Daržininkams ir sodininkams žiema – poilsio metas. Tačiau ne visiems. Drąsiausieji ir inovatyviausieji, pasitelkę hidroponiką, įvairiausias daržoves, žalumynus ir uogas augina visus metus.
Vietoj žemių – vanduo
Hidroponika – augalų auginimas deguonimi ir maisto medžiagomis praturtintame vandenyje. Šis būdas kartais vadinamas be galo modernia ir… tinginiams tinkama technologija. Epitetai pagrįsti.
Auginant daržoves hidroponikos metodu nereikia teptis rankų, įdirbti žemės, jos ravėti, laistyti ir purenti. Tai ypač patogu gyvenantiems mieste ir turintiems ribotą ar nederlingą žemės plotą žmonėms.
Be to, šis augalų auginimo metodas padeda sutaupyti daug laiko, nors ir reikalauja didesnių ar mažesnių pradinių investicijų. Hidroponinį daržą galima įsirengti po atviru dangumi, šiltnamyje, oranžerijoje arba balkone. Svarbiausios sąlygos – pakankamas apšvietimas, stabili temperatūra ir drėgmė.
Kadangi tradicinėje daržininkystėje augalai visų naudingųjų medžiagų gauna iš dirvožemio, hidroponiniame darže tą pačią funkciją turės atlikti vanduo. Mineralus ir kitas naudingąsias medžiagas reikės ištirpinti vandenyje, o augalų šaknys jas pasiims tiesiogiai.
Čia ir slypi vienas didžiausių hidroponikos privalumų – naudojantis specialiais prietaisais galima nustatyti optimalų augalams reikalingų medžiagų kiekį. Augalai auga greičiau, yra sveikesni, o derlius – didesnis. Be to, siurbdami idealiai subalansuotas, tirpesnes ir lengviau absorbuojamas maisto medžiagas jie sunaudoja kur kas mažiau energijos nei augantys dirvožemyje.
Priemonės daržui „be purvo“
Norint įsirengti daržą „be purvo“, prireiks šių pagrindinių dalykų: indo (plastikinio butelio, indelio, kibirėlio ir pan.,), rezervuaro, vandens siurblio, laikmačio, akvariumams skirtos oro pompos, prisotinančios maitinamąjį tirpalą deguonies, ir šviesos šaltinio.
Į indo vidų priberiama substrato. Hidroponikoje naudojamas įvairus substratas. Tai gali būti žvyras, degto molio granulės (keramzitas), akmens vata, šiaudai, medžio pjuvenos, smėlis, kokosų drožlės, samanos. Tuomet pilamas maitinamasis tirpalas, stebint, kad į jį būtų panardinta tik dalis šaknų. Likusi dalis šaknų turi likti ore, nes pritrūkusios deguonies gali pradėti pūti.
Naudojami specialiai hidroponikai sukurti maisto medžiagų tirpalai ir auginimo terpės. Šios skiriasi nuo trąšų, kuriomis tręšiama auginant dirvožemyje. Visos reikalingos medžiagos yra inertinės, vadinasi, greitai nesusiskaido ir maitina augalus. Kadangi visos auginimo terpės viena kitai niekuo nenusileidžia, žmogui verta pačiam nuspręsti, kokią pasirinkti.
Paprastai į hidroponikos įrenginį įstatomas siurblys, užtikrinantis vandens cirkuliaciją. Taip vanduo prisotinamas deguonies, o trąšos išnešiojamos po visą sistemą.
Tinkamai oro drėgmei palaikyti kartais reikia įsigyti oro drėkintuvą. Kai kurių augalų lapus patartina nupurkšti vandeniu. Nors drėgme ir mineralinėmis medžiagomis jie aprūpinami per šaknis, ore neturi trūkti drėgmės, kad vyktų fotosintezė, ypač žiemą, kai patalpų oras išsausėja. Tačiau visuomet būtinas saikas – nuo per didelės drėgmės gali įsimesti pelėsis.
