Siekiant išvengti beglobių gyvūnų skaičiaus augimo, kiekvienais metais atėjus pavasariui iki atšąlant orams yra vykdoma beglobių kačių sterilizavimo programa „Pagauk – sterilizuok – paleisk“ (toliau – PSP programa). Tai yra humaniškas ir mažiau streso gyvūnui keliantis benamių ar sulaukėjusių kačių populiacijos kontrolės būdas. PSP programa užkerta kelią nekontroliuojam kačių dauginimuisi.
Kodėl reikia sterilizuoti benames kates? Katės turi savybę sparčiai ir gausiai daugintis. Pvz., viena sveika katė per metus gali atsivesti iki 18 kačiukų, o jei tokių kačių mieste yra 1 000, tai benamių kačių populiacija mieste per metus gali išaugti net iki 18 tūkst.
PSP programos metu benamės katės gaudomos naudojant ėdalą, kitus jaukus ir gaudykles. Visas pagautas kates apžiūri veterinarijos gydytojai, kurie įvertina jų sveikatos būklę ir amžių. Jeigu jos yra sveikos – sterilizuojamos arba kastruojamos, o po 2–3 dienų paleidžiamos ten, kur buvo sugautos. Ligoti keturkojai pirmiausia yra gydomi.
Sterilizuotas, kastruotas kates nesunku atskirti – jos yra pakirptu kairės ausies galiuku. Tokio sutartinio ženklo laikosi dauguma šalių, vykdančių PSP programą.
Kodėl pagautos ir sterilizuotos katės nelieka prieglaudoje? Atsakymas paprastas – laukinės katės nesugeba prisitaikyti gyventi patalpose, todėl narvelyje ar net namuose labai stresuoja. Kiemas, iš kurio jos buvo paimtos, ir yra tikrieji jų namai, jų medžioklės plotai, o svarbiausia – čia jos efektyviai kontroliuoja graužikų (kartais platinančių net ir ligas) populiaciją. Tačiau net jei prisitaikyti gebėtų, namų ieškančių gyvūnų skaičius kur kas didesnis nei juos suteikti pasiryžtančių žmonių.
Šilutės rajono savivaldybė finansuoja PSP programą.
Kreiptis VšĮ „Šilutės beglobiai“ tel. +370 671 37 333