Gerokai nuo kitų lietuvių kalbos dialektų besiskirianti žemaičių tarmė domina šį kraštą lankančius turistus. Ta aplinkybė Žemaitijos nacionalinio parko direkciją paskatino įrengti lankytojų centre savotišką, žaidimais pagrįstą žemaičių kalbos mokymosi klasę.
Platelių lankytojų centro administratorė Aušra Brazdeikytė „Ūkininko patarėjui“ atskleidė, kaip kilo ši idėja.
– Pagal Saugomų teritorijų tarnybos vykdytą europinį projektą visose saugomose teritorijose buvo kuriami lankytojų centrai, o mes turėjome sumanyti, kokio centro norėtume. Pirmoji atėjusi mintis buvo kultūros paveldą pristatyti per žaidimą. Medžiagos daug, o pateikėme tai, kuo iš kitų išsiskiriame. Čia ir Užgavėnių, Joninių tradicijos, turime net du Kryžiaus kelius ir su niekuo nesupainiojamą žemaičių kalbą. Atvažiavę žmonės išgirsta žemaitiškai kalbant, bet mažai ką supranta. Mums pasiūlė gerą idėją – sukurti magnetukus su žemaitiškais žodžiais ir lietuviškus jų atitikmenis, savotišką žodynėlį, kurį patys lankytojai galėtų dėlioti. Iš chaotiškai sudėtų magnetukų jie turi atrinkti žemaitiškus žodžius ir šalia išrikiuoti lietuviškus. Žemaitiškus žodžius parinkome ne skolinius, o autentiškus. Pavyzdžiui, žemaičiai kopėčias vadina „drobynomis“, tačiau iš Vilniaus krašto atvykę lenkų mokiniai tokį žodį nesunkiai „perkanda“, nes jis yra lenkų kilmės. Kaip ir ciuocė (teta), pruoška (skalbėja) ar ki-
ti, – pasakojo A. Brazdeikytė.
Žemaitiškų žodžių, kurie dalyvauja žaidime, kitoms kalboms nepriskirsi: vēdo (mudu), ledžingas (pačiūžos), rokoutėis (kalbėtis), košintė (liesti), nuotrīnės (dilgėlės), zgrebnos (patogus) ir daug kitų.
Brazdeikytė paminėjo dar vieną išskirtinį šių kraštų bruožą – Žemaitijos nacionalinio parko teritorijoje yra net du Kryžiaus keliai.
– Žemaičių Kalvarijos atlaidus ir čia įrengtą Kristaus kančių kelią daugelis puikiai žino. Tačiau mažiau žinomas Beržoro Kryžiaus kelias. Beržoras yra kaimas Platelių kaimynystėje, jame stovi viena seniausių Lietuvoje medinių bažnyčių, išlaikiusių autentišką išvaizdą. XVIII a. viduryje čia buvo pastatyta 14 medinių Kryžiaus kelio koplyčių, sovietiniais metais jas nugriovė, o dabar vėl atstatė. Beržore vyksta įvairių atlaidų, garsiausi – Švč. Mergelės Marijos Škaplierinės. Jų metu lankomos koplyčios, – pasakojo lankytojų centro administratorė.
Retas atvejis būdavęs, kad vos per du kilometrus nutolusios vietovės turėtų savas bažnyčias. Anuometinis Platelių klebonas buvęs labai veiklus ir įtakingas. Kai 1744 m. pastatė Platelių bažnyčią, likę statybinių medžiagų, ir iš jų po dvejų metų iškilusi Beržoro bažnyčia.
Juozas SKRIPKAUSKAS