Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento (ŠRAAD) darbuotojai nuolat stebi situaciją Radviliškio ir Pakruojo rajonuose, kur po gaisro vienoje Radviliškio įmonėje paskelbtos ekstremalios situacijos. Vandens kokybė užterštoje Obelės upėje ir Petraičių tvenkinyje po truputį gerėja. Neutralizuojamos per gaisrą užterštos teritorijos.
ŠRAAD Pakruojo rajono agentūros darbuotojai kasdien tikrina Obelės upės vandenyje ištirpusio deguonies kiekį. Deguonies kiekis didėja. Praėjusios savaitės pabaigoje Obelės upėje deguonies kiekis buvo stipriai sumažėjęs ties Stačiūnų gyvenviete, nukritęs ir prie Dargužių kaimo. Stačiūnų gyvenvietėje penktadienį buvo 0,88 mg/l, pirmadienį – 1,50 mg/l, ties Dargužių kaimu buvo 3,34 mg/l, vakar – 5,22 mg/l. Kuomet vandenyje ištirpusio deguonies kiekis mažesnis nei 1 mg/l, ima gaišti žuvys.
Upės vanduo tiriamas ir atokiau nuo Petraičių tvenkinio. Ties Vėzgės upės intaku penktadienį Obelės upėje deguonies kiekis buvo 6,24 mg/l, pirmadienį – jau 7,57 mg/l. Tiriama ir Kruojos upė. Buvo imami mėginiai prie Kareiviškio kaimo. Penktadienį šioje vietoje deguonies kiekis buvo 7,62 mg/l, pirmadienį – 10,52 mg/l.
Gerėja padėtis ir labiausiai nukentėjusiame Petraičių tvenkinyje. Vakar ŠRAAD Valstybinės analitinė kontrolės skyriaus darbuotojai ėmė mėginius Obėlės upėje prie Petraičių tvenkinio. Į tvenkinį įtekančiame vandenyje deguonies kiekis buvo 0,70 mg/l, o ištekančiame – 1,27 mg/l. Atsistatė ir vandens rūgštingumas – pH 7,63.
Pakruojo rajono savivaldybė, bendradarbiaudama su aplinkosaugininkais, siekia kuo greičiau pašalinti padarinius. Neutralizuojant į paviršinius vandenis patekusius taršalus tikimasi mokslininkų pagalbos. Pakruojo rajono medžiotojų ir žvejų draugija, padedama vietos žvejų, Petraičių tvenkinyje sugavo ir į kitus Pakruojo rajono vandens telkinius perkėlė daugiau kaip 11 tonų įvairių žuvų. Prie tvenkinio nuolat budi ŠRAAD pareigūnų ekipažai.
Gaisro gesinimo metu dideli panaudoto ir užteršto vandens kiekiai pateko į Radviliškio nuotekų valymo įrenginius bei sutrikdė jų darbą. Nevalytos nuotekos pateko į Obelės upę. Sunaikintas nuotekų valymo dumblas atstatomas. Šiandien valymo įrenginiai dirba jau beveik pilnu pajėgumu.
ŠRAAD Radviliškio rajono agentūros vedėjas ekstremalių situacijų posėdyje pasiūlė gaisro metu paveiktas teritorijas neutralizuoti kalkėmis. Šiam sprendimui buvo pritarta ir darbai jau pradėti. Kalkės pilamos į užtvenktą Obelės intaką. Taip pat naudojamos prie daubos į kurią tekėjo vanduo iš gaisravietės. Kalkėmis neutralizuojamas ir dauboje susikaupęs vanduo. Taip siekiama neutralizuoti anglį.
Paviršiniams vandens telkiniams neutralizuoti kalkės naudojamos nebus. Kol kas laukiama mokslininkų patarimų, ką daryti su užterštu Obelės upės ir Petraičių tvenkinio vandeniu.
Šiaulių regiono aplinkos apsaugos departamento informacija