Šiandien, birželio 18 d., Tauragės rajono savivaldybėje surengtas seminaras „Draudenių ežero dumblas – vertinga trąša bei ilgalaikio dirvos pagerinimo priemonė“.
Seminaro dalyvius – seniūnijų seniūnus, seniūnaičius, miškų urėdijos atstovus, rajono ūkininkus bei visus atvykusius- pasveikinęs Tauragės rajono meras Sigitas Mičiulis, pasidžiaugė galimybe iš atvykusių lektorių daugiau sužinoti apie per tūkstantmečius ežere susikaupusio, išsiurbto dumblo, dar vadinamo sapropeliu, panaudojimo galimybes.
Išsamią informaciją apie sapropelio panaudojimą laukų tręšimui, ilgalaikiam dirvožemio pagerinimui bei ekologiniam ūkininkavimui pateikė habil. dr. Eugenija Bakšienė, dr. doc. Antanas Ciūnys, dr. Aušrys Balevičius.
Kaip teigė lektoriai, tyrimo duomenys rodo, kad ežerų sapropelio, kaip trąšos, efektyvumas prilygsta mėšlo efektyvumui, tačiau jeigu mėšlas visiškai sudūlėja per 3 – 5 metus, tai sapropelio mineralizacija (dūlėjimas) ir efektyvumas tęsiasi nemažiau kaip 20 metų (tyrimai rodo – iki 30 metų).
Jau kelinti metai ES ir Tauragės savivaldybės lėšomis valomas Draudenių ežeras. Iš ežero siurbiamas per tūkstantmečius ežere susikaupęs dumblas. Jis yra vertinga žaliava, o taip pat menkaverčių žemių ilgalaikio pagerinimo priemonė.
Ežerų dumblo (sapropelis), kaip trąšos, vertingumą jau 30 metų besitęsiančiais moksliniais tyrimais įrodė Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Vokės filialo direktoriaus pavaduotoja habilituota daktarė Eugenija Bakšienė.
Įvairiose šalyse sapropelis plačiai naudojamas žemių gerinimui, kaip vitamininis pašarų priedas gyvuliams ir paukščiams, įvairiems bioproduktams gauti ir kt. Todėl iš Draudenių ežero iškastą dumblą (sapropelį) siūloma plačiai naudoti ūkininkų žemių tręšimui ir pagerinimui.
Pasibaigus seminarui, visi norintys pakviesti apžiūrėti Draudenių ežero valymo darbų eigą bei ežero dumblu jau patręštus laukus.
Kultūros ir sporto skyriaus vyr. specialistė Inesa Vaigauskienė