Pinigai, turbūt, yra viena iš dažniausių temų: juk norisi žinoti visas naujienas, susijusias su pokyčiais finansų srityje. Naujienų svetainėse dažnai diskutuojama, kokie turėtų būti atlyginimai Lietuvoje, mokesčiai, paskolų palūkanos. Deja, dažnai įdomesnė yra ne asmeninė, bet svetima piniginė situacija. Apie savus finansus vis dar vengiama diskutuoti, todėl daugelis net neįsivaizduoja, kas gali ją matyti.
Ką apima finansinė informacija?
Išgirdus terminą „finansinė informacija“, daugelis įsivaizduoja, kad omenyje turimas atlyginimas ar mokesčiai. Tačiau ši informacija apima daug daugiau dalykų. Norint surinkti visą informaciją apie asmens ar įmonės finansus, reikėtų žinoti:
- turimas banko sąskaitas, jų numerius, jose esančius duomenis;
- asmens ar įmonės patiriamas išlaidas;
- pajamas;
- gautos banko ar greitos paskolos internetu sąlygas;
- paskolos ar kreditų grąžinimo terminus;
- kreditingumo įvertinimą;
- gaunamas stipendijas, socialines pašalpas;
- draudimo informaciją;
- testamento informaciją;
- turimus finansinius įsipareigojimus.
Galima daryti išvadą, kad finansinė informacija – tai bet kokie duomenys, susiję su asmens finansiniais veiksmais. Tokių veiksmų ataskaita labai svarbi ne tik valstybės institucijoms, bet ir bankams, kreditų įmonėms, kurių darbas yra įvertinti asmens mokumą ir nuspręsti, kokios turėtų būti banko ar greitos paskolos internetu sąlygos. Šiam sprendimui priimti reikalinga speciali finansinės informacijos dalis: kredito istorija.
Kredito istorijos svarba
Informacija, reikalinga kredito istorijai, susijusi su asmens turimais ir turėtais įsipareigojimais, tiksliau: imto kredito suma, pinigų grąžinimo terminu, data bei kredito reitingu. Jei asmuo nėra turėjęs paskolų, gilinamasi į kredito reitingą. Ši informacija yra ypač aktuali derantis dėl paskolos ar lizingo sąlygų. Turint teigiamą kredito istoriją, galima gauti lankstesnes, labiau pritaikytas sutarčių sąlygas, padedančias lengviau laikytis sutarties termino.
Kredito istoriją gali matyti įmonės, teikiančios finansines paslaugas, o prireikus, ją gali pasitikrinti ir kiekvienas norintis. Tai daryti kartais kiekvienam yra naudinga, nes žinodami savo įvertinimą, galite geriau pasiruošti deryboms, pagrįsti savo poziciją dėl norimų paskolos sąlygų. Tai ypatingai aktualu žinant, kad atlyginimai Lietuvoje kinta ne dažnai (žmonės kartais ne vienus metus dirba už tą pačią pinigų sumą, jiems nepavyksta gauti papildomų pinigų ir greitai sutaupyti). Nuo sutartų palūkanų sąlygų priklauso, kiek jūs išleisite ir galėsite sutaupyti. Be to, pastebėta, kad turint prastai vertinamą kredito istoriją, galima prarasti reikšmingą sumą (užstatui ar didesnėms palūkanoms).
Teigiamos kredito istorijos išlaikymas
Žinant kredito istorijos įtaką banko ar greitos paskolos internetu sąlygoms, pravartu stengtis išlaikyti kuo geresnį vertinimą. Vivus.lt atstovai pasakoja, kad tai galima padaryti keliais būdais:
- Prieš imdami paskolą, įvertinkite savo mokumą: ar tikrai galėsite sumą kartu su palūkanomis grąžinti iki nustatyto termino? Jei manote, kad tokios galimybės neturite, geriau ieškoti kito pajamų šaltinio, pavyzdžiui, susitarkite su vadovu dėl avanso.
- Greituosius kreditus naudokite tik skubiu atveju, pavyzdžiui, staiga prireikus lėšų sutvarkyti aplietą butą, kai už kelių savaičių gausite atlyginimą.
- Jei turite uždelstų mokėjimų, kuo greičiau juos grąžinkite.
Susidarius nepalankiai situacijai, pavyzdžiui, jei jau turėjote skolų, kurias vėliau grąžinote, yra galimybė bankui pateikti raštišką pasiaiškinimą. Tai gali pakreipti jūsų vertinimą palankesne linkme.
Priešingai nei „Sodrai“ ar VMI, kurioms svarbūs sumokami mokesčiai ir atlyginimai Lietuvoje, bankams aktualiau žinoti jūsų turėtus finansinius įsipareigojimus ir jų sąlygas. Naudodamiesi tam tikromis svetainėmis, informaciją, kurią jie mato, galite patikrinti ir jūs. Žinodami realią situaciją, galėsite lengviau reikalauti norimų sąlygų.