Liepos 7-ąją Thomo Manno memorialiniame muziejuje susitiko Vokietijos Federacinės Respublikos Prezidentas Frankas Valteris Šteinmajeris ir Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda su poniomis.
Šis susitikimas tapo reikšmingu kultūriniu įvykiu, pažymėjusiu dviejų iškilių asmenybių – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio ir Thomo Manno – 150-ąsias gimimo metines.
Nida – ypatinga vieta kultūros dialogui
Kalbėdamas apie unikalų Nidos kraštovaizdį, paženklintą permainingos istorijos, Prezidentas Gitanas Nausėda pabrėžė, kad „nėra geresnės vietos mąstyti ir diskutuoti apie M. K. Čiurlionio ir Th. Manno palikimą, kaip ir apie Lietuvos bei Vokietijos strateginės partnerystės kultūrinius ir istorinius pagrindus.“
Vokietijos valstybinis apdovanojimas už kultūros ryšių stiprinimą
Susitikimo metu įvyko iškilminga ceremonija, kurioje Vokietijos Prezidentas Frankas Valteris Šteinmajeris įteikė Vokietijos Federacinės Respublikos ordino „Už nuopelnus“ kryžių Vitalijai Teresai Jonušienei. Šis aukštas valstybės apdovanojimas skirtas už išskirtinį indėlį stiprinant Lietuvos ir Vokietijos kultūrinius ryšius bei Thomo Manno atminimo puoselėjimą.
Įvertinta trijų dešimtmečių kultūrinė veikla
Savo kalboje Vokietijos Prezidentas pabrėžė, kad vos po kelių metų po Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo Thomo Manno vasarnamis tapo ne tik pavyzdingai atkurtu muziejumi, bet ir gyvu kultūros centru, o rašytojo vardo festivalis tapo neatsiejama Vokietijos ir Lietuvos kultūrinių santykių dalimi.
Teikdamas apdovanojimą, Vokietijos Prezidentas pabrėžė Vitalijos Teresos Jonušienės išskirtinį indėlį: „Savo ypatingu domėjimusi ir atsidavimu buvote ideali pirmoji Thomo Manno muziejaus ir kultūros centro Nidoje vadovė. Per tris dešimtmečius Jūsų dėka šis muziejus tapo tuo, kuo jis yra šiandien. Jūsų veikla – tai pavyzdys, kiek daug gali lemti viena asmenybė: jos idėjos, vizijos ir ambicijos, kūrybiškumas, atkaklumas ir ryžtas.“
Vokietijos vadovas taip pat pažymėjo, kad Thomo Manno muziejus nuolat tampa intelektualinių ir kultūrinių susitikimų, pokalbių bei konferencijų vieta, kas visiškai atitinka rašytojo puoselėtą dvasinį ir kultūrinį palikimą
Padėka bendraminčiams ir linkėjimas taikos
Dėkodama už įvertinimą, V. T. Jonušienė prisiminė prieš tris dešimtmečius jai iškeltus svarbiausius uždavinius – įkurti Thomo Manno kultūros centrą, renovuoti rašytojo vasarnamį ir įgyvendinti Thomo Manno festivalio idėją. Ji dėkojo Thomo Manno kultūros centro kuratoriumo nariams, kurių dėka buvo užmegzti glaudūs ryšiai su Vokietijos kultūros įstaigomis bei organizacijomis. Taip pat žmonėms, su kuriais teko dirbti.
„Šis kalnas iš tikrųjų užburia, ir linkiu, kad burtininko dvasia visada gyventų mumyse. Tegul ji padeda išsaugoti taiką pasaulyje ir jautrumą kitam žmogui“, – tokiu palinkėjimo savo padėkos žodį užbaigė V. T. Jonušienė.
Aivaro Motuzo (Neringos muziejai) nuotraukos.