Klaipėdos regioninio sąvartyno teritorijoje Dumpių kaime pradėjusioje veikti vienoje pirmųjų Lietuvoje mechaninio rūšiavimo gamykloje planuojama išrūšiuoti pusę visų iš Klaipėdos regiono atgabenamų komunalinių atliekų.
Didelis komunalinių atliekų kiekis sąvartynuose – viena opiausių atliekų tvarkymo sistemos problemų Lietuvoje. Todėl pernai patvirtintame Valstybiniame atliekų tvarkymo 2014–2020 m. plane numatyta daugybė priemonių, padėsiančių sumažinti atliekų kiekį sąvartynuose. Mechaninio rūšiavimo ir biologinio apdorojimo įrenginiai – vienas esminių žingsnių siekiant plane užsibrėžtų tikslų. Pasistatęs modernią gamyklą, Klaipėdos regionas dabar galės sparčiau siekti tikslo: kuo didesnę dalį atliekų išrūšiuoti, perdirbti ir kuo mažesnę kaupti sąvartynuose.
Dumpių sąvartyne pastatyto mechaninio atliekų rūšiavimo (MAR) įrenginio paskirtis – iš mišrių komunalinių atliekų srauto atskirti antrines žaliavas (metalus, plastiką, popierių, kartoną, stiklą) ir kitas vertingas medžiagas. Planuojama, kad MAR įrenginys išrūšiuos apie 60 proc. visų antrinių žaliavų, esančių mišrių komunalinių atliekų sraute.
Projektinis įrenginio galingumas – 75 tūkst. tonų mišrių komunalinių atliekų per metus. Tačiau, kadangi Dumpių sąvartyne planuojama surinkti vidutiniškai 125 tūkst. tonų mišrių komunalinių atliekų, numatoma dirbti 1–2 pamainomis, atsižvelgiant į mišrių komunalinių atliekų kiekį.
Atskiriant ir rūšiuojant mišrias komunalines atliekas bus atskirtos trys frakcijos: 1) perdirbti
tinkamų atliekų (antrinių žaliavų) frakcija; 2) degioji kuro iš atliekų frakcija (skirta deginti); 3) perdirbti netinkamų atliekų frakcija (inertinių atliekų, sumaišytų su biomase ir kitomis atliekomis, kaupiamomis sąvartyne).
MAR operatoriaus UAB „NEG Energy“ direktoriaus pavaduotojas Adolfas Gritėnas gan tiksliai nupasakoja, kaip vyks atliekų rūšiavimas: „Atvežtos atliekos iš pradžių bus susmulkinamos ir nukreipiamos į sijotuvus, kuriuose atskiriamos inertinės medžiagos ir suformuojami du srautai – biologiškai skaidžių ir antrinių žaliavų. Vėliau moderniomis rūšiavimo linijomis surenkamas spalvoto ir juodo metalo laužas, atskirai nukreipiamos ir rankomis išrūšiuojamos antrinės žaliavos – popierius, stiklas, plastikas, tekstilė, mediena ir kt. Išrūšiuoti produktai bus nukreipiami į konteinerius arba į presą, ir, esant poreikiui, supakuojami. Nesupakuoti produktai bus laikomi stoginėje, supakuoti – specialiai įrengtoje aikštelėje“.
„Atliekų perdirbimo įrenginių projektas atitinka geriausią šiuolaikinę praktiką: gerai pritaikytas vietos sąlygoms, užtikrina visų technologinių procesų ir įrenginių statybos reikalavimus, eksploatavimą, kontrolę ir priežiūrą“, – teigia projektą vykdžiusios UAB „Hidrostatyba“ projekto vadovas Algimantas Cibutavičius. – Vykdant statybą buvo naudojamos tik sertifikuotos medžiagos, Vokietijos gamintojo „Sutco Recycling Technik GmbH & Co. KG“ technologinė, itin inovatyvi įranga ir atskiri jos elementai, tokie kaip infraraudonųjų spindulių (NIR technologija) plastikų atskirtuvas, įvairių frakcijų (2D, 3D) vibracinis, balistinis atskirtuvai“.
Atliekų rūšiavimo platformose buvo įdiegta vėdinimo sistema, kuri tiekia švarų (ir pašildytą) orą į patalpą. Prie rūšiavimo konvejerio įdiegta oro ištraukimo sistema, kurios dėka iš patalpų pašalinami oro teršalai ir nemalonūs kvapai.
Kadangi mechaninio atliekų apdorojimo metu susidarys kietosios dalelės, jų patekimo į aplinką prevencijai numatomi naudoti kietųjų dalelių filtrai. Taršos kvapais problemą numatyta spręsti iš konteinerių išeinantį orą surenkant ir nukreipiant į biofiltrus.
Apdorojus komunalines atliekas mechaniškai yra ne tik gerinamas aplinkos apsaugos lygmuo, bet svarbiausia – pasiekiamas sąvartyno ilgaamžiškumas. Gamykloje yra atskiriamos ir antrinės žaliavos, kurios, jas perdirbus, gali būti panaudojamos antrą kartą. O netinkamos perdirbimui, bet energetinę vertę turinčios atliekos, yra pristatomos į UAB „Fortum Klaipėda“ deginimo įrenginius, kur yra paverčiamos naudinga šilumos ir elektros energija.
„Pastačius Klaipėdos komunalinių atliekų mechaninio rūšiavimo gamyklą bus pasiekti tiek Europos Sąjungos, tiek Lietuvos Respublikos teisės aktuose nustatyti tikslai – kuo mažesnis komunalinių atliekų patekimas į sąvartyną“, – pažymi UAB „Hidrostatyba“ generalinis direktorius Algirdas Žukauskas.
22-uosius veiklos metus skaičiuojanti UAB „Hidrostatyba“ – didžiausia statybinio profilio įmonė Vakarų Lietuvos regione, garsėjanti kokybiškais statybos, remonto, rekonstrukcijos ir restauravimo darbais. Ne veltui šią bendrovę dabar regime dešimties geriausių šalies statybos įmonių sąraše, o Lietuvos pramonininkų konfederacija vieną po kito jai skiria aukso medalius.