Kiekviena moteris savo papuošalų kolekcijoje turėtų turėti perlų papuošalų. Tai – nesenstanti klasika. Perlų kokybė priklauso nuo jų šaltinio, formavimosi būdo ir kitų kokybės veiksnių. Tad ką svarbu žinoti, prieš įsigyjant perlų papuošalą?
Kaip klasifikuojami perlai?
Pradėkime nuo perlų klasifikavimo. Kai kurios įmonės perlus vertina raidėmis, kitos – skaičiais, o kai kurios iš viso neskelbia jokių įvertinimų. Perlų klasifikacijoje yra 7 vertės veiksniai: dydis, forma, spalva, blizgesys, paviršiaus kokybė, perlamutro kokybė ir suderinamumas. Bet štai čia yra kabliukas! Skirtingai nei, pavyzdžiui, deimantams, perlams vertinti nėra pramoninio standarto.
Ką tai reiškia jums? Negalite lyginti perlų tik pagal įvertinimą. Vieno pardavėjo AAA klase įvertintas perlų vėrinys gali būti vertas tik 1/10 kito pardavėjo taip pat įvertintų perlų vėrinio vertės. Perlų klasifikavimas yra subjektyvus ir kiekviena perlais prekiaujanti įmonė juos vertina skirtingai.
Ką galite naudoti pirkdami palyginimui, tai reputaciją. Jei perkate internetu, „Google“ šiuo atžvilgiu yra geriausias jūsų draugas. Galite greitai nustatyti, ar perlų pardavėjas yra žinomas tuo, kad siūlo geros kokybės bei prieinamos kainos perlus, ir ar jis garantuoja už savo gaminius. Aukštos kokybės perlų papuošalai – https://auksosala.lt/lt/perlu-veriniai.
4 rūšys: gėlavandeniai, Akoya, Pietų jūros, Taičio perlai
Gėlavandeniai perlai. Gėlųjų vandenų perlai yra šiek tiek mažesni nei jų jūriniai atitikmenys ir yra įvairių natūralių spalvų, įskaitant subtilius baltos, kreminės bei šviesiai rožinės spalvos tonus. Dėl švelnių, švytinčių atspalvių įvairovės jie puikiai tinka subtiliems papuošalams, pavyzdžiui, auskarams ir segėms.
Taičio perlai. Taičio perlai auginami išskirtinėse austrėse ir taip sukuriami vieninteliai natūraliai spalvoti juodi perlai. Jų gilūs atspalviai varijuoja nuo tamsiai pilkos iki beveik juodos spalvos, dažnai su išskirtiniais žaliais ar violetiniais atspalviais, todėl jie užima pagrindinį vaidmenį vėriniuose, apyrankėse ir auskaruose.
Akoya perlai. Akoya perlai, susiformavę mažiausiose pasaulyje sūriųjų vandenų austrėse, buvo pirmieji perlai, sėkmingai išauginti 1920 m. Japonijoje. Šiandien šie aukštos kokybės perlai auginami viso pasaulio šalyse. Apvalūs ir simetriški Akoya perlai yra nesenstantys kaip vėriniai ir auskarų rinkiniai. Jie žavi savo blizgesiu ir sodriu, baltu atspalviu.
Pietų jūros perlai. Pietų jūros perlai, geidžiami dėl savo apvalios formos ir būdingos baltos spalvos, yra rečiausiai auginami perlai. Šie unikalūs brangakmeniai susiformuoja itin jautriose austrėse Pinctada maxima, todėl perlai yra itin dideli ir lygūs. Jie dažniausiai naudojami auskarams ir pakabukams.
Apie perlų rūšis ir kitas savybes daugiau skaitykite čia.
Pasirinkite tinkamą spalvą
Dar niekada nebuvo tokios plačios perlų spalvų gamos. Balta spalva yra klasikinė, universali, todėl daugelis mano, kad pirmasis moters perlų vėrinys visada turėtų būti baltos spalvos.
Juodieji perlai iš tikrųjų yra ne juodi, o tamsių pilkų, žalių bei mėlynų atspalvių ir suteikia egzotišką išvaizdą, kuri ypač tinka prie tamsesnių odos tonų.
Rožiniai, persikiniai bei levandų atspalviai yra linksmi ir koketiški, puikiai tinka dėvėti pavasarį ir vasarą, tačiau tinkamai suderinus spalvas apranga gali atrodyti ir neįtikėtinai rafinuotai.
Tobulas perlų dydis ir vėrinio ilgis
Paprastai populiariausi dydžiai yra 7,0-9,5 mm, kurie laikomi tradiciniais ir universaliausiais perlų dydžiais. Kuo didesni perlai (jeigu visos kitos savybės, tokios kaip blizgesys, forma ir paviršiaus kokybė, yra vienodos), tuo jie vertingesni.
Kitas aspektas – tinkamas vėrinio ilgis. Populiariausias ir universaliausias perlų vėrinio ilgis yra 45 cm „princesės ilgio“ vėrinys. Šis ilgis laikomas šiuolaikine klasika ir turėtų būti maždaug 1,5-2,0 cm žemiau kaklo įdubos. Taip jis tiks įvairioms iškirptėms ir aprangai.
Kaip valyti ir laikyti perlus?
Naudokite kosmetiką, plaukų lakus ir kvepalus tik prieš užsidėdami perlus. Nuėmę papuošalą, atsargiai nuvalykite jį minkšta šluoste, kad pašalintumėte bet kokius šių medžiagų pėdsakus.
Perlų papuošalus taip pat galite plauti švelniu muilu ir vandeniu. Kultūrinių perlų nevalykite jokiais chemikalais, abrazyvais ar tirpikliais. Šios medžiagos gali pažeisti perlus. Kultūrinių perlų vėrinius po valymo visada padėkite lygiai, kad išdžiūtų. Nekabinkite vėrinių, nes siūlai gali išsitempti.
Kosmetikos priemonės, prakaitas, aliejai ir įprastas dėvėjimasis susilpnina ir ištempia siūlus, ant kurių suverti perlai. Kartą per metus nuneškite perlus juvelyrui, kad šis juos pervertų. Įsitikinkite, kad perlai suverti su mazgu tarp kiekvieno perlo. Taip išvengsite perlų praradimo, jei virvelė nutrūktų.
Kultūrinių perlų papuošalų neatsargiai nemeskite į rankinę, krepšį ar papuošalų dėžutę. Perlo paviršius yra minkštas, todėl jį gali subraižyti kieti metaliniai kraštai arba kietesni kitų juvelyrinių dirbinių brangakmeniai. Kultūrinius perlus laikykite zomšiniame maišelyje arba saugiai suvyniokite į servetėlę.