Diabetas – tai lėtinė sveikatos būklė, kurios metu organizmas negali tinkamai kontroliuoti cukraus kiekio kraujyje. Laikui bėgant diabetą lydi įvairūs sveikatos sutrikimai, kurie pažeidžia kūno organus arba galūnes. Negana to, diabetas gerai žinomas dėl to, kad lėtina organizmo gijimo procesus.
Kadangi sulėtėjęs gijimas gali trukdyti gydyti įvairius negalavimus, gali kilti daug komplikacijų. Dėl to žmonėms kyla klausimų, ar paskirtas gydymas yra tinkamas. Viena iš jų – dantų implantacija.
Nemažas kiekis mūsų klinikoje apsilankiusių žmonių klausia: „Ar galima įsistatyti dantų implantus, jei sergu diabetu?”. Šiame straipsnyje į jūsų klausimus atsakys ilgametę patirtį savo srityje turintis burnos chirurgas Gintautas Gumbelevičius, šiuo metu dirbantis Šv. Kristoforo odontologijos klinikoje, Vilniuje.
Padidėjęs cukraus kiekis netrukdo cukriniu diabetu sergantiems pacientams gauti dantų implantus, tačiau jų implantavimo sėkmės rodikliai yra riboti.
Kaip diabetas veikia žmogaus galimybę susidėti implantus?
Fiksuojant dantų implantus į dantenas chirurginiu būdu įkišamas metalinis stulpelis. Jis susijungia su žandikaulio kaulu ir implantuojantiems dantims veikia kaip dirbtinė šaknis. Kad dantų implantacija būtų sėkminga, dantenos aplink įsriegtus implantus turi tinkamai gyti.
Padidėjęs cukraus kiekis kraujyje tam tikru mastu trukdo gydymui, tačiau tai nereiškia, kad diabetu sergantiems pacientams negalima įsriegti dantų implantų.
Dažnas mitas, kad diabetas būtinai sutrikdys gijimo procesą, o po implantavimo procedūros pasireikš infekcija.
Ar diabetu sergančiam asmeniui galima susidėti dantų implantus?
Taip. Dantų implantavimo operacija diabetu sergantiems žmonėms yra įmanoma ir saugi. Tačiau priklauso nuo kai kurių toliau nurodytų aplinkybių:
- Odontologai visada įvertina medicininius įrašus, kad nustatytų, ar pacientas serga pirmojo, ar antrojo tipo diabetu. Tai būtina todėl, kad pirmojo tipo cukrinis diabetas yra sunkiai kontroliuojamas ir sukelia įvairias komplikacijas.
- Ar diabetas kontroliuojamas? Tai aplinkybė, į kurią verta atsižvelgti vien todėl, kad žmonių, kurių diabetas kontroliuojamas, implantavimo sėkmės rodikliai yra geresni, o komplikacijų rizika mažesnė.
Tai nereiškia, kad žmonėms, sergantiems pirmojo tipo arba nekontroliuojamu diabetu, negalima įsriegti dantų implantų. Odontologijos pažanga atnešė daug įvairių sprendimų, kad diabetu sergantiems žmonėms dantų implantacija būtų sėkminga.
Kokios dantų implantacijos procedūros galimos diabetu sergantiems žmonėms?
Nustatę, kad pacientas nurodytu momentu nėra tinkamas kandidatas implantams, parengiame individualų priešimplantacinio gydymo planą, atitinkantį individualius šio žmogaus poreikius. Tada parenkame tinkamiausią toliau išvardytų implantų tipą:
- Mini dantų implantai,
- Dantys per dieną,
- „Visi ant keturių“ implantai.
Implantus įsriegiame taip, kad kuo mažiau pažeistume dantenų audinius.
Nors diabetas mažina dantų implantavimo sėkmės rodiklius, gydytojai odontologai stengiasi padėti ir taikydami tinkamus priešimplantacinius sprendimus pasiekia puikių rezultatų. Tačiau visa kita priklauso nuo to, kaip gerai pacientai vykdo gydytojo nurodymus, pavyzdžiui, laikosi cukriniu diabetu sergantiems rekomenduojamos sveikos mitybos ir kontroliuoja cukraus kiekį kraujyje.
Neleiskite, kad ši varginanti liga, sutrukdytų atgauti iškritusius arba išrautus dantis. Kreipkitės į kvalifikuotą ir savo darbą išmanantį odontologą ir neabejotinai atrasite sau tinkamiausią sprendimą.