Auginti ir auklėti vaiką – didelė atsakomybė. Su vienokiais ar kitokiais sunkumais susiduria visi tėvai, pedagogai ir kiti visuomenės nariai, prisidedantys prie jauno žmogaus ugdymo. Ypač nelengvas yra vaikystės ir paauglystės laikotarpis, kai formuojasi asmenybė. Vaikai yra skirtingi, todėl ir rūpesčiai juos auginant ne visada būna vienodo sunkumo. Specialistų teigimu, vienas didžiausių socialinių iššūkių Lietuvoje šiuo metu yra pilnaverte asmenybe užauginti elgesio sunkumų turintį vaiką. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba įgyvendina užsienio ekspertų sukurtą programą, kuria siekiama suteikti efektyvią pagalbą tokiems vaikams ir juos auginančioms šeimoms.
Jungtinėse Amerikos Valstijose sukurta Multidimensinė šeimos terapijos programa (MDFT) yra skirta padėti vaikams ir jaunuoliams, turintiems polinkį į delinkventinį elgesį (pažeidžiantį egzistuojančias elgesio normas). Pastarąjį dešimtmetį ši programa sėkmingai vykdoma keliose Europos šalyse. Šiuo metu ji pradedama diegti ir Lietuvoje.
„Tėvai, pedagogai ar kiti visuomenės nariai, susidūrę su vaikais, kurių elgesys socialiai nepriimtinas, agresyvus, provokuojantis, kurie turi emocinių sutrikimų, linkę svaigintis ar net nusikalsti, dažnai nežino kaip elgtis. Tradicinės auklėjimo priemonės neretai būna neveiksmingos. Elgesio sunkumų turinčius vaikus auginti reikia ne tik specifinių žinių, gebėjimų, bet ir viso socialinių paslaugų komplekso. Keliose Vakarų šalyse sėkmingai veikia vaikų ir jaunuolių elgesį efektyviai keičiančios programos. Šiuo keliu žengiame ir mes – perimame patirtį ir rengiamės Lietuvoje taikyti pasiteisinusią Multidimensinę šeimos terapijos programą“, – sako projekto „Multidimensinis požiūris į vaikų ir jaunimo elgesio problemas per MDFT programos įgyvendinimą“ vadovė Monika Beniulytė.
Multidimensinė šeimos terapijos programa yra sutelkta į keturias esmines vaiko ar jaunuolio gyvenimo sritis: patį berniuką ar mergaitę, tėvus, šeimos narius ir išorinį socialinį tinklą (vaiko draugus, mokyklą ar jaunuolio darbą, laisvalaikį).
Multidimensine šeimos terapija siekiama padėti 11-19 metų vaikams ir jaunuoliams visiškai pakeisti ar bent sumažinti probleminį elgesį ir dalyvauti visuomenės gyvenime socialiai priimtinu būdu, spręsti kylančias problemas. MDFT specialistas, bendradarbiaudamas su vaiku, jaunuoliu, šeima ir aplinka, siekia pagerinti jauno žmogaus gyvenimą šeimoje, mokykloje ar darbe bei kaimynystėje ir skatinti vaiko ar jaunuolio amžiui tinkančius laisvalaikio leidimo užsiėmimus bei sveikus santykius su bendraamžiais.
Vykdant bandomąjį projektą, per ateinančius dvejus metus Lietuvoje bus adaptuota ir išbandyta MDFT programa, sukuriant 3 komandas (po 2 koordinatorius ir 5 specialistus kiekvienoje jų), teiksiančias programos paslaugas Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje, bei regionuose aplink šiuos miestus.
Atrinkti koordinatoriai ir specialistai dalyvaus specializuotuose mokymuose, pažintiniuose vizituose, konferencijose ir kituose renginiuose bei dirbs su vaikais, jaunuoliais ir jų artimaisiais. Sėkmingai dalyvavę mokymuose, atlikę užduotis ir atitikę kitus privalomuosius reikalavimus, komandų darbuotojai gaus vardines MDFT terapeuto licenzijas.
Šiuo metu Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba ieško šešių darbuotojų, kurie dirbtų programos koordinatoriais. Daugiau informacijos apie darbo pasiūlymą: https://vaikoteises.lt/…/Deim…/MDFT%20koordinatorius.pdf
Daugiau apie MDFT programą galima sužinoti čia: http://www.mdft.org/MDFT-Program/What-is-MDFT
Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba