Įvyko VšĮ Naujosios Akmenės ligoninės stebėtojų tarybos susirinkimas. Jame dalyvavę nariai Vitalijus Mitrofanovas, Savivaldybės meras, Richardas Sudaris, Savivaldybės tarybos narys, Raimondas Peleckas, Naujosios Akmenės ligoninės gydytojas traumatologas ir šios ligoninės direktorius Tomas Skučas aptarė aktualiausius klausimus. Susirinkime stebėtojai pritarė visiems ligoninės vadovo sumanymams ir sprendimams, išgirdo gerų žinių pacientams.
Didesnė alga ir nauji gydytojai
Susirinkimas pradėtas gera žinia apie slaugytojų atlyginimų padidinimą. Vidutinė ligoninės slaugytojo etatinė alga nuo liepos 1-osios padidėjo 55 eurais. Tarp dešimties mažųjų šalies ligoninių akmeniškių slaugytojų algos pagal dydį yra penktoje vietoje, gydytojų algos – pirmauja.
Akmenės rajono gydymo įstaigose, kaip ir daugelyje šalies gydymo įstaigų, gydytojų amžius yra ganėtinai didelis – vidurkis apie 60 metų, stinga jaunuomenės. Tačiau yra ir kita problema – trūksta tam tikrų specialybių gydytojų. Atsižvelgdama į šias problemas Akmenės rajono savivaldybė ėmėsi išskirtinių priemonių šias problemas spręsti. Savivaldybės administracija ir Naujosios Akmenės ligoninė Sveikatos apsaugos ministerijai pateikė gydytojų poreikį pagal atitinkamas specialybes, kurių rezidentūros studijos turėtų būti apmokamos iš Europos Sąjungos ir valstybės biudžeto lėšų, tikintis, kad jaunieji medikai pasirinks darbą nedideliuose rajonuose. Be to, Savivaldybės taryba pernai (gruodžio 29 dienos sprendimas Nr. T-232) patvirtino Trūkstamų gydytojų pritraukimo į Akmenės rajoną programą, kurioje numatyta įvairių patrauklių dalykų. Tai daugiausiai įsikūrimo išlaidų (iki 15 tūkstančių eurų) kompensacijos skyrimas naujai atvykusiam gydytojui dirbti ir gyventi Akmenės rajone. Įsikūrimo išlaidoms priskiriamas būsto pirkimas, paskolos būstui statyti ar pirkti kompensavimas, gyvenamųjų patalpų remontas, buitinė technika, baldai, namų apyvokos reikmenys, lengvojo automobilio įsigijimas, būsto nuomos mokestis, komunaliniai mokesčiai. Itin palankios sąlygos numatomos ir rezidentams: rezidentūros ar jai apmokėti paimtos paskolos kompensavimas Lietuvos universitetuose, Savivaldybės būsto skyrimas naujai atvykusiam gydytojui ar rezidentui praktikos atlikimo laikotarpiu Naujosios Akmenės ligoninėje. Naujai atvykusių gydytojų kvalifikacijos kėlimui Lietuvoje ar užsienyje gali būti skiriama iki 1000 eurų kompensacija penkeriems metams. Skatinimo priemonių numatyta ir medikus įdarbinusiai įstaigai: naujų gydytojų kabinetų remontui bei įrangai įsigyti gali būti skiriama iki 1000 eurų kompensacija per metus. Yra skatinimo priemonė ir naujai atvykusio gydytojo sutuoktiniui – jam gali būti suteikta verslo parama pagal Akmenės rajono savivaldybės tarybos patvirtintus rajono verslo skatinimo fondo nuostatus.
Trūkstamų gydytojų pritraukimo į Akmenės rajoną programa jau veikia. Ja planuoja pasinaudoti du jauni gydytojai, baigę mokslus Kaune, nuo spalio 1-osios pradėsiantys dirbti Naujosios Akmenės ligoninėje. Šioje ligoninėje rudenį turėtų pradėti dirbti ir iš Ukrainos atvykusi akušerė-ginekologė.
Mamografas – būtinybė
Naujosios Akmenės ligoninės vadovas T.Skučas ir Stebėtojų taryba aptarė susidariusią situaciją šios įstaigos Odontologijos skyriaus vedėjui, gydytojui odontologui ortopedui Algirdui Baranauskui, išėjus pensiją. Protezavimo paslaugas gyventojams teiks kiti odontologai, tačiau dantų technikų darbą gali tekti pertvarkyti.
Naujosios Akmenės ligoninės stebėtojų tarybos nariai pritarė šios įstaigos direktoriaus T.Skučo minčiai įsigyti mamografą. Dėl to Naujosios Akmenės ligoninė kreipėsi ir į Savivaldybės tarybą: prašoma skirti 100 tūkstančių eurų, ši suma būtų prisidėjimas moderniam mamografui įsigyti. Klausimą dėl mamografo planuojama teikti svarstyti rugpjūčio 25-osios Savivaldybės tarybos posėdyje.
Akmenė kol kas yra vienas iš šalies rajonų, kuriuose sergamumas onkologinėmis ligomis didelis. Sergamumui ir mirtingumui mažinti vykdomos įvairios prevencinės programos, tarp jų – atrankinės mamografinės patikros dėl krūties vėžio. Deja, Akmenės krašto gyventojų dalyvavimas prevencinėse programose yra gana vangus ir rodikliai yra vieni žemiausių Šiaulių apskrityje. Dalyvavimą mamografinės patikros dėl krūties vėžio programoje labai riboja tai, kad tyrimą atlikti tenka važiuoti į Šiaulius ar Mažeikius. Neabejojama, kad turint mamografą vietoje, pagausėtų moterų, besitikrinančių dėl krūties vėžio.
Krūties vėžys yra dažniausia moterų onkologinė liga. Ši liga yra pagrindinė 40-55 metų amžiaus moterų mirties priežastis. Nustatyta, kad daugiau nei 90 procentų moterų pasveiksta, jei susirgimas diagnozuojamas pirmoje stadijoje, II stadijoje pasveiksta apie 85 procentus, III stadijoje – apie 50 procentų, o IV stadijoje tik apie 18 procentų moterų. Akmenės rajone 50-69 metų amžiaus grupėje yra 3630 moterų, kurioms kas dveji metai turėtų būti atliekama mamografija. Per metus turėtų pasitikrinti apie 1815 moterų, tačiau dabar pasitikrina tik apie 426.
Savivaldybės administracijos viešųjų ryšių vyriausioji specialistė Jolanta Šiurkuvienė