Liepos 1 dieną Tarptautinis parolimpinis komitetas (IPC) paskelbė gerą žinią Lietuvai – mūsų šalies vyrams lengvaatlečiams skirtos dar 2 vietos dalyvauti Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse. Tai – santykinai didelė kvota ir palanki žinia mūsų šaliai. Delegacijos nariu pakviestas ir šiaulietis Jonas Spudis.
Po šio tarptautinio sprendimo Lietuvos parolimpinis komitetas (LPOK) patvirtino, kad visą 2016 metų Lietuvos parolimpinę rinktinę, kuri 2016 metų rugsėjo 7-18 dienomis atstovaus mūsų šaliai Rio de Žaneiro Parolimpinėse žaidynėse, sudarys 13 sportininkų: irkluotojas, plaukikas, dziudoistas, 4 lengvaatlečiai ir šešių žaidėjų golbolo komanda.
„Šis scenarijus – optimistinis Lietuvai, nes tikėjomės gauti tik vieną vietą. Manome, kad kvota padidinta atsižvelgiant į akivaizdžiai išaugusius mūsų sportininkų pasiekimus ir tai, kad net šeši lengvaatlečiai vyrai įvykdė parolimpinių žaidynių normatyvus keliose kategorijose. Tačiau parolimpiniame sporte yra taip: jeigu įvykdai normatyvus, dar nereiškia, kad pateksi į parolimpines žaidynes, konkurencija yra trys į vieną vietą. Pagal Lietuvos lengvaatlečių reitingus, mūsų šaliai šiandien atitekusios dvi vietos skiriamos Kęstučiui Skučui ir Jonui Spudžiui“, – penktadienį patvirtino LPOK generalinis sekretorius Gintaras Zavadckis.
Vienintelė moteris klaipėdietė Ramunė Adomaitienė Rio de Žaneire varžysis šuolio į tolį rungtyje. Klaipėdos miesto Sporto centro vaikų trenere dirbanti, R. Adomaitienė – daugkartinė Europos, pasaulio čempionė ir prizininkė, pasaulio rekordininkė šuolio į tolį bei ieties metimo rungtyse, o šių metų birželį laimėjo Europos čempionato šuolio į tolį sidabrą. Ši parolimpiadai moteriai – trečioji.
34 metų šiaulietis Mindaugas Bilius Parolimpiadoje dalyvaus disko ir ieties metimo bei rutulio stūmimo rungtyse. Šių metų birželį M. Bilius pagerino sau pačiam priklausiusį rutulio stūmimo Europos rekordą ir yra apibūdinamas kaip ypatingai geros sportinės formos. Pernai neįgaliųjų sportininkų Pasaulio lengvosios atletikos čempionate M. Bilius užėmė II vietą rutulio stūmimo rungtyje, IWAS (neįgaliųjų sporto) pasaulio žaidynėse iškovojo I vietą rutulio stūmimo rungtyje ir III vietą – disko metime. Ši parolimpiada M. Biliui – antroji.
Su šiais dviem patyrusiais lengvaatlečiais siejamos didžiausios viltys 2016 metų parolimpinėse žaidynėse. „Norint pelnyti parolimpinius medalius, mažiausiai, ką sportininkai turi padaryti, tai pagerinti savo asmeninius rezultatus. Ankstesnių parolimpiadų patirtis rodo, kad jeigu ten nuvyksti ir parodai iki šiol pasiektus rezultatus – parolimpinėse žaidynėse to yra per mažai“, – dalinasi G. Zavadckis.
Kęstutis Skučas iš Kauno dalyvaus disko metimo ir 100 metrų vežimėliais lenktynėse. Buvusio plaukiko K. Skučo stipriausia vieta dabar – disko metimas. Sportininkas tai įrodė šių metų birželį iškovoję Europos čempionato bronzą.
37 metų šiaulietis Jonas Spudis Rio de Žaneire varžysis ieties metimo rungtyje. Pernai IWAS (neįgaliųjų sporto) pasaulio žaidynėse J. Spudis tapo ieties metimo čempionu, šių metų birželį Europos čempionate iškovojo 2 vietą.
Jauniausias rinktinės dalyvis – nematantis septyniolikmetis E. Matakas – vienintelis Lietuvos neįgalusis plaukikas, įvykdęs net tris 2016-ųjų parolimpiados A lygio kvalifikacinius normatyvus.
26 metų klaipėdiečiui irkluotojui Augustui Navickui LPOK prašymu buvo suteiktas vardinis kvietimas dalyvauti Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse.
Pirmąkart parolimpiadoje dalyvausiantis dziudoistas Osvaldas Bareikis vardinį kelialapį į Rio de Žaneirą gavo paskutinę akimirką, įvykus Tarptautinio Parolimpinio komiteto kvotų perskirstymui.
„E. Matakas, A. Navickas ir O. Bareikis rodo vis gerėjančius rezultatus. Tai dar jauni, palyginti nedaug varžybinės patirties turintys, bet ambicingi sportininkai. Svarbiausia, kad parolimpinėse žaidynėse jiems kojos nepakištų jauduliai. Be to, dziudo varžybose dar lemtingos įtakos gali turėti burtų traukimo rezultatai“, – komentavo G. Zavadckis.
Vienintelė komandinė sporto šaka, atstovaujama Lietuvos parolimpinėse žaidynėse – golbolas (aklųjų riedulys). Lietuvos golbolo rinktinė atranką į parolimpines žaidynes praėjo, kai pernai gegužę Pietų Korėjoje vykusiame atrankiniame turnyre laimėjo aukso medalius. Pasauliniame reitinge Lietuvos golbolo rinktinė yra ketvirta, o šių metų gegužę Rio de Žaneire, būsimoje parolimpinėje arenoje įvykusiame draugiškame stipriausių pasaulio vyrų golbolo komandų turnyre lietuviai buvo pirmi.
Pirmą kartą Pietų Amerikos žemyne, Brazilijos Rio de Žaneiro mieste vyksiančiose Parolimpinėse žaidynėse dalyvaus per 4 tūkstančius sportininkų iš daugiau kaip 170 šalių.
„Pasaulyje neįgaliųjų sportas labai stipriai populiarėja, o Lietuvoje dar turime požiūrį, kad čia – mėgėjų užsiėmimai, tik rekreacija. Jeigu anksčiau buvo įmanoma per 5-7 metus treniruojantis pasiekti parolimpinio čempiono rezultatą, dabar – be šansų, nes rezultatai yra smarkiai išaugę ir nuolat gerėja“, – pasakojo LPOK generalinis sekretorius G. Zavadckis.
Primename, kad Londono parolimpinėse žaidynėse 2012 metais Lietuvai atstovavo 12 sportininkų. Gausiausia Lietuvos rinktinė – net 25 sportininkų – vyko į 2008 metų Pekino parolimpines žaidynes, kur beveik pusę rinktinės sudarė 12 moterų tinklinio komandos narių. Nuo nepriklausomybės pradžios į kiekvienas parolimpines žaidynes vidutiniškai vyksta po 10-12 Lietuvos sportininkų.
Lietuvos parolimpinės rinktinės dalyvavimą Rio de Žaneiro parolimpinėse žaidynėse remia Kūno kultūros ir sporto departamentas, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, sportininkų pasiruošimo ir pasiekimų viešinimą remia bankas „Citadele“.