Žemaitijos gidas
  • Įdomu
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Kultūra
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Technologijos
Trečiadienis, 25 kovo
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Telšiai
  • Plungė
  • Klaipėda
  • Šiauliai
  • Kretinga
  • Tauragė
  • Mažeikiai
  • Kelmė
  • Rietavas
  • Akmenė
  • Palanga
  • Pagėgiai
  • Raseiniai
  • Skuodas
  • Jurbarkas
  • Šilutė
Žemaitijos gidas
  • Įdomu
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Kultūra
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Technologijos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Žemaitijos gidas
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus

Pradžia » Žinios » Neringa » VIII tarptautinis Nidos forumas

VIII tarptautinis Nidos forumas

Paulius Liškauskas
2025-09-16
Naujienos, Neringa
Laikas: 5 min skaitymo
VIII tarptautinis Nidos forumas: kokia demokratijos ateitis Europoje?

Neringos sav.nuotr.

FacebookTwitterLinkedin

Rugsėjo 19–20 dienomis Nidoje, Kuršių nerijos istorijos muziejuje (Pamario g. 53), vyks VIII tarptautinis Nidos forumas.

Šį kartą organizatoriai – Thomo Manno kultūros centras drauge su Goethes institutu Lietuvoje, kviečia apmąstyti provokuojančią temą – „Po istorijos pabaigos“. Į ją dera žiūrėti ne vien ironiškai. Ar tikrai istorija gali turėti pabaigą, ar ji visada grįžta naujomis formomis? Taip jau susiklostę, kad Europos kultūroje laiką suvokiame kaip linijinį vyksmą, tad dažnai naiviai tikimės, jog ateityje bus geriau. Gal todėl Europos istorijoje nestinga pranašysčių ir utopijų. Po Šaltojo karo puoselėtos viltys apie taikų ir stabilų gyvenimą šiandien atrodo kaip neįgyvendinta utopija. Ar esame pasirengę prisiimti atsakomybę už šias svajas? Kol kas mes mokame pinigais ir nerimu. Ukraina jau moka krauju.

Būtent tokiame kontekste Nidos forumas tampa išskirtine erdve kalbėtis apie demokratijos ateitį, atsakomybę ir žmogaus vietą šiandienos pasaulio neramumuose.

Įdomupaskaityti

Prezidentūroje – Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų apdovanojimai

Prezidentūroje – Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų apdovanojimai

2026-03-21
Netikėta, bet laukta: „Sveika, Neringa!“ vyks du kartus

Neringa ruošiasi festivaliui „Sveika, Neringa!“

2026-03-21

Nidos forumo dalyviai ir klausytojai turės galimybę susitikti su šešiais pranešėjais iš Lietuvos, Austrijos, Slovėnijos, Slovakijos bei Ukrainos.

Be įprastos skaitomų pranešimų ir diskusijų programos, pirmąją forumo dieną vainikuos vienos iš dalyvių – Irynos Starovoyt – poezijos vakaras (rugsėjo 19 d. 19 val. Kuršių nerijos istorijos muziejus), kuriame vertimus skaitys poetas ir vertėjas Marius Burokas.

Nidos forumas vyks lietuvių ir anglų kalbomis. Visi renginiai nemokami.

Vienas ryškiausių šių metų Nidos forumo dalyvių – Robertas Menasse, garsus austrų rašytojas ir politinis eseistas. Jo kūryba – tai tiltas tarp literatūros ir politikos, tarp kasdienybės ir didžiųjų Europos idėjų. R. Menasse romanas „Sostinė“ pelnė prestižinį Vokietijos knygos prizą, o „Plėtra“ įvertinta Europos knygos premija. Naujausias jo darbas “Die Welt von morgen. Ein souveränes demokratisches Europa – und seine Feinde“ („Rytojaus pasaulis. Suvereni demokratiška Europa – ir jos priešai”) (2024) nagrinėja, kas laukia demokratijos šiandieninėje Europoje, kai istorija ir vėl verčia mus būdrauti. R. Menasse laikomas vienu įtakingiausių šiandienos Europos literatūros kūrėjų, gebančių aštriai, bet kartu ironiškai kalbėti apie mūsų laikmečio paradoksus. Jo dalyvavimas Nidos forume suteiks progą išgirsti, kaip literatūra gali tapti atspirties tašku mąstant apie demokratiją, Europą ir atsakomybę už ateitį.

