Žemaitijos gidas
  • Įdomu
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Kultūra
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Technologijos
Antradienis, 3 kovo
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Telšiai
  • Plungė
  • Klaipėda
  • Šiauliai
  • Kretinga
  • Tauragė
  • Mažeikiai
  • Kelmė
  • Rietavas
  • Akmenė
  • Palanga
  • Pagėgiai
  • Raseiniai
  • Skuodas
  • Jurbarkas
  • Šilutė
Žemaitijos gidas
  • Įdomu
  • Kriminalai
  • Sportas
  • Kultūra
  • Politika
  • Laisvalaikis
  • Technologijos
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
Žemaitijos gidas
Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus

Pradžia » Kultūra » Danų dvarų tyrinėtojai Kretingos muziejuje aptiko paveikslus, pretenduojančius į sensaciją

Danų dvarų tyrinėtojai Kretingos muziejuje aptiko paveikslus, pretenduojančius į sensaciją

Edita L.
2025-10-17
Kretinga, Kultūra
Laikas: 3 min skaitymo
Kretingos raj.sav.nuotr.

Kretingos raj.sav.nuotr.

FacebookTwitterLinkedin

Rugsėjo pabaigoje įvykusi Kretingos muziejaus darbuotojų komandiruotė į Danijos muziejus turėjo tik tradicinius pažintinius lūkesčius: per suplanuotus vizitus pamatyti, išgirsti bei aptarti abiejų šalių muziejininkų patirtis bei sprendimus istorinių vertybių saugojimo, restauravimo, eksponavimo bei viešinimo srityse, tačiau netrukus atsivijęs danų muziejininkų laiškas įžiebė didelę intrigą dėl dviejų Kretingos muziejuje šiuo momentu eksponuojamų paveikslų. 

„Tai būtų tikra sensacija…“

Tokiu sakiniu savo laišką kolegoms muziejininkams iš Kretingos užbaigia dr. Signė Boeskov, Danijos dvarų tyrimų centro vadovė. Ją parašyti paskatino Gammel Estrup pilies muziejaus komandai, svetingai priėmusiai kretingiškius, palikta dovana – parodos „Neatpažinta grafų Tiškevičių meno kolekcija“, kuri šiuo metu eksponuojama Kretingos muziejuje, katalogas. Danų muziejininkai, atidžiai klausęsi pasakojimo apie sovietmečiu išdraskytos grafų Tiškevičių meno kolekcijos sugrįžimo į šeimos namus peripetijas, matyt, vėliau taip pat atidžiai peržiūrėjo kataloge pristatomus paveikslus ir… „Vienas paveikslas ypač patraukė mūsų dėmesį – grafienės Praskovijos Viazemskajos Zubovienės portretas. Šis portretas atrodo beveik identiškas vienam iš mūsų kolekcijos portretų – grafienės Bertės Brockenhuus (gim. Scheel) portretui. Vienintelis skirtumas – mūsų Bertė pavaizduota su mėlyna suknele (žr. pridedamą nuotrauką).  Žinome, kad danų tapytojas Jens Juel (1745–1802) nutapė du Bertės portretus – vieną su mėlyna suknele (esantį mūsų kolekcijoje) ir kitą su balta suknele, kaip nurodyta 1991 m. kataloge (žr. pridėtą vaizdą). Leidžiant katalogą buvo manoma, kad baltos suknelės paveikslo versiją saugo vienas iš Scheel šeimos narių, tačiau Jūsų kataloge esantis portretas nepaprastai panašus į šį aprašymą. Todėl kilo klausimas, ar šis „baltos suknelės” portretas negalėjo patekti į Čiurlionio muziejaus kolekciją ir galbūt dėl kokio nors nesusipratimo buvo neteisingai įvardintas kaip Praskovijos Viazemskajos Zubovienės portretas“,– klausiama danų tyrinėtojos laiške.

