Šiltas ir saulėtas ruduo skatina žmones laisvalaikį praleisti gamtoje, užsiimti aktyviomis veiklomis lauke. Visgi draudikų turimi duomenys siunčia įspėjimą − sergančiųjų erkių platinamomis ligomis skaičius kasmet auga, o ypač neramina susirgimų Laimo liga šuolis. Medikai pabrėžia, jog įtariant susirgus erkių užkrečiamomis ligomis, vertėtų nepamiršti savistabos ir suskubti laiku kreiptis į gydytojus.
Remiantis „Lietuvos draudimo“ duomenimis, per dvejus metus vien šioje bendrovėje užfiksuotų Laimo ligos atvejų skaičius padidėjo kone 3 kartus. 2022 m. per aštuonių mėnesių laikotarpį bendrovėje buvo fiksuotos 107 žalos, susijusios su Laimo liga, o per tą patį laikotarpį šiemet šis skaičius pasiekė 330 atvejų.
„Tokiam pokyčiui didelės įtakos turi šylantis klimatas ir vis ilgesnis erkių aktyvumo sezonas. Šiemet klimatologai fiksavo ne vieną rekordą, kai paros oro temperatūra buvo aukščiausia per visą stebėjimų istoriją. Nuolat šylančio klimato padarinius matome ir mes, stebėdami erkių platinamų ligų statistiką – erkės vis anksčiau tampa aktyvios ir tokiomis išbūna vis ilgesnį laiką“, − sako Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ žalų departamento direktorius.
Pasak eksperto, bendra išmokų suma už Laimo ligos sukeltas žalas šiais metais siekė beveik 172 tūkst. eurų., o vidutinė žalos išmoka sudarė apie 521 eurą. Palyginimui, 2022 m. ir 2023 m. tokia vidutinė išmoka siekė mažesnes sumas, atitinkamai, 468 eurus ir 507 eurus.
Kaip pastebi „Vilniaus Kardiolitos klinikų“ šeimos gydytoja, endobiogenikos specialistė Evelina Nevardauskaitė-Rudzikienė, vienintelis būdas, kuris gali padėti apsisaugoti nuo Laimo ligos – tai įprastų prevencinių priemonių naudojimas, kadangi skiepų nuo Laimo ligos nėra.
„Gaila, tačiau tiesioginio būdo priversti erkes laikytis nuo mūsų atokiau, deja, neturime. Galime naudoti specialius rūbus, specialius purškalus, vengti lankytis vietovėse, kuriose galima aptikti dideles erkių koncentracijas. Erkės mėgsta maždaug metro aukščio krūmynus, brūzgynus, aukštas žoles, nes jos nėra nusitaikiusios vien tik į žmogų – jų taikinys yra daugelis gyvūnų, prie kurių ūgio jos ir prisitaiko“, – pastebi specialistė.
Gydytoja pabrėžia, jog įtariant, kad galėjo įsisiurbti Laimo ligą platinanti erkė, labai svarbu užsiimti savistaba ir neignoruoti pasirodžiusių ar jaučiamų simptomų.
„Galima išskirti tris stadijas, kaip progresuoja susirgimas Laimo liga. Pirminė šios ligos stadija yra išryškėjanti specifinė dėmė, kurios dydis siekia apie 5 cm. Jos išskirtinumas yra susiformuojantis ratas su žiedais, kurie primena taikinį. Dėmė atsiranda maždaug po 2 savaičių erkės įkandimo vietoje, tačiau ji gali ir migruoti. Galimi tokie simptomai, kaip karščiavimas, silpnumas, galvos skausmas. Problema yra tai, kad pati dėmė nesukelia jokių papildomų simptomų, po kelių dienų ji tiesiog dingsta, todėl egizstuoja nemaža tikimybė dėmę pražiūrėti“, – sako E. Nevardauskaitė-Rudzikienė.
Pasak šeimos gydytojos, antroji Laimo ligos stadija pasižymi neurologiniais sutrikimais – jaučiamu nuovargiu, įtampa, sąnarių ar nervų skausmais, širdies ritmo sutrikimais, sprando surakinimu, odos dilgčiojimais, veido trūkčiojimu ar net vienos pusės veido paralyžiumi. Šie požymiai yra gana nespecifiniai ir lengvai gali būti sumaišyti su kitomis būklėmis, tokiomis kaip perdegimo sindromas, lėtinė Covid infekcija ar nerimo sutrikimai, depresija, autoimuninės ligos, todėl ligos diagnozė yra komplikuota.
„Trečioje ligos stadijoje jau būna lėtinis sąnarių, nervų pažeidimas, nuolatinis nuovargis, atminties, susikaupimo problemos, smegenų rūkas, sutrinka pažintinės funkcijos ir darbingumas. Todėl ligą reikėtų gydyti pirmoje jos stadijoje, kadangi uždelsus ji gali labai stipriai pakenkti gyvenimo kokybei“, − komentuoja specialistė.
Gydytoja taip pat pabrėžia, jog norint sužinoti, ar įsisiurbusi erkė platina Laimo ligą, galima ją ištirti – tik tam reikėtų ją dar gyvą pristatyti į laboratoriją. O aptikus įsisiurbusią erkę daryti kraujo imuninio atsako tyrimų gydytoja pataria neskubėti, kadangi galima gauti klaidingai neigiamus rezultatus. Susiformuoti atsakui gali prireikti maždaug 4-6 savaičių nuo užsikrėtimo.
Šeimos gydytoja primena, jog erkės platina ne tik Laimo ligą, bet ir įvairias kitas, mums mažiau žinomas infekcijas, kurios kelia ne mažesnį pavojų. Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad Laimo ligos sukėlėjus platina ir kiti kraujasiurbiai vabzdžiai – akliai, sparvos.
Norintiems apsisaugoti nuo Laimo ligos ir kitų erkių platinamų ligų svarbu:
- Vengti vietų, kuriose jos gyvena – pamiškių, krūmokšnių, aukštų nepjautų žolių;
- Einant į vietas, kuriose didesnė tikimybė susidurti su erkėmis, apsirengti tinkamais drabužiais: dėvėti šviesius rūbus ilgomis rankovėmis ir klešnėmis, mūvėti kojines, klešnes geriau sukišti į kojines, avėti uždarus batus, galvą, kaklą apsirišti skarele ar užsidėti gerai priglundančią kepurę;
- Naudoti erkių atbaidymui pritaikytus repelentus;
- Po apsilankymo gamtoje patikrinti drabužius ir apžiūrėti kūną, ar nėra erkių;
- Pastebėjus įsisiurbusią erkę ir ją ištraukus, užsiimti savistaba, neignoruoti jaučiamų ar vizualių simptomų – tokiais atvejais pravartu kreiptis į gydytojus.