Nidos forumo pranešėjų tarpe išvysime Karolį Kaupinį – žurnalistą bei vieną ryškiausių jaunosios kartos Lietuvos kino kūrėjų, subtiliai derinantį istoriją ir šiuolaikinę kino kalbą.

Kelią kine pradėjęs dar 2013 metais, jis svariai praturtino lietuviško kino lobyną filmu „Nova Lituania“ (2019): filmas pristatytas Karlovy Vary kino festivalyje Čekijoje, Lietuvoje pripažintas geriausiu metų filmu bei išrinktas Lietuvos pretendentu į „Oskarus“. Naujausias darbas – „Badautojų pusryčiai“ (2025), dar kartą įrodo režisieriaus gebėjimą kalbėti apie Lietuvos istoriją subtiliai, universaliai ir pasauliui suprantamai. Be kino, Karolis Kaupinis aktyviai dalyvauja kultūros lauke bei diskusijose. Neseniai viešai pasisakė protesto metu, primindamas, kad valstybės stiprybė priklauso nuo mūsų atsakomybės.

Dar vienas Lietuvos atstovas Nidos forume – Aleksandras Abišala. Atkuriamojo Seimo narys, Kovo 11-osios akto signataras, buvęs Lietuvos Respublikos ministras pirmininkas forumo metu nagrinės Europos Sąjungos ateitį. Be savo indelio į nepriklausomos Lietuvos atkūrimą ir šalies politikos lauko formavimą, Aleksandras Abišala yra ir trijų technologinių išradimų autorius, paskelbęs per 30 mokslinių straipsnių Lietuvos ir užsienio leidiniuose puslaidininkių fizikos ir technologijos klausimais.

Ypatinga viešnia iš Ukrainos, kurios pranešimu bus atidarytas VIII tarptautinis Nidos forumas – dr. Iryna Starovoyt: poetė ir kultūros studijų tyrėja, filosofijos mokslų daktarė, dirbanti Ukrainos katalikiškajame universitete, virtualiai reziduojanti Trento universitete ir Durhamo koledže (Kanada), taip pat vizituojanti mokslininkė Oksfordo universiteto Šv. Jono koledže. I. Starovoyt yra išleidusi tris poezijos rinkinius. Jos kūryboje tyrinėjamos pamirštos XX a. kartų atmintys ir jų naujas trauminis kontekstas Rytų Europoje, ypač Ukrainoje, atminties etika ir jautrumas, konfliktiniai postimperiniai mentaliniai žemėlapiai. Už aktyvią veiklą atminties tematikoje, kūrybą ir edukacinę veiklą ji apdovanota Lvivo miesto raktu.

Nidoje Iryna Starovoyt kalbės apie atmintį, karą, kultūros atsparumą ir rytojaus planus.

Nidos forume pranešimą skaitys ir slovėnų istorikas, politikos analitikas, vertėjas Luka Lisjak Gabrijelčič, su kuriuo Lietuvos skaitytojai galėjo susipažinti 2022 metais,  žiniasklaidoje pasirodžius straipsniams „Kaip slovėnai tapo vakariečiais“ ir „Kaip mes Slovėnijoje tapome Donbasu“. L. L. Gabrijelčič yra vienas iš rinkinio apie šiuolaikines radikalias ideologijas „Demokratijos utopijos“ (2005) bendraautorių. Jo tyrimų lauke atsidūrusios totalitarinės ideologijos, tapatybės ginčai Šiaurės Adrijos regione, Iberijos nacionalizmo idėjų istorija ir t.t

Nidos forumo pranešimų programą užbaigs slovakų publicistas, rašytojas, vertėjas Samuel Marec – vienas žinomiausių ir skaitomiausių Slovakijos tinklaraštininkų. Į slovakų kalbą jis išvertė kelias dešimtis įvairių pasaulio autorių knygų. Viename iš šių metų interviu, duotų Nikodem Szczygłowski (susitikimo Nidos forume moderatoriui), Samuel Marec teigė: „Mes ir vėl turime kovoti už demokratiją Slovakijoje“.

