Antradienį minint 30-ąsias tragiškos avarijos Černobylio atominėje elektrinėje metines, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius pažymi, kad tai buvo viena skaudžiausių katastrofų branduolinės energetikos istorijoje. Pasak premjero, šiandien tinkamas laikas apmąstyti skaudžius katastrofos padarinius ir prisiminti tuos, kurie nukentėjo nuo branduolinės taršos: daugiau nei 7 milijonai žmonių ir daugiau nei 163 000 kvadratinių kilometrų žemės Europoje buvo paliesti branduolinės taršos iš Černobylio AE.
„Černobylio katastrofa įrodo, kad branduolinės avarijos padariniai ir radiologinis pavojus nėra ribojami valstybių sienų. Jau trisdešimt metų po avarijos matome ir suvokiame ilgalaikį avarijos poveikį, kuris sukelia humanitarinius, socialinius, ekonominius padarinius, pasekmes aplinkai ir sveikatai. Ypatingai svarbios tarptautinės bendruomenės pastangos ir pagalba Černobylio apsauginio sarkofago statybai finansuoti, prie kurių prisideda ir Lietuva“, – teigia Vyriausybės vadovas.
Ministras Pirmininkas pabrėžia, kad branduolinės saugos visame pasaulyje svarba išlieka itin aktuali ir šiandien. Premjero teigimu, Lietuvai svarbu, kad branduolinės saugos ir aplinkosaugos standartai nebūtų laikomi tik formalumu.
„Lietuva yra rimtai susirūpinusi branduolinės saugos situacija Lietuvos ir Europos Sąjungos kaimynystėje. Baltarusija turi garantuoti, kad vos už 50 kilometrų nuo Vilniaus statomos atominės elektrinės branduolinė sauga bus užtikrinta, griežtai laikantis visų tarptautinių aplinkosaugos ir branduolinės saugos reikalavimų bei rekomendacijų“, – sako Vyriausybės vadovas, pridurdamas, kad Černobylio ir kitų branduolinių avarijų pamokos visus įpareigoja vystyti branduolines technologijas laikantis aukščiausių tarptautinių branduolinės saugos ir saugumo reikalavimų bei standartų.
„Lietuva ragina visas šalis, kurios plėtoja branduolinę energetiką, įgyvendinti aukščiausius tarptautinius branduolinės saugos ir aplinkosaugos standartus“, – akcentuoja Ministras Pirmininkas A. Butkevičius.