Kadastriniai matavimai ir kadastrinė dokumentacija naudojama tiek privačios nuosavybės teise priklausančio nekilnojamojo turto, tiek valstybinės žemės ribų linijoms sekti ir parodyti. Kadastro duomenyse pateikiama informacija apie nuosavybės linijų teisinį aiškinimą. Ši informacija naudojama kuriant kadastro žemėlapius, kuriuose gali būti linijos, sklypų numeriai, žemės nuosavybės, mokesčių ir vertės įvertinimai, plotai, matmenys ir topografinis žemėlapis.
Kaip atliekami kadastriniai matavimai
Kadastrinius matavimus ir kartografavimą atlieka kadastrinis matininkas, kuris, fiziškai nustatydamas nekilnojamojo turto ribas, privalo laikytis tiek teisinių, tiek erdvinių matavimų principų. Kadastro matininkai kryžmiškai nurodo aktus, gretimų objektų žemėlapius, apskričių ir komunalinių paslaugų žemėlapius, matavimų įrašus ir kitus teisinius dokumentus, nustatančius nuosavybės ribas.
Šių įrašų duomenys yra analizuojami, ar nėra klaidų, po to pradedamas lauko tyrimas, kurio metu matininkai naudoja kadastrinių matavimų prietaisus, tokius kaip lazeriniai skeneriai ir nuotolio matavimo strypai, nubrėžiamos nuosavybės ribos, pažymimi metrai ir ribos, aplink turtą važiuojama traversa. Kadastro dokumentuose, kuriuos pildo suinteresuoti asmenys, licencijuoti matininkai ir teisininkai, yra kadastrinių matavimų duomenys ir jie pateikiami kadastro ar žemės administravimo įstaigoms registruoti. Kadastriniai matavimai greitai atliekami profesionalų, kurie kas dieną dirba šiuo klausimu.
GIS (geografinė informacijos sistema) technologijos ir kadastrinių matavimų programinės įrangos sprendimai padeda žemės informacijos agentūroms tvarkyti kadastro duomenis, suteikdamos pritaikomą, atvirą sistemą, kuri palengvina specializuotų kadastro žemėlapių ir planų kūrimą, erdvinių duomenų paslaugų teikimą ir integravimą, duomenų bazės informacijos panaudojimą, teisinių ir informacinių reikalavimų laikymąsi. Technologijų standartai, dalijimasis ir ataskaitų teikimas tarp klientų ir agentūrų bei dinaminės vizualizacijos, kurios gali būti naudojamos geografinėms užklausoms.
Kam naudojami kadastro žemėlapiai?
Duomenys apie kadastrinius sklypus, apibrėžiamus kaip ištisinis žemės plotas, identifikuojamas pagal unikalų vienarūšių nuosavybės teisių rinkinį, yra saugomi lengvai prieinamoje saugykloje, kurioje klientai ir darbuotojai gali greitai naršyti, atlikti užklausas ir atnaujinti.
Kadastro sistemos dažniausiai naudojamos tokioms reikmėms kaip: mokesčių paskirstymas, žemės nuosavybės nustatymas, žemės rinkos verčių palaikymas, žemės ūkio subsidijų išmokų apskaičiavimas, hipotekos paraiškos, miškų ir augmenijos tvarkymas, savivaldybės turto valdymas, komunalinės paslaugos, zonų apibūdinimas pagal vertę ir naudojimo paskirtį, grafinis informacijos apie vandens išteklius, geologiją, gyventojus, pramonę ir žemės ūkį registravimas ir kuriant šalių nacionalines erdvinių duomenų infrastruktūras.