VIII Nidos forumą, kaip ir kasmet, vainikuos Šv. Mišios Nidos katalikų bažnyčioje, kurias rugsėjo 21 d. 9.00 val. aukos Vytautas Sadauskas SJ.

Forumo programa:

Rugsėjo 19 d. (penktadienis), Kuršių nerijos istorijos muziejus (Pamario g. 53, Nida):

  • 00 – 11.30 val. Iryna Starovoyt „Neperšaunama kultūra ir ištvermės menas: katastrofų priešpriešos požiūris“. Moderuoja dr. Jogilė Ulinskaitė
  • 11.45 – 13.15 val. Luka Lisjak Gabrijelčič „Demokratija po liberalios hegemonijos“. Moderuoja Nikodem Szczygłowski
  • 15.00 – 16.30 val. Karolis Kaupinis „Imperija ir kolonija“. Moderuoja dr. Jogilė Ulinskaitė
  • 19.00 val. Irynos Starovoyt poezijos vakaras Kuršių nerijos istorijos muziejuje. Vertimus skaito poetas ir vertėjas Marius Burokas

Rugsėjo 20 d. (šeštadienis), Kuršių nerijos istorijos muziejus (Pamario g. 53, Nida):

  • 10.00 – 11.30 val. Robert Menasse „Pasaulio ateitis prasideda Europoje. Randasi nauja pasaulio tvarka ir kodėl ji bus kitokia, nei baiminamasi“. Moderuoja Antanas Gailius
  • 11.45 – 13.15 val. Aleksandras Abišala „Apie Europos Sąjungos ateitį“.  Moderuoja dr. Jogilė Ulinskaitė
  • 15.00 – 16.30 val. Samuel Marec „Slovakija – kur istorija vis iš naujo baigias ir baigias“. Moderuoja Nikodem Szczygłowski

Rugsėjo 21 d. (sekmadienis), 9.00 val. Šv. Mišios Nidos Švč. Mergelės Marijos krikščionių pagalbos bažnyčioje. Šv. Mišias aukoja Vytautas Sadauskas SJ.

Daugiau informacijos ir Nidos forumo programa: https://www.mann.lt/lt/nidos-forumas

Šaltinis: Neringos savivaldybė
Žymos: Savivavalda
DalintisDalintis

Panašios naujienos

Tarptautinės kūrybinės kino dirbtuvės „Vasaros MEDIA studija: Kadro vizualumas“ kviečia registruotis
Įdomu

Pervalkoje, Neringoje vyks Tarptautinės kūrybinės kino dirbtuvės

2026-03-20
Ūkinių gyvūnų registro informacinėje sistemoje naujas modulis dėl gyvūnų vakcinacijos
Lietuva

Ūkinių gyvūnų registro informacinėje sistemoje naujas modulis dėl gyvūnų vakcinacijos

2026-03-17
Prasideda Vilniaus g. nuo Draugystės pr. iki miesto ribos rekonstravimo darbai
Aplinka

Šiauliuose prasideda Vilniaus g. nuo Draugystės pr. iki miesto ribos rekonstravimo darbai

2026-03-13
Neringa šiandien – tarp tradicijų ir naujų galimybių
Aplinka

Neringoje nuosekliai kuriama kokybiška gyvenimo bei poilsio aplinka

2026-03-12
Puiki galimybė vizualiųjų menų kūrėjams laimėti stipendiją ir mėnesio trukmės rezidenciją Pamario galerijoje Juodkrantėje
Įdomu

Puiki galimybė vizualiųjų menų kūrėjams laimėti stipendiją ir mėnesio trukmės rezidenciją Pamario galerijoje Juodkrantėje

2026-03-05
Tomas Katkus
Naujienos

Patvirtintas 2026 m. Telšių rajono biudžetas

2026-02-27
Iš Šiaulių kilusi Gabrielė Butkaliuk Japonijoje pelnė čempionės titulą prestižiniame konkurse
Kultūra

Iš Šiaulių kilusi Gabrielė Butkaliuk Japonijoje pelnė čempionės titulą prestižiniame konkurse

2026-02-25
Karas Ukrainoje
Aktualijos

4 karo metai – kuo prisidėjo Lietuva prie Ukrainos gynybos?