Laiške dr. Signė Boeskov atkreipia dėmesį, jog Kretingos muziejaus išleistame kataloge esantis kitas paveikslas, kuris pristatomas kaip grafo Dmitrijaus Zubovo portretas, taip pat labai primena danų menininko Jens Juel stilistiką. Mokslininkė dalijasi prielaida, kad jis gali vaizduoti Bertės vyrą Johaną Ludvigą Brockenhuus (1759–1830). „Jei šie portretai iš tiesų vaizduoja Bertę Brockenhuus ir jos vyrą Johaną Ludvigą Brockenhuus, tuomet Jūsų kolekcijoje yra du vieno iš garsiausių Danijos meistrų darbai. Tai būtų tikra sensacija“,– reziumuojamas laiškas iš Danijos.

Grafų Tiškevičių meno kolekcijoje daug paslapčių

Įdomupaskaityti

Orkestras

Šiauliuose vyks ketvirtųjų karo Ukrainoje metinių minėjimas

2026-02-24
Telšiuose vyks Lietuvos žydų gelbėtojų dienos minėjimas

Telšiuose vyks Lietuvos žydų gelbėtojų dienos minėjimas

2026-02-24

Birželį Kretingos muziejuje atverta paroda „Neatpažinta grafų Tiškevičių meno kolekcija“ parengta drauge su Nacionaliniu M. K. Čiurlionio dailės muziejumi. Ji liudijo ilgas, kone tris dešimtmečius užsitęsusias muziejininkų pastangas identifikuojant Palangoje rezidavusių grafų Felikso ir Antaninos Tiškevičių kauptos meno kolekcijos kūrinius. Sovietams okupavus šį kraštą, dalis grafų turėtų paveikslų dingo, dalis be aprašomosios medžiagos pateko į Kretingos ir dabartinio Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejų saugyklas. Parodoje pristatoma 34 paveikslų kolekcija į vieną visumą surinkta pagal aptiktas rašytines užuominas bei išlikusius liudijimus. Daugelio darbų autoriai ar jų sukūrimo aplinkybės nežinomi ir laukia  gilesnių tyrimų.

Ar grafienė Zubovienė bus perkrikštyta į Bertę Brockenhuus?

„Laiškas iš Danijos ir nustebino, ir pradžiugino. Mūsų žinios apie eksponuojamą Tiškevičių kolekciją ir jos kūrinius taip netikėtai pildosi naujomis aplinkybėmis ir labai gali būti, kad keisis ir paveikslų pavadinimai, ir autorystė. Danijos muziejininkų laiškas ir jame pateikta medžiaga įtikinanti“, – teigia Danutė Šorienė, daug metų dirbusi detektyvo darbą ieškant išblaškytos Tiškevičių meno kolekcijos pėdsakų.

Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus užsienio dailės kuratorė Irmantė Šarakauskienė patvirtino, jog artimiausiu metu taip pat bandys susisiekti su kolegomis iš Danijos. „Jų iškelta hipotezė dėl siūlomo portretų peratributavimo nepaprastai suintrigavo ir sukėlė daug įvairių klausimų. Bandysim aiškintis, kokiais šaltiniais remdamiesi muziejininkai iš Danijos siūlo naujas poriniuose portretuose įamžintų asmenų atribucijas? Galbūt jie turi daugiau informacijos, kokie ryšiai galėjo sieti vieną žymiausių danų dailininkų Jens Juel ar baronus Bertę ir Johaną Ludvigą Brockenhuus su Abiejų tautų respublika ir Tiškevičių bei Zubovų giminėmis? Juk dvarų kolekcijose, visų pirma, buvo renkami ir eksponuojami šeimos narių ar su giminės istorija susijusių asmenų portretai. Kyla daug klausimų ir bandysime ieškoti atsakymų. O jei Danijos kolegų iškelta hipotezė pasitvirtins, savo rinkiniuose turėti vieno žymiausio 18 a. II pusės danų dailininko nutapytus portretus mums taip pat būtų didelė garbė, nes Lietuvos muziejuose apskritai turime labai nedaug danų dailės pavyzdžių“,– sako Irmantė Šarakauskienė.