Be galo svarbu vėdinti, laiku vėsinti ir šildyti patalpą. Temperatūra joje visą laiką turėtų siekti bent 15 °C. Svarbu vengti staigių temperatūros šokinėjimų, pasikeitimo. Būtinas ir papildomas šviesos šaltinis. Optimalus variantas – įsigyti ir naudotis laikmačiu, kuris reaguotų į šviesos kiekį ir prireikus pats įsijungtų. Šviesos galingumą galima padidinti ir naudojant šviesą atspindinčius paviršius, atšvaitus, veidrodžius.
Vis labiau populiarėja
Tokiuose daržuose užaugs bet kokios daržovės, prieskoninės žolelės, gėlės. Praktiškai beveik visas kambarines gėles, ypač lapines, galima auginti hidroponiniu būdu. Taip auginamus augalus lengviau prižiūrėti, nes nereikia dažnai laistyti, rūpintis jais.
Šiandien hidroponika pasaulyje pradeda vaidinti vis didesnį vaidmenį. Populiacijos augimas, klimato pokyčiai, vandens trūkumas ir prasta jo kokybė verčia ieškoti žemės ūkio alternatyvų. Geriausias hidroponikos pavyzdys – karinio jūrų laivyno povandeniniuose laivuose įrengtos hidroponinės fermos, kuriose auginamos įgulai skirtos šviežios daržovės ir vaisiai.
Hidroponiniai sodai komerciniais tikslais įrengiami nuo 1970-ųjų. Tai sparčiai populiarėjantis auginimo būdas. Daržininkai, augalus auginantys hidroponiniu būdu, visuomet žino, kokios kokybės jų produkcija, kokios trąšos ir medžiagos joms buvo naudotos.
Hidroponikos privalumai
- Optimaliau ir racionaliau išnaudojamas augalais apsodintas plotas (galima sodinti net keliais aukštais).
- Auginant augalus hidroponiniu būdu, jiems negresia pavasarinės šalnos ir vasaros karščiai. Svarbu tinkamai sureguliuoti ir stebėti temperatūrą.
- Hidroponiniame darže augantiems augalams nebaisūs kenkėjai.
- Trąšų reikia kur kas mažiau nei auginant daržoves žemėje, nes viską tiesiogiai pasiima augalai.
- Augalai auga greičiau nei auginant tradiciniu būdu, o derlių galima imti net keletą kartų per metus.
Naudinga žinoti
Koks skirtumas tarp hidroponinių, organinių ir įprastų mineralinių trąšų? Tiek hidroponikai skirtos trąšos, tiek trąšos, dirvožemyje auginamiems augalams, savo sudėtyje turi trijų būtinų maisto medžiagų – azoto, kalio ir fosforo. Pagrindinis skirtumas yra tas, kad hidroponinių trąšų sudėtyje yra tinkamas visų būtiniausių maisto medžiagų ir mikroelementų kiekis, kai dirvai tręšti skirtose trąšose to nėra.
Paprastai manoma, kad mikroelementų dirvoje ir taip yra pakankamai, ir augalai juos dirvoje aptinka patys. Problemos iškyla tuomet, kai kurio nors ar netgi visų mikroelementų dirvoje ima trūkti dėl pasikartojančio ar pernelyg intensyvaus augalų auginimo. Hidroponiniam auginimui skirtos maisto medžiagos paprastai yra grynesnės, turi mažiau priemaišų, todėl yra stabilesnės, tirpesnės bei lengviau absorbuojamos augalų.
Organinės trąšos labai skiriasi tiek nuo hidroponinių, tiek nuo mineralinių trąšų savo sudėtimi ir mechanizmu, kuriuo maisto medžiagos patenka iki augalo. Organinių trąšų veikimas pagrįstas sinerginiu bakterijų ir kitų mikroorganizmų veikimu skaidant sudėtingesnius organinius junginius iki paprastesnių medžiagų, lengvai įsisavinamų augalų. Hidroponinėse ir mineralinėse trąšose maisto medžiagos yra iš karto paruoštos naudoti.
Parengė Jurga Sajenkienė
www.ukininkopatarejas.lt informacija