2026-02-24
Telšių rajono savivaldybė kviečia teikti paraiškas daugiabučių kiemų infrastruktūros tvarkymui
Aplinka

Telšių rajono savivaldybė kviečia teikti paraiškas daugiabučių kiemų infrastruktūros tvarkymui

2026-02-24
Neringoje apsilankė Saulkrasti savivaldybės delegacija
Naujienos

Neringoje apsilankė Latvijos Saulkrasti savivaldybės delegacija

2026-02-24

Skaitomiausia

Šių metų superdaržovė salieras – kaip skaniai jį paruošti?
Receptai

Šių metų superdaržovė salieras – kaip skaniai jį paruošti?

2025-01-22
Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?
Įdomu

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?

2023-05-25
Lietuvos gimnazijų reitingas: lyderiauja Vilniaus ir Klaipėdos licėjai
Įdomu

Naujienos – „Lyderių laikas 3“

2017-05-09
Sklandžiai kylančio sporto maniežo projektui – išbandymai
Investicijos

Šiaulių mieste statomam naujam futbolo-regbio maniežui iškilo netikėtų problemų

2026-03-24
Praktiniai patarimai, kaip rūkyti šalto rūkymo dešras
Gyvenimas

Praktiniai patarimai, kaip rūkyti šalto rūkymo dešras

2025-06-02

Reklama

Verta pamatyti Verta pamatyti Verta pamatyti

Vietos naujienos

Pratęstas terminas viešosioms bei nevyriausybinėms organizacijoms gauti dotaciją šilumos siurbliams įsigyti

Pratęstas terminas viešosioms bei nevyriausybinėms organizacijoms gauti dotaciją šilumos siurbliams įsigyti

2026-03-25
7 finansiniai asmenybės tipai: ar žinote, kuris esate jūs?

Tauragės rajono savivaldybė suteiks finansinę paramą smulkiam ir vidutiniam verslui

2026-03-25
Kretingos muziejuje visuomenei bus pristatyta legenda tapusi Laukžemės Madona

Kretingos muziejuje visuomenei bus pristatyta legenda tapusi Laukžemės Madona

2026-03-25
Šiauliai turi velykinę rezidenciją!

Šiauliai turi velykinę rezidenciją!

2026-03-25
Veliuonos miestelio  gyventojai kviečiami siūlyti  naują P. Cvirkos gatvės pavadinimą

Veliuonos miestelio gyventojai kviečiami siūlyti naują P. Cvirkos gatvės pavadinimą

2026-03-25
Šilalės miestas pasipuošė Velykinėmis dekoracijomis

Šilalės miestas pasipuošė Velykinėmis dekoracijomis

2026-03-25

Apie Žemaitijos gidą

Žemaitijos gidas

Žemaitijos krašto naujienų portalas, pateikiantis tiesiai Tau aktualias žinias ir įvykius.

Populiariausi

Šių metų superdaržovė salieras – kaip skaniai jį paruošti?

Šių metų superdaržovė salieras – kaip skaniai jį paruošti?

2025-01-22
Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?

2023-05-25

Naujausi

Pratęstas terminas viešosioms bei nevyriausybinėms organizacijoms gauti dotaciją šilumos siurbliams įsigyti

Pratęstas terminas viešosioms bei nevyriausybinėms organizacijoms gauti dotaciją šilumos siurbliams įsigyti

2026-03-25
7 finansiniai asmenybės tipai: ar žinote, kuris esate jūs?

Tauragės rajono savivaldybė suteiks finansinę paramą smulkiam ir vidutiniam verslui

2026-03-25
  • Paskelbk naujieną
  • Rašyti redakcijai
  • Reklama
  • Privatumo politika
  • Susisiekite

© Žemaitijos gidas.

Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Naujienos
  • Aplinka
  • Įdomu
  • Krašto apsauga
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Laisvalaikis
  • Receptai
  • Sportas
  • Sveikata
  • Transportas
  • Žinios
    • Akmenė
    • Jurbarkas
    • Kelmė
    • Klaipėda
    • Kretinga
    • Mažeikiai
    • Palanga
    • Plungė
    • Pagėgiai
    • Raseiniai
    • Rietavas
    • Šiauliai
    • Šilutė
    • Skuodas
    • Tauragė
    • Telšiai

© Žemaitijos gidas.