Kėdainiečiai, kaimo turizmo sodybos „Šušvė“ šeimininkai Erikas ir Jūratė Augustinavičiai pirmieji Lietuvoje pralaužė ledus ir gavo leidimą gaminti midų ne tik savo reikmėms.
Kelias iki oficialios ir visiškai legalios midaus gamybos Augustinavičiams tikrai nebuvo nei lengvas, nei trumpas, tačiau šiandien jis jau įveiktas. Midaus gamybos ceche ant specialiai iš Italijos parsisiųsdintų butelių jau klijuojamos banderolės ir pirmoji bitininkų produkcija iškeliaus pirkėjams.
Pasisukus pokalbiui apie midaus realizaciją, Erikas sakė, kad jų produkcija papuoš specializuotų mažų krautuvėlių lentynas ir bus pasiekiama ne tik Kėdainių, bet ir kitų didžiųjų šalies miestų pirkėjams. „Mūsų gaminamu midumi rimtą susidomėjimą parodė ir vienas didžiųjų Lietuvos prekybos tinklų, šiuo metu su juo vedame derybas. Kitiems esame per smulkūs, nes per metus planuojame pagaminti tik iki dešimties tonų midaus“, – kalbėjo E. Augustinavičius.
Bitininkyste besiverčiantis Erikas midaus populiarinimu užsiima jau seniai. Juk midus, atsiradęs prieš kelis tūkstančius metų, yra seniausias alkoholinis gėrimas pasaulyje. Jis neretai vadinamas Šiaurės Europos vynu. Midus žmonijai buvo žinomas anksčiau negu vynas ar alus. Persijoje ir Indijoje jis jau buvo gaminamas prieš 8000 metų, senovės Kinijoje ir Irane midaus gėrimai pradėti gaminti 7000–5400 metais prieš Kristų. O Erikas midų gamina jau daugiau nei dešimtmetį. Anksčiau šiuo gėrimu vyras vaišindavo savo bičiulius ir kaimo turizmo sodybos svečius.
Augustinavičiai savos gamybos midų reklamuodavo įvairiuose renginiuose, dalyvaudavo parodose. Štai ir dabar jie neseniai sugrįžo iš Vilniaus, kur LITEXPO parodų rūmuose dalyvavo „Vyno dienų“ renginiuose. Ten tuo pat metu vyko ir 10-ojo Lietuvos vyno čempionato nugalėtojų paskelbimas ir apdovanojimas. Midaus kategorijoje kėdainiečių pristatytas „Kunigaikščių midus“ specialistų buvo išrinktas geriausiu, o „Tradicinis midus“ buvo apdovanotas bronzos medaliu. Šiuo metu Erikas ruošiasi vykti į Milaną, kur parodoje „EXPO 2015“ taip pat pristatys savo produkciją.
Grįžtant prie midaus gamybos legalizavimo, sužinome, kad gamybos cecho statybos ir įrengimas užtruko maždaug metus. Dar metus bitininkas sugaišo mindamas įvairių institucijų ir tarnybų slenksčius.
„Man sąlygos ir reikalavimai midaus gamybai yra lygiai tokie pat kaip didžiosioms gamykloms, pavyzdžiui, „Anykščių vynui“ ar „Volfui Engelman“. Vienintelis palengvinimas – cechui nereikalinga nuosava laboratorija. Tačiau tai neatleidžia nuo tyrimų, nes prieš tiekiant produkciją į rinką turiu atlikti net septynis privalomus midaus tyrimus. Kartu su leidimu prekiauti šiuo gėrimu gavau ir prievolę mokėti akcizo mokestį, įsigyti licenciją, valstybei atseikėti kitus su produkcijos gamyba ir pardavimu susijusius mokesčius“, – alkoholio gamybos ir prekybos subtilybes aiškino E. Augustinavičius.
Susitikimo metu midaus gamintojas pavaišino šiuo puikiu gėrimu. „Midų gerti rekomenduojama iš plačių keraminių taurių, kad geriau būtų juntamas jo aromatas. Beje, senovės lietuviai midų dažniau gerdavo iš didžiulių ragų. Vieną jų archeologai surado prie pat mūsų sodybos kasinėdami Plinkaigalio kapinyną. Su pasididžiavimu galime pasakyti, kad šis 1,6 litro talpos ragas kol kas yra laikomas didžiausiu visoje Rytų Europoje“, – pasakojo midaus istorijos žinovas.