Jau praėjo tie laikai, kuomet mėnulio įtaka augmenijos vystymuisi ir žmogaus būsenai buvo priskiriama močiučių pasakoms. Dabar kiekvienas rūpestingas sodininkas vertina šią amžių išmintį ir seka mėnulio fazes. Tad kokią įtaką jos turi ir ką reikėtų žinoti pasirenkant sėjos datas?
Jaunatis skatina augalus greičiau augti ir vystytis, todėl ši fazė tinkamiausia sėti salotas, žalumynus, prieskonius ir daržoves, kurių viršūnėles vertiname bei naudojame. Jaunatis labiau tinkama greitai augantiems augalams, tačiau reikėtų sėti jau mėnuliui pilnėjant, o ne pirmą ar antrą jaunaties dieną.
Taip pat reikėtų žinoti, jog jaunatis netinkama persodinimui ir karpymui, nes tuo laikotarpiu būna suintensyvėjusi medžiagų apykaita. Tad galite ją sutrikdyti ir pakenkti augalo vystymuisi.
Delčia yra palankiausias metas sėti lėtai augančias daržoves, kurių vertingoji dalis yra po žeme. Tai morkos, bulvės, burokai ir kitos daržovės. Delčios periodu medžiagų apykaita lėtėja ir augalo sultys teka bei koncentruojasi į šaknis.
Tai poilsio laikas, kuomet galima ne tik sėti šakniavaises daržoves, bet ir persodinti bei genėti augalus.
Vis tik, norint sulaukti gausiausio derliaus ir džiaugtis sveiku augimu, reikėtų atsižvelgti į kasmet sudarinėjamus sėjos kalendorius, nes ne tik fazės turi įtaką sėjai bei dygimui, bet ir mėnulis Žemės ženkluose sąlygoja augalų sėkmingą vystymąsi. Tad nenustebkite, kad data tinkanti, pavyzdžiui, sėti salotas ir petražoles, nebus palanki pomidorų ar pupelių sėjai.
Svarbiausia prisiminti, jog jaunaties metu ir pilnėjant mėnuliui sultys su visomis maistingomis medžiagomis kyla į viršų, o delčios laiku – žemyn. Tinkamu metu pasėta sėkla greičiau išdygsta, subręsta ir augalas išlieka sveikas bei atsparesnis kenkėjams.
Jaunatis ir pilnatis įvardinami kritiniais augalų atžvilgiu, nes manoma, jog Žemė išskiria mažiausiai energijos, reikalingos augimui. Todėl tik prasidėjus jaunačiai ir esant pilnačiai, geriau nei sėti, nei persodinti.