.
Pastaraisiais dešimtmečiais vos už kilometro vienas nuo kito skirtinguose upės krantuose esančius Knežės ir Kaukolikų kaimus jungė laikinas medinis lieptas, kurį dažną pavasarį nuplaudavo potvyniai. Tad būtent vasarą, kai atsirasdavo poreikis kaimams susisiekti, tilto nebebūdavo. O jo labiausiai reikėjo daliai Kaukolikų kaimo gyventojų, kurių artimųjų kapai – kitame upės krante. Negalėdami jų pasiekti tiesiai per upę, kaimo gyventojai turėdavo važiuoti dvidešimt kilometrų kitais keliais.
Gyventojų iniciatyva pasiekta, kad Skuodo r. savivaldybė prisidėtų lėšomis prie tilto statybos, tam tikra pinigų suma surinkta iš rėmėjų. Maždaug 30 m ilgio metalinį pėsčiųjų tiltą savo dirbtuvėse pagamino Aleksandrijos seniūnijos verslininkas Virginijus Mitkus.
Minėtos šventės metu ir buvo rodoma tilto kelionė iš Truikinų kaimo, kur yra verslininko dirbtuvės, iki Luobos upės, esančios beveik už 10 kilometrų. Ilgą krovinį, užkeltą ant specialaus vežimo, tempė traktorius. Tiesiame kelyje jokių problemų nekilo, tačiau 90 laipsnių posūkyje atsirado sunkumų, mat toks ilgas vientisas krovinys paprasčiausiai negalėjo išsilankstyti pagal kelio vingius. Tad iš paskos važiavusiam kranui teko jį kilstelėti, kad neįvažiuotų į griovį.
Šiandien Luobos krantus jungiantis tiltas sujungė ir du kaimus. Tiesa, Knežėje gyvena vos keletas šeimų, tačiau Kaukolikai – nemaža gyvenvietė, jos žmonės turės galimybę reguliariai aplankyti kitame upės krante besiilsinčių artimųjų kapus.
Autoriaus ir archyvo nuotraukos