Jau penktus metus Lietuvos nacionalinė filharmonija rengia edukacinių koncertų turą po Lietuvą, pavadintą „Muzikos enciklopedija gyvai“. Per šiuos metus iš viso surengta 30 koncertų įvairiausiuose miestuose ir miesteliuose – nuo didžiųjų miestų iki tokių, kaip Rokiškis, Šakiai, Linkuva ir pan. Jausdami visuomenės susidomėjimą, organizatoriai žada projektą tęsti ir kitais metais.
„Organizuojami koncertai iš kitų pirmiausia išsiskiria savo tikslu, o tai atitinkamai padiktavo ir kitokią pateikimo formą. Siekiame, kad klausytojai ne tik išgirstų muziką, bet ir išklausytų, kaip skamba kiekvienas instrumentas, kokia jo istorija, sužinotų apie garsiausius kompozitorius ir jų kūrinius. Kiekvienas pasirodymas vyksta koncerto – pamokos forma. Kitas svarbus dalykas – tai, kad renginiai vyksta ne Filharmonijos salėje, o keliaujama pas klausytojus į mokyklas, kultūros centrus, bendruomenių namus ar dvarus ir taip patrauklia forma užpildoma neformalaus muzikos ugdymo niša, – sako ciklą kuruojanti Filharmonijos generalinio direktoriaus pavaduotoja Ieva Tamutytė. – Smagiausia, kad koncertai turi didelę paklausą – kur benuvažiuotų atlikėjai, jų laukia mažiausiai šimto klausytojų auditorija, išgirdę įdomias istorijas arba pakviesti į sceną kartu atlikti kūrinį, renginių dalyviai labai įsitraukia, susidomi ir jau kitaip įsiklauso į girdimą muziką. O labiausiai džiugina, kai mokiniai koncerte išsirenka mieliausią instrumento tembrą ir kitą dieną skuba į muzikos mokyklą mokytis groti.“
Ciklo rengėjai kiekvienais metais klausytojams pasiūlo originalių, dar negirdėtų programų, dėmesį patraukiančių įdomiomis temomis. „Muzikos enciklopedija gyvai“ pritraukia įvairia muzika besidominčius žmones, todėl programa neapsiriboja vien klasikine muzika. Šiais metais koncertai surengti net 9 skirtingomis temomis: Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras su dirigentu Modestu Barkausku keliavo su programa „Planeta – orkestras“, kurioje buvo atskleistos orkestro gyvenimo subtilybės; Valstybinis Vilniaus kvartetas su solistu Liudu Mikalausku programos „Kur balti keliai“ klausytojus supažindino su Lietuvos kompozitorių muzika; Sostinės vario kvintetas kartu su muzikologe Zita Kelmickaite klausytojams pristatė pučiamuosius muzikos instrumentus; Kristupo medinių pučiamųjų kvintetas klausytojams demonstravo pučiamųjų instrumentų galimybes; Lietuvos kamerinis orkestras su solistu Liudu Mikalausku bei dirigentu Modestu Barkausku kvietė klausytojus keliauti per skirtingas epochas; mažiesiems klausytojams buvo pristatyta Laimio Vilkončiaus muzikinė pasaka „Dievo vabalo kelionė“; temperamentingą pasirodymą „Pasodoblis mecosopranui ir gitarai“ surengė mecosopranas Rita Novikaitė ir gitaros virtuozas Sergejus Krinicinas; įsimintiną koncertą, kurio metu skambėjo garsiausių pasaulyje kompozitorių kūriniai, surengė violončelininkas Augustinas Vasiliauskas, styginių kvartetas „Adora“ bei altu griežianti Dovilė Juozapaitienė; M. K. Čiurlionio kvartetas surengė koncertą „Garsų žemė“, kurio metu kūrinius atliko Lietuvos muzikos ir teatro akademijos studentai.
Pasirodymus atlikėjai pradėjo dar sausio mėnesį, Nacionalinės filharmonijos scenoje. Toliau savo kelionę tęsė Rokiškio raj., Švč. Mergelės Marijos Vardo bažnyčioje, Rokiškio krašto muziejuje, Švenčionių ir Utenos bažnyčiose, Panevėžio ir Šiaulių muzikos mokyklose, Šilutės, Tauragės, Žiežmarių kultūros centruose, Šakių rajone esančiame Gelgaudiškio dvare, taip apsilankė ir Padvarių (Kretingos raj.) socialinės globos namuose, Linkuvos (Pakruojo raj.) socialinės globos namuose bei daugelyje kitų vietų.
Pasak koncertų atlikėjų, kiekvienas koncertas, susitikimas yra ypatingas, juo labiau, kai žinai, kad duosi daugiau nei įprastai. „Dirbdami mes patys pasikrauname energijos, teigiamų emocijų. Pajuntame, kad galime pademonstruoti savo žinias, pagroti, pasidalyti viskuo su kitais. Esame labai laimingi, kai klausytojai tampa mūsų bendraminčiais“, –įspūdžiais dalijasi viena iš edukacinių koncertų vedėjų, Filharmonijos muzikos redaktorė Justa Adomonytė–Šlekaitienė.
Vildamiesi, kad vykdoma edukacinė veikla duos gerų vaisių, ciklo „Muzikos enciklopedija gyvai“ organizatoriai puoselėja bendradarbiavimą su įvairiomis Lietuvos kultūros ir švietimo įstaigomis. Paskata šiai veiklai tęsti tampa ir svarbi parama, kurios sulaukiama iš Lietuvos kultūros tarybos ir Lietuvos kultūros ministerijos.
Daugiau informacijos apie šį ir kitus Lietuvos nacionalinės filharmonijos projektus:
http://www.filharmonija.lt/lt/pradzia.html.