Norint džiaugtis gera savijauta, gali tekti įdėti nemažai darbo, ypač jei neskiriama pakankamai laiko poilsiui, neužsiimama aktyviomis fizinėmis veiklomis ar su maistu negaunama pakankamai vitaminų, mineralų ir maistinių medžiagų. Deja, pasak vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkės Juditos Voverės, moterys neretai yra linkusios prioretizuoti savo šeimos narių sveikatą, tad savąją kartais pamiršta. Vaistininkė pabrėžia, kad siekiant kuo ilgiau išsaugoti jaunatvišką grožį, aukštą energijos lygį ir gerą imunitetą, būtina keisti kasdienius įpročius, kurių vienas svarbiausių – duoti organizmui jam reikalingų medžiagų.
Geležis
Vaistininkė J. Voverė įvardija, kad geležies stokos anemija dažniausiai pasireiškia moterims, ypač toms, kurias kankina gausios ir skausmingos menstruacijos. Kai organizmas praranda geležį, susilpnėja raudonųjų kraujo kūnelių funkcija, tad kūnas negauna pakankamai deguonies. Visa tai gali atsiliepti įvairiais simptomais, pavyzdžiui dideliu nuovargiu, galvos svaigimu, dusuliu ir padažnėjusiu širdies ritmu, papilkėjusia oda, susilpnėjusiais plaukais bei nagais.
„Moterų hemoglobino rodiklis kraujyje turėtų būti bent 120 g/l, o feritino – mažiausiai 12 ng/ml. Nors geležies galima gauti kartu su maistu, valgant lęšius, kepenėles, raudoną mėsą, špinatus, tofu sūrį, tačiau, gausias menstruacijas patiriančioms moterims vien teisingos mitybos gali ir nepakakti. Rekomenduočiau atlikti detalius kraujo tyrimus sveikatos priežiūros įstaigoje ir pasitarti su šeimos gydytoju ar vaistininku, kokius geležies preparatus reikėtų vartoti. O toms, kurios nuolat susiduria su šia problema, geležies maisto papildais patariama pasirūpinti reguliariai ir bent kartą per pusę metų atlikti kraujo tyrimus“, – pataria ji.
B grupės vitaminai
„Camelia“ vaistininkė sako, kad B grupės vitaminų svarba moterims taip pat žinoma jau daug metų. Pavyzdžiui, vitaminas B12 padeda gamintis raudoniesiems kraujo kūneliams, tad itin svarbus su anemija susiduriančioms pacientėms. Vitaminas B9, dar žinomas kaip folio rūgštis, yra būtinas ne tik būsimoms mamoms, bet visoms moterims, kadangi gerina ląstelių funkcijas, smegenų ir širdies sveikatą.
„Moterims taip pat svarbu gauti ir pakankamai vitamino B6. Jis skatina metabolizmą, gali sumažinti širdies ligų riziką, prieš menstruacinio sindromo simptomus, pagerinti nuotaiką, mąstymo procesus. Manoma, kad vitaminas B6 taip pat gali būti naudingas ir besilaukiančioms moterims, kadangi pasižymi pykinimą galinčiomis sumažinti savybėmis“, – sako vaistininkė J. Voverė.
Kolagenas
Kolagenas yra svarbus kaulų, sąnarių, jungiamojo audinio, taip pat odos, plaukų ir nagų sveikatai. Vis dėlto, jo gamyba organizme pradeda lėtėti nuo maždaug 20-ųjų žmogaus metų. Vaistininkė pasakoja, kad kolageno trūkumą gali paskatinti žalingi įpročiai, tokie kaip perteklinis alkoholio vartojimas bei rūkymas, daug cukraus turinčio maisto vartojimas.
„Siekiant papildyti kolageno atsargas, patarčiau atkreipti dėmesį į skirtingus jo tipus. I tipo kolagenas atsakingas už odos, kaulų ir jungiamojo audinio sveikatą, o II – puiki profilaktinė priemonė, padedanti apsisaugoti nuo sąnarių bei sausgyslių ligų. III tipo kolagenas labiausiai tinka norintiems puoselėti odos, plaukų ir nagų grožį. Praverstų tai, jeigu maisto papildų sudėtis būtų praturtinta hialurono rūgštimi, vitaminu C, bosvelijos ir kitais augaliniais ekstraktais“, – paaiškina J. Voverė.
Anot vaistininkės, net jei atsižvelgiama į subalansuotą mitybą ir jos papildymą maisto papildais, fizinį pakankamą aktyvumą, streso valdymą ir kitus svarbius geros sveikatos aspektus, nereikėtų pamiršti nuoseklumo. J. Voverė įvardija, keletą savaičių pavartojus reikalingų vitaminų arba mokantis valdyti stresą pasitelkiant meditaciją, svarbu nemesti pasirinktų veiklų vos tik pasijutus geriau.
„Siekiant gyventi sveikiau ir užtikrinti stipresnę sveikatą, reikia laikytis tam tikrų taisyklių. Pavyzdžiui, sportuoti reikia bent 90–120 minučių per savaitę; kasdien stebėti, kad maistas būtų įvairus – valgiaraštyje turi netrūkti skirtingų daržovių, vaisių, riešutų, grūdinės kultūros produktų, mėsos, žuvies ir pan.
Vartojant maisto papildus, taip pat patarčiau nenutraukti jų vos pagerėjus savijautai, kadangi tinkamam ir saugiam medžiagų pasisavinimui reikia juos vartoti kursais, kurie trunka nuo 2 iki 3 mėnesių. Žinoma, prieš tai būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku, kurie padės įsivertinti ar jūsų svarstomo maisto papildo jums tikrai reikia“, – priduria vaistininkė.