Traktorius – tai inžinerinė transporto priemonė, specialiai sukurta didelei traukos jėgai esant nedideliam greičiui užtikrinti. Traktoriai turi daugybę paskirčių, jie naudojami žemės ūkio srityje. Kaip ir kitos transporto priemonės, traktoriai taip pat turi daug skirtingų dalių, pavyzdžiui, variklį, padangas bei žinoma starterį.
Ar žinote, kad be starterio traktoriaus variklis ir jo sudedamosios dalys neveikia? Starteris yra vienas iš pagrindinių vidaus degimo variklio komponentų, kuris yra varomas elektra. Kadangi variklis negali suktis savaime, pirmajam ciklui pradėti reikalingas starteris. Jis padeda inicijuoti traktoriaus variklio, kuris vėliau nuolat veikia savo jėgomis, darbą.
Šiame straipsnyje aptarsime apibrėžimą, veikimo principą, taip pat gedimo simptomus.
Starterio variklio apibrėžimas
Starteris arba starterio variklis yra elektrinis įtaisas, naudojamas vidaus degimo varikliams sukti (sukioti), kad transporto priemonės variklis pradėtų veikti savo galia. Kai tik variklis pradeda veikti, starteris būna atjungtas nuo variklio, kuris dabar priklauso nuo degimo proceso. Komponentas sumontuotas ant variklio greičių dėžės korpuso, o starterio pavara susilieja su smagračio dantimis.
Darbo principas
Starterio darbas yra gana lengvas ir įdomus, tačiau dauguma vairuotojų tikrai nežino variklio užvedimo paslapties. Kai paspaudžiamas uždegimo raktelis, transmisija turi būti stovėjimo arba neutralioje būsenoje. Akumuliatoriaus įtampa eina per starterio valdymo grandinę, kad suaktyvintų solenoidą.
Starterio variklį maitina solenoidas, kuris padeda pastumti starterio pavarą į priekį, kad ji susijungtų su variklio smagračiu. Šis smagratis yra sumontuotas ant variklio alkūninio veleno, todėl starterio varikliui sukdamasis jis pasuka smagratį kaip alkūninį veleną. Vos užvedus variklį, sistema atsijungia nuo smagračio.
Blogo arba neveikiančio starterio variklio simptomai
Požymiai, kai starteris turėtų būti tvarkomas arba pakeičiamas nauju:
- Neužsivedantis variklis
Tai yra vienas iš dažniausiai pasitaikančių simptomų, kurie atsiranda, jei starterio variklis sugenda. Na, sugedęs akumuliatorius, blogas uždegimo jungiklis arba variklio mechaninė pažaida taip pat gali būti variklio neužsivedimo priežastis.
- Lėtas sukimas:
Jei pastebėjote, kad variklis sukasi lėtai, turėtumėte žinoti, kad starterio variklis turi vidinį gedimą. Taigi, apsilankę pas gerą mechaniką, galėsite nustatyti ir išspręsti problemą.
- Šlifavimo triukšmas:
Jei pažeidžiami starterio krumpliaračio dantys, užvesdami variklį pastebėsite šlifavimo garsą.
- Švilpimo triukšmas:
Variklio užvedimo metu pasigirsta švilpimo garsas. Taip yra todėl, kad krumpliaratis netinkamai sujungia smagratį, todėl variklis taip pat neužsiveda.