Kol kas damos su balta suknele, pavadintos grafiene Praskovja Viazemskaja Zuboviene, paveikslas lieka Kretingos muziejuje veikiančios parodos „Neatpažinta grafų Tiškevičių meno kolekcija“ ekspozicijoje. Paveikslo autorystė parodoje ir jos kataloge nurodoma: „Nežinomas XVIII a. pab. dailininkas“.

***

Pagal 2025 m. rugpjūtį–rugsėjį vykdytą Šiaurės ir Baltijos šalių viešojo administravimo mobilumo programos projektą „Dvarų paveldo ir muziejų patirčių kelias Šiaurės šalyse“ Kretingos muziejaus specialistų grupės vyko į Danijos ir Norvegijos muziejus. Abejose šalyse aplankyti 7 muziejai. Iš anksto suplanuotuose susitikimuose su šių institucijų atstovais pasidalinta gerąja patirtimi, aptartos iškylančios problemos ir jų sprendimo būdai, diskutuota apie tolesnio bendradarbiavimo galimybes. Prie projekto finansavimo lėšomis prisidėjo Kretingos muziejus bei Kretingos rajono savivaldybė.

Šaltinis: Kretingos rajono savivaldybė
DalintisDalintis

Panašios naujienos

Šiauliuose nuskambėjo aukščiausios prabos klasikinės muzikos vakaras
Kultūra

Šiauliuose nuskambėjo aukščiausios prabos klasikinės muzikos vakaras

2026-02-23
Šiaulių „Saulės“ koncertų salėje – išskirtinė ispanų dailininko paroda
Įdomu

Šiaulių „Saulės“ koncertų salėje – išskirtinė ispanų dailininko paroda

2026-02-19
„Muzikos vakarai kurhauze“ Palangoje kviečia patirti muziką gyvai, jautriai ir bendrystėje
Kultūra

„Muzikos vakarai kurhauze“ Palangoje kviečia patirti muziką gyvai, jautriai ir bendrystėje

2026-02-18
Skirtas  finansavimas Telšių miesto Oskaro Goeldnerio skvero sutvarkymui
Investicijos

Kretingos mieste skatinamas socialinio verslo kūrimas ir plėtra

2026-02-18
Klaipėda kviečia kartu paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo dieną
Įdomu

Klaipėda kviečia kartu paminėti Lietuvos valstybės atkūrimo dieną

2026-02-16
Telšių Žemaičių muziejuje  „Alka“ surengta konferencija, skirta Užgavėnėms aptarti
Įdomu

Telšių Žemaičių muziejuje „Alka“ surengta konferencija, skirta Užgavėnėms aptarti

2026-02-12
Kretingoje užbaigtas naujasis ligoninės priestatas
Aplinka

Kretingoje užbaigtas naujasis ligoninės priestatas

2026-02-10
Geležinkelių muziejuje Šiauliuose – įdomūs renginiai
Istorija

Geležinkelių muziejuje Šiauliuose – įdomūs renginiai

2026-02-07
Platelių meno mokykla paminėjo gyvavimo 35-metį
Aktualijos

Platelių meno mokykla paminėjo gyvavimo 35-metį

2026-02-06
Naujas renginių ciklas TEATRO KLUBAS Šiauliuose , skirtas visiems, norintiems giliau pažinti šiuolaikinį teatrą
Įdomu

Naujas renginių ciklas TEATRO KLUBAS Šiauliuose , skirtas visiems, norintiems giliau pažinti šiuolaikinį teatrą

2026-02-04

Skaitomiausia

Šilalės rajono Žvingių miestelis pasipuošė savo pavadinimo užrašu
Aplinka

Šilalės rajono Žvingių miestelis pasipuošė savo pavadinimo užrašu

2026-01-19
Potvynis
Aktualijos

Didžiausi potvyniai Lietuvoje – Nemuno deltos amžina drama

2026-02-24
Šių metų superdaržovė salieras – kaip skaniai jį paruošti?
Receptai

Šių metų superdaržovė salieras – kaip skaniai jį paruošti?

2025-01-22
Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?
Įdomu

Ką reikia žinoti apie rūkytas dešras?

2023-05-25
Kaune – didžiausia Baltijos šalyse gulbių lesykla. Ką reikia žinoti, prieš keliaujant jų aplankyti?
Naujienos

Kaune – didžiausia Baltijos šalyse gulbių lesykla. Ką reikia žinoti, prieš keliaujant jų aplankyti?

2017-01-06

Reklama

Verta pamatyti Verta pamatyti Verta pamatyti

Vietos naujienos

Klaipėdoje Naikupės gatvės duobėtas asfaltas bus pakeistas lygiu ir saugiu

Klaipėdoje Naikupės gatvės duobėtas asfaltas bus pakeistas lygiu ir saugiu

2026-03-02
Sukčiai, apsimetę UAB „Šiaulių vandenys“ darbuotojais, bando patekti į gyventojų namus ir išvilioti pinigus

Sukčiai, apsimetę UAB „Šiaulių vandenys“ darbuotojais, bando patekti į gyventojų namus ir išvilioti pinigus

2026-03-02
Gyventojai kviečiami dalyvauti visoje Lietuvoje vykstančiame gyvensenos tyrime

Gyventojai kviečiami dalyvauti visoje Lietuvoje vykstančiame gyvensenos tyrime

2026-03-02
Klaipėdos „Neptūnas-Akvaservis“ „URBO-NKL“ pratęsė pergalių seriją iki penkių

Klaipėdos „Neptūnas-Akvaservis“ „URBO-NKL“ pratęsė pergalių seriją iki penkių

2026-03-01
Dviženklį deficitą nubraukę „Telšiai“, išvykoje laimėjo prieš Kėdainių sporto centrą

Dviženklį deficitą nubraukę „Telšiai“, išvykoje laimėjo prieš Kėdainių sporto centrą

2026-03-01
Potvynio metu svarbu užtikrinti tiek naminių augintinių, tiek ūkinių gyvūnų saugumą bei sveikatą

Potvynio metu svarbu užtikrinti tiek naminių augintinių, tiek ūkinių gyvūnų saugumą bei sveikatą

2026-02-28

Apie Žemaitijos gidą

Žemaitijos gidas

Žemaitijos krašto naujienų portalas, pateikiantis tiesiai Tau aktualias žinias ir įvykius.

Populiariausi

Šilalės rajono Žvingių miestelis pasipuošė savo pavadinimo užrašu

Šilalės rajono Žvingių miestelis pasipuošė savo pavadinimo užrašu

2026-01-19
Potvynis

Didžiausi potvyniai Lietuvoje – Nemuno deltos amžina drama

2026-02-24

Naujausi

Klaipėdoje Naikupės gatvės duobėtas asfaltas bus pakeistas lygiu ir saugiu

Klaipėdoje Naikupės gatvės duobėtas asfaltas bus pakeistas lygiu ir saugiu

2026-03-02
Sukčiai, apsimetę UAB „Šiaulių vandenys“ darbuotojais, bando patekti į gyventojų namus ir išvilioti pinigus

Sukčiai, apsimetę UAB „Šiaulių vandenys“ darbuotojais, bando patekti į gyventojų namus ir išvilioti pinigus

2026-03-02
  • Paskelbk naujieną
  • Rašyti redakcijai
  • Reklama
  • Privatumo politika
  • Susisiekite

© Žemaitijos gidas.

Rezultatų nėra
Žiūrėti visus rezultatus
  • Naujienos
  • Aplinka
  • Įdomu
  • Krašto apsauga
  • Kriminalai
  • Kultūra
  • Laisvalaikis
  • Receptai
  • Sportas
  • Sveikata
  • Transportas
  • Žinios
    • Akmenė
    • Jurbarkas
    • Kelmė
    • Klaipėda
    • Kretinga
    • Mažeikiai
    • Palanga
    • Plungė
    • Pagėgiai
    • Raseiniai
    • Rietavas
    • Šiauliai
    • Šilutė
    • Skuodas
    • Tauragė
    • Telšiai

© Žemaitijos